| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata din nou,
stiu ca revin cu aceeasi intrebare, iar si iar...
Sunt intr o dilema de zile mari, adica sunt si nu sunt.
Sotul meu vrea sa ma intorc acasa. Insa cand i am spus ca m as intoarce doar dupa ce dovedeste ca se schimba nu vrea. Spune ca ne iubeste pe mine si pe copil si ca el nu poate sta singur. Ca daca mai sta asa isi va gasi pe alta fiindca el nu poate sta singur.
Daca incerc sa l conving ca nu mai pot, ca am nevoie de timp sa ma refac si sa mi vindec ranile o ia razna si injura si ameninta.
I am spus ca nu cred ca l mai iubesc dupa tot ce s a intamplat si daca ma intorc s ar putea sa fiu "piesa de mobilier", el spune ca nu l intereseaza, ca va face tot posibilul sa ma recucereasca si sa ma faca sa reindragostesc de el.Cand i am spus si ca el are viata asta de noapte si la varsta lui (34) e greu sa ti mai schimbi obiceiurile a spus ca nu mai vrea sa iasa, poate o data la nu stiu cat timp cu acordu meu (a mai fost vb asa o data cand eram la el si nu a prea tinut cont de parerea mea )
Puteti citi in fuga din mesajele anterioare ca sa vedeti de ce am ajuns in situatia asta(este prea mult de relatat sa mai zic inca o data)
Pe mine nu ma mai trage inima sa incerc cu el, insa el ma inteapa in punctele sensibile, familie, banii (fiindca nu ne da bani deloc pentru copil daca nu ne intoarcem) si ma invinuieste f mult pentru ce s a intamplat.
Stiu ca vina este a amandorura, dar dupa tot ce a facut si cum se poarta in continuare, ca 5 min vb calm 10 injura si ameninta cand eu incerc sa imi spun punctul de vedere si anume ca vreau ca el sa dovedeasca mai intai ca se schimba si dupa sa incercam sa ne impacam.
El se vrea cu sacii in caruta acum sau deloc, si nu cu frumosu, ca sa ma mut de aici ca vine si sparge usa, ca imi face ca imi drege, ma tine in teroare, si a bagat si frica in mine, cand imi spune ca vine sau ma ameninta nu stiu cum sa fug mai rau. Eu stau in chirie acum, ajutata de mama cu, copilul.
Ce sa fac? cum sa procedez? Mi e frica sa ma intorc, fiindca eu nu voi putea fi toata o floare si mi e teama ca isi va pierde rabdarea imediat si