| Desabafo a întrebat:

Buna seara, maine am avionul spre Israel. Chiar daca merg in Tara Sfanta unde o sa fiu mai aproape de Dumnezeu, ma confrunt cu urmatoarea problema : am niste ganduri asa negre ca s-ar putea intampla ceva rau la fiecare pas, chiar daca nu este posibil eu am aceste ganduri negre in minte. Ajutati-ma sa scap de ele cat mai repede sad

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Multora li se intampla sa aiba asemenea ganduri inainte de o calatorie mai ales una cu avionul!--- unii chiar renunta sau reprogrameaza calatoria cu speranta ca, data viitoare, nu le vor mai avea. Asemenea ganduri sunt induse de teama/frica de necunoscut--- cred ca ti le poti inlatura prin rugaciune. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Stai linistita si gandeste-te ca daca e sa ti se intample cava, ti se poate intampla foarte bine si aici. Spune o rugaciune si ai incredere. Bucura-te de vacanta si de toate locurile frumoase si incarcate de istorie pe care le vei vedea.

| zăGhost a răspuns:

Nu vei fi mai aproape de Dumnezeu acolo. ^^
Ar trebui să-ţi alungi gândurile astea din minte... pur şi simplu atunci când apar, te gândeşti la altceva.

| Scândură a răspuns:

Buna! Pai daca toti am gandi asa, ca s-ar putea intampla ceva la fiecare pas, de ex. sa cada un pom pe tine, sa te injunghie unu, sa te atace un caine, sa dea o masina peste tine, (ceea ce intr-adevar se poate, insa foarte rara se intampla chestii din astea) nu ar mai iesi nimeni din casa, toti am sta ca vai, ce nenorociri s-ar putea intampla daca iesim pe strada. In Israel nu are ce sa ti se intample, esti un turist acolo, evreii nu sunt nici de cum cunoscuti pentru. violenta etc.
Nu mai gandi in felul asta, iti faci rau, incearca sa gandesti pozitiv si atunci vei vedea ca totul va merge bine. Daca ne-am gandi toti la lucrurile negre de la fiecare pas, am muri de stres si frica.
Traieste-ti viata si uita de griji! Sansa sa ti se intample asa ceva e de 1%. Stai linistit si vacanta placuta!

| Scândură a răspuns:

Si apropo, accidentele cu masina sunt de 100 de ori mai dese decat cele cu avionul! Asa ca stai linistit/a!

| RespektSiAtat a răspuns:

Buna, eu spun sa stai calm pentru ca in avion este foarte, foarte bine si sigur! Eu spun sa te distrezi, pentru ca avem doar o viata, nu 2, nu 3, UNA SINGURA! Cu ce ramanem in viata? CU AMINTIRI!

| Laura a răspuns:

Păi folosindu-ți sfântul creier cu sfinții prea puțini neuroni ai putea să te gândești la altceva și astfel vei scăpa de sfintele gânduri ce îți tulbură sfânta minte. O sfântă călătorie plăcuta, da' vezi să nu prinzi vreun sfânt atentat.

| MajorAsshole a răspuns:

Pai... e simplu. In primul rand nu exista Dumnezeu, asta am stabilit demult; dar nu despre asta e vorba. Daca maine TREBUIE sa ti se intample ceva, nu e nevoie sa pleci cu avionul. Poti sa stai in casa si cand mergi la baie sa aluneci, sa cazi, sa dai cu cabul de perete si sa mori; ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce ai fi tu mai aproape de Dumnezeu acolo? israelul este asa de sus? pai daca tot vrei sa fii mai aproape de Dumnezeu, de ce tie frica? chiar daca se prabuseste avionul tu o sa fii si mai aproape de Dumnezeu.deci sant ganduri albe, nu negre.

| FataCuOchiiVerzi a răspuns:

Spune o rugaciune,roaga-te la Dumnezeu,asculta muzica, care te relaxeaza,care te inveseleste, gandeste-te la ceva frumos, vezi niste faze comice pe net.Sa dea Domnul sa ajungi cu bine!