| cosmin986522 a întrebat:

Buna seara, stiu ca maine este craciunul dar pentru mine o sa fie o zi de tot rahatul. Sa incep, azi si nu numai bunica s-a certat iar cu mama si eu unu chiar nu mai suport. Mama desi are 48 ani, bunica se comporta cu ea de parca are 14 ani, trebuie sa dea explicatii pentru orice iar daca nu faci ca ea si o contrazici pe bunica incepe sa-i zica sa plece de acasa. Si daca intarzie de la servici incepe sa o sune si cand ajunge acasa ii cere explicatii ca de ce a stat atat, aduce pana la ultimul ban acasa si tot nu e multumita.Singurul lucru pe care pot sa il reprosez mamei este ca atunci cand se cearta incepe sa ridice tonu dar si bunica face exact la fel, ba chiar ea incepe, mama nu facea asa inainte dar mi-a zis ca efectiv nu mai suporta. Ma puteti ajuta cu un sfat? Cine considerati ca are dreptate in situatia asta?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' tu tata nu ai? Daca maica-ta are 48 de ani, presupun ca si tu esti major/a sau pe aproape. De ce stati cu hoasca?

| NLS a răspuns:

Exact despre asta e Craciunul. Despre capacitatea de a ierta si tolera (nebuniile celor napastuiti de soarta, cum pare a fi bunica ta).
Nu e cazul sa despicam firul in 4, (care sunt cauzele pentru care s-a ajuns aici), important e sa gasesti o solutie, o schimbare.
Sa inteleg ca locuiti impreuna 3 persoane, tu, mama si bunica.
Nu pot sa iti spun daca mama ta are dreptate, dar pot garanta cu certitudine ca bunica ta e o persoana autoritara, ancorata undeva in urma cu 100 de ani, si in ciuda varstei fizice, nematurizata intelectual/spiritual.
Ce varsta are bunica? Daca ar avea peste 83 de exemplu, ar fi de inteles si de iertat, dar din cate ai povestit, nu pare chiar atat de neputincioasa.
Mama ta ar trebui sa puna piciorul in prag.
Sau sa chemati un psiholog acasa, un asistent social, sau chiar preotul, daca un psiholog nu e la indemana, si sa discutati impreuna despre nevoia individului de intimitate si autoafirmare.
Stand toata viata sub papucul unor parinti autoritari si care ti se amestaca in tot si toate, ajungi un frustrat ratat. In anumite cazuri izolate, ajungi sa te saturi si mai ies alte lucruri urate, (vezi stirile de la ora 5).

| cosmin986522 explică (pentru NLS):

Are 71 de ani, ea iti scoate ochii si pentru cel mai mic luccru are ti l-a facut, bunica scoate in evidenta doar lucrurile bune facute de ea dar mama cate nu a facut pentru ea si nici nu recunoaste. Din pacate tata nu am deoarece sunt despartit si nu l-am vazut de la 5 ani, nici nu locuieste in oras cu noi. Practic eu cu mama suntem singuri sa zic asa. Faza e ca nici nu avem unde sa plecam, sincer iti spun chiar am avut ganduri sa ma omor in trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Bunica ta inca nu poate sa inteleaga ca mama ta nu mai e un copil de 5 ani care trebuie indrumat la fiecare pas.solutia e urmatoarea:mama ta trebuie sa aiba o discutie serioasa cu bunica ta in care sa o faca sa inteleaga faptul ca ea e adulta, insa trebuie sa faca cumva sau intr-un anumit fel in care sa fie credibil pentru bunica ta. Mama ta trebuie sa se gandeasca asa: cum i-as spune mamei (bunicii tale) ca sunt o femeie, sunt adulta, stiu sa imi port de grija.cheia e acolo, sa o faca sa inteleaga, fiindca daca de exemplu mie mi-ai spune doar ca are 48 de ani e destul ca sa inteleg ca nu trebuie sa o tin sub fusta (daca as fi mama mamei tale), dar pentru bunica ta nh e de ajuns sa stie ca are 48 de ani sau ca sa ii spuna in fata:draga mama stiu sa imi port de grija singura.deci trebuie sa caute cumva ca sa o loveasca direct acolo, ca sa inteleaga. Inainte ca mama ta sa faca asta, te-ai putea duce tu si sa vorbesti cu bunica ta, de ce face toate astea? de ce se comporta asa si da-i cateva exemple.de ce se teme de o face sa se comporte asa cu mama ta? Apoi vorbeste separat cu mama ta si cum ar trebui sa vorbeasca mama ta cu bunica ta ca sa o faca pe bunica ta sa inteleaga toate acelea.

