| criinaxd a întrebat:

Bună. Am și eu o întrebare. Sunt căsătorita cu cineva dar sunt in proces de divorț de peste 2 ani de zile deoarece respectivul nu este in țară și a părăsit domiciliul. Decizia de divorț urmând să vina peste 2 săptămâni, eu am făcut un copil cu bărbatul cu care am o relație în prezent ( am născut acum o săptămână) urmând că mâine să depunem actele pentru tăgada paternității. In certificatul de naștere este trecut fostul soț deoarece încă nu am decizia definitivă de divorț. Daca eu vreau sa aplic pentru alocație acum înainte de tăgads paternității se poate? Având în vedere că fostul soț nu este in tara pot aplica fara el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum mi-am amintit ca reprezentantul legal al copilului este sotul tau, de aceea te-au refuzat, mai ales ca trebuie sa se stabileasca carui parinte se face plata si aceasta se poate stabili numai cu acordul parintilor, in caz contrar este nevoie de o hotarare judecatoreasca.
Va trebui sa astepti pana este gata divortul si in acest proces ar trebui sa stabiliti si situatia copilului, chiar inainte de a fi recunoscut de tatal biologic.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti depune cererea si actele pentru alocatia de stat pentru copii, nu are importanta ca esti in divort sau cu cine ai facut copilul, alocatia este pentru copil si nu pentru parinti.

| criinaxd explică (pentru Ioandelasal):

Am incercat ieri și femeia de la primărie a spus că fără soț nu rezolv absolut nimic. De aceea am întrebat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru criinaxd):

Acum mi-am amintit ca reprezentantul legal al copilului este sotul tau, de aceea te-au refuzat, mai ales ca trebuie sa se stabileasca carui parinte se face plata si aceasta se poate stabili numai cu acordul parintilor, in caz contrar este nevoie de o hotarare judecatoreasca.
Va trebui sa astepti pana este gata divortul si in acest proces ar trebui sa stabiliti si situatia copilului, chiar inainte de a fi recunoscut de tatal biologic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te ai grabit sa faci copil cu altul decat soțul tau, de ce nu ai asteptat sa divortezi? Zici ca sotul tau te a parasit a parasit domiciliul, nici nu sa finalizat divortul si ai sarit in patul altuia, si tu esti vinovata, trebuia sa astepti sa se finalizeze divoretul si mergeai la celalalt si faceai copil cu el, asa acum ai probleme ca nici divortata nu esti si nici casatorita nu esti cu barbatul cu care ai copil, este baiat sau fata bebelușul? Tu ce varsta ai?

| Andreea99911818181 a răspuns:

Pe certificatul de nastere al bebelusului e trecut fostul sot chiar daca copilul nu e al lui? Cum?

| criinaxd explică (pentru Andreea99911818181):

Pai încă nu am divorțat, adică pe 25 mai divorțul este finalizat complet și pe buletin încă am numele lui, și din cauza asta la maternitate l au trecut pe el