| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am avut o relație cu un băiat la care țineam foarte mult. Intr o zi a recunoscut si mi-a spus că m-a inselat, a cerut împăcare și a spus că ar face orice sa ne împăcam. Eu am acceptat datorita sincerității deși i-am spus încă de la început că înșelatul înseamnă despărțire. Am trecut peste acest eveniment insa cu timpul a devenit foarte rece și m-a înșelat din nou cu aceeași fata fata de care a spus că nu are niciun sentiment. Eram extrem de rănită sa aflu că era pe alta banca cu aceeași fata cu care mă mai înșelase și intr o criză de gelozie, am devenit agresiva și violenta. Mă simt extrem de prost chiar daca au trecut atâtea zile. Am fost foarte rănită și el mi-a făcut promisiuni false. Cum sa mă iert?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Felicitati ca vrei sa il ierti. Spune-i lui Dumnezeu /il iert pe x de dragul Tau si te ros sa lasi sanf=gele Mantuitorului Hristos sa imi curateasca mintea de toate amintirile durereoase, de resentimentele, ura si dezamagirea pe care o simt. Te rog ca la momentul pe care il consideri potrivit sa ma juti sa gasesca persoana cu care u stii ca as fi fericita daca ma voi casatori! Ai fi mai fericita daca pe viitot ai respecta prunca Creaoturlui si nu ai mai face sex inainte de casatorie.

| Hammurabi a răspuns:

E greu de înțeles ce ai întrebat.
Te simți prost pentru că te-a înșelat din nou?
Te simți prost pentru că ai fost agresivă și violentă?
Cum să te ierți tu pe tine?
Sau cum să îl ierți pe el?

Mai ești cu el încă?

| 1997onur a răspuns:

Când înșeli pe omul și inima pe care iubești cu adevărat arăți cine ești adevărat și atuncia demonstrezi totul absolut totul cu adevărat. Când iubești cu adevărata nu existată ochi pentru altcineva nu ai cum nu există așa ceva când iubești cu adevărat iubești cu adevărat pentru toată viața nu ai cum sa faci așa ceva nu mai poți aveai ochi pentru altcineva niciodată nu mai poți sate uiți la altcineva cum te iuți cu inima cu adevărat la omul pe care îl iubești cu adevărat. Când nu iubești cu adevărat înșeli când nu iubești cu adevărat renunți cine nu iubește cu adevărat uită cine nu iubește cu adevărat pune bani pe primul cand nu iubește cu adevărat uiți când nu iubește cu adevărat înlocuiești.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu este nevoie să te ierți pentru că nu este vina ta, ai căzut pradă acestor promisiuni false strict pentru că ai avut încredere în el. Dar cel mai bine ar fi fost să rămâi pe principiul pe care i l-ai impus la început - înșelat=despărțire; știi și tu că ciorba reîncălzită nu mai are același gust. happy