| Marrianna a întrebat:

Ma confrunt cu o preoblema si doresc daca se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi. sad Am fost casatorita cu un sirian si prima infatisare, fiind si ultima a fost pe data de 04.02. 2015. Am avut norocul ca tot atunci sa se pronunte si divortul. Avocatul meu a lasat termen de apel pentru fostul sot, 30 zile, dupa care a mai durat aproape o luna pana mi-a si trimis decizia de divort, iar eu, intre timp am nascut, intrucat copilul este al iubitului meu. Cum se procedeaza? Eu nu am apucat sa imi schimb macar buletinul pana sa nasc ca sa pot trece copilul pe numele iubitului meu. Am inteles ca acum trebuie sa merg prin instanta pentru tagada de paternitate si m-ar interesa cat dureaza acest proces? Dureaza mult? Si cum se procedeaza? Pentru ca iubitul meu doreste ca acest copil sa fie trecut pe numele lui, intrucat este copilul lui. Multumesc frumos!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca divortul s-a pronuntat inainte de nastere si hotararea primei instante nu a fost atacata nu conteaza ca ai primit hotararea dupa nastere, aceasta a ramas definitiva prin neapelare de la data pronuntarii.
Iubitul tau poate recunoaste copilul prin declaratie autentica, data in fata notarului, nu este nevoie de actiune in stabilirea paternitatii.