| cosmin986522 explică (pentru anonim_4396):

Nu se poate discuta cu ea, a incercat mama de n ori dar in zadar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosmin986522):

Pentru ca nu a facut.o corect... daca a incercat acelasi tip de "explicare" e normal sa se intample asa, ti-am zis trebuie sa o loveasca acolo, si de discutat se poate, crede-ma! doar sa schimbe strategia. Asta 1 la mana. 2, mama ta ar trebui sa se comporte frumos cu bunica ta, exact cum s-ar comporta un fiica de 48 de ani cu mama ei CU CONDITIA CA atunci cand bunica ta greseste si se comporta total deplasat mama ta sa actioneze asa cum e corect, si cand bunica ta se infurie mama ta sa ramana calma si sa actioneze asa cum trebuie. De ce sa te omori pentru prostia bunicii tale? (Desi poate ca si ea a ajuns asa din niste dureri avute in trecut...) fii puternic, tu te miri doar ca mama ta a ridicat tonul..in familia mea au avut loc batai, au venit si jandarmii, salvarea am fost batuta, trantita pe jos aruncata si la randul meu am dat cat am putut, si stii ce? Sunt foarte bine acum, am realizat ca am gresit si ca si cei din fam mea au gresit si am vb cu mama si ma crezi sau nu, am facut.o sa ma inteleaga.si o inteleg si eu pe ea si de ce acea violenta.dar nu e sf lumii, ideea e ca tooate acele scandaluri ne.au maturizat cumva si be.au facut sa fim mai constienti. Sa NU iti mai treaca prin cap gandul sinuciderii, si crede.ma,daca ai probleme,foe ca in familie,personale etc etc si nu cedai si din contra, incervi sa le rezolvi, te maturizezi enorm si evoluezi! Azi rezolv ceva marunt. Sa stii ca nu poti sa le rezolvi pe toate deodata e ca o ecualtie la matematica cu multe necunoscute, ca sa ajungi sa o rezolvi trebuie saa fli mai intai x ul apoi y si tot asa. Fa cv marunt si asa iti inveti creierul sa fie deschis pentru rezolvarea unor noi prb tot mai greu sau care par imposobil de rezolvat. Fii puternic! si nu uita ca toti avem probleme, nu te simti mai prejos sau inferior fata de altii doar pentru ca ai familia asa cum o ai pentru ca nu esti deloc. Fii puternic, nu mai ceda la niste rahaturi si nu te lasa doborat de aiureala asta a bunicii tale!

| cosmin986522 explică (pentru anonim_4396):

Exact ce ai spus tu a facut si mama in trecut, dar probabil i s-a umplut si ei paharulsa zic asa si nu a mai suportat, bunica daca greseste ea niciodata nu o sa recunoasca, tot da vina pe altii sau pe mama. Aaa si am uitat sa specific si un motiv pentru care s-au mai certat. Mama are un prieten pe care sincer nici eu nu-l suport, nu e pe treaba lui sa zic asa dar cine suntem noi sa judecam? mama i-a spus ca e viata ei dar ea nu intelege.Si daca pe mama o suna niste colege, bunica comenteaza ca ce tot o suna, ca ea nu deranjeaza pe nimeni, chiar asa in halul asta? eu ma mir cum de mai sunt om normal si nu am ajuns la nebuni.