| ellaal1986 a întrebat:

Buna seara! Ma inteleg super cu iubitul meu, il iubesc si ma iubeste, dar este o problema, atunci cand bea ( cum se intampla acum de Paste) are momente cand abia ma baga in seama, daca ii dau un mesaj raspunde greu, cand nu bea raspunde repede. Ce pot face?

40 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum, tu te îndrăgostești de bețivi?

| ellaal1986 explică (pentru sabin89):

Daca un om bea din cand in cand inseamna ca este betiv?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Porți o discuției serioasă cu el despre problema lui cu băutura

| dullcat a răspuns:

Buna. Incearca sa-i comunici ca ai aprecia daca ti-ar raspunde la mesaje intr-un timp relativ decent, nu in 2 minute dar nici dupa cateva ore, fiindca iti faci griji pentru el. Daca te iubeste si te respecta va intelege motivul pentru care doresti asta.

Pentru unii nu vai fi roz situatia, fiindca atitudinea asta le trezeste complexe de inferioritate sau alte rotite gresite (eu sunt barbat si sunt liber sa fac ce vreau, nu trebuie sa dau nicio explicatie cand ies, unde merg, etc). Dar daca e persoana potrivita pentru tine, nu se va simti lezat de nevoia ta de a-l sti in siguranta, mai ales ca dureaza cateva secunde sa dea un raspuns.Insa daca atunci cand iese cu prietenii, tu insisti cu mesajele si il tii de vorba, nici asta nu e deloc ok.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa te maturizezi. Daca esti la stadiul "ii dau un mesaj, nu raspunde dupa mai putin de 3 minute, oare ce se intampla" e clar ca mai aveti de tras pana sa puteti spune ca aveti o relatie normala si mai ales RELAXATA. Cu incrincenari de-astea nu vad nici un viitor promitator.

| ellaal1986 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand este baut raspunde foarte greu! Acum 1 ora l-am intrebat daca azi a mancat, a vazut mesajul, nu a raspuns, iar acum nu mai este activ de 1 ora!

| troleibuz a răspuns (pentru ellaal1986):

Probabil e ocupat cu vreo gagica. Esti prea copila

| ellaal1986 explică (pentru troleibuz):

De ce spui ceva ce nu stii?

| troleibuz a răspuns (pentru ellaal1986):

Am citit suficiente pe contul tau cat sa stiu ce e acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ellaal1986):

Ghinion. E irelevant daca a mincat sau nu. Mai lasa-l sa respire. Plus ce zice Blecota74. Daca el nu vrea sa renunte la sticla pentru tine, tu de ce renunti la un posibil viitor cu un om mai ok ca sa te inchini lui? Vezi ca aici ceva da cu virgula. Si inca grav.

| ellaal1986 explică (pentru troleibuz):

Chiar daca ai citit, tot nu stii exact!

| johnnny123 a răspuns:

" în 8 Aprilie | ellaal1986 a întrebat:
Buna! M-am despartit Ieri de iubitul meu dupa o relatie de 2 luni si ceva. M-am blocat pe Facebook fara nici o explicatie si fara sa-i gresesc cu ceva."

Ăsta e prietenul cu care te înțelegi super, pe care-l iubești și care te iubește?

| ellaal1986 explică (pentru johnnny123):

Ne-am impacat, ii ascunsesem eu ceva iar el s-a suparat, dar a trecut peste!

| johnnny123 a răspuns (pentru ellaal1986):

Aham... întradevăr, pare că vă înțelegeți extrem de bine. Iar după două luni de relație (cu tot cu întreruperi), clar vorbim despre nici mai mult nici mai puțin decât iubire.

| ellaal1986 explică (pentru johnnny123):

Fiecare cuplu are probleme, iar relatia mea cu el nu este perfecta, dar ne iubim mult! Daca nu stii exact nu comenta!

| VoidEternal a răspuns:

Decât să-ți spună o idioțenie mai bine că nu-ți răspunde.

Oricum, daca te deranjează zi-i sa nu mai bea. Si daca nu te asculta iar tu nu poți trece peste asta cauta-ti pe altcineva. Easy.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu poți face nimic. Îl acepți așa cum e sau nu. Alegerea iți aparține. Nu incerca să oprești un alcolic să bea. Nu vei reuși.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Auzi... bea și tu și apoi vezi dacă mai ești în stare să faci lucrurile cu atâta lejeritate și rapiditate. Alcoolul te moleșește, te face somnoros

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine că nu te bate cum fac alții.

| troleibuz a răspuns:

Daca ai IQ mai mare de 100 fugi mancand pamantul.

| 199onur7 a răspuns:

Există un Dumnezeu si eu cred ca el știe cel mai bine ce se află in el dacă nu vrea vrea să-ți spuna și te evită nu mai veni peste el lasă-l in lumea lui așa cum este el lasă-l sa bea liniștit poate ca este singurul lucru care il mai face liniștit il mai face sa uită puțin de probleme sau ce mai are in inima lui si pe sufletul lui nu veni peste el când vezi ca vrea sa rămână puțin singur lasă-l puțin dai liniște nul sufoca.

Top G Forever

| NumănumescBrBr a răspuns:

Vorbește cu iubitul tau despre comportamentul lui atunci cand bea si cum acesta afecteaza relația voastra. Este posibil sa fie conștient de acest comportament și să fie dispus sa lucreze la el.

| ellaal1986 explică (pentru NumănumescBrBr):

Voi vorbi cu el dar dupa Pasti sau poate poate maine daca nu este baut!

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Problema este ca bea, nu timpul de raspuns.
Ma tem ca nici tu nu cunosti valorile.

| ellaal1986 explică (pentru Dandiiiiiiii):

Stiu ca problema este ca bea si voi vorbi cu el despre asta! Un motiv pentru care bea este faptul ca noi suntem la distanta si de foarte multe ori imi spune ca ii este foarte dor de mine si se mai intampla sa si planga!

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru ellaal1986):

Pretexte! Te minte cum respira. Nu te apuci de baut pentru ca iti este dor de un om.

| teclado a răspuns:

Sa îl lași in pace ca bărbații urăsc să le strici tu carma când au dat banul pe băutură ca să se simtă bine
Că băutura e scumpă

| Namun a răspuns:

Bună!

Alcoolul e o problemă majoră din păcate...
Când vorbim de o relație sănătoasă din punctul meu de vedere acest viciu nu ar trebui să strice echilibrul dintre parteneri.
Una e să bei un pahar de plăcere să te simți bine în compania altora etc și alta e să devină obicei și apoi să începi să torni în tine litri...
Am trecut și eu printr-o relație asemănătoare. Alcoolul a fost și principala cauză ce a dus la despărțire. Mai întâi servea un pahar, 2, 3, 4 apoi s-a ajuns la litri și la dependență. Violență și limbaj vulgar într-un final. Totul se întâmplă treptat. Și eu iubeam nespus de mult respectiva persoană și aș fi băgat și mâna în foc pentru ea.
Sfatul meu e următorul. Analizează foarte bine situația în care te afli. Nu te grăbi niciodată! Judecă totul la rece și nu te subestima sau îngrijora că nu mai există nimeni pentru tine în afară de x.
Tu poate îl iubești, dar niciodată nu poți fi sigură pe sentimentele partenerului. Un partener care te respectă și care te iubește îți lasă un mesaj măcar, te întreabă cum ești, ce faci. Hai poate e foarte ocupat nu te poate suna. Poate are nevoie de o seara a băieților e de înțeles și asta. Dar eu consider comunicarea și sinceritatea cheia fericirii într-un cuplu.
Discută cu el pe baza acestui subiect. Spune-i ce îți displace, dar fă totul într-o manieră elegantă și civilizată.

Numai bine!

| Blecota74 a răspuns:

Nu cred ca e bine. dacă te ignoră atunci cînd bea și totuși sunteți iubiti nu sunteți căsătoriți cred ca ar trebui să te gândești de două ori înainte sa faci vreun pas mai important în relația voastră.

| ellaal1986 explică (pentru Blecota74):

Nu ma ignora chiar complet dar nici nu imi raspunde la mesaje prea repede, asa cum raspunde ca atunci cand nu este baut!

| Blecota74 a răspuns:

Oricum nu cred ca e ok.

| Blecota74 a răspuns:

Dacă e de meserie băutor mai bine l-ai lăsa.

| ellaal1986 explică (pentru Blecota74):

Nu pot! Il iubesc prea mult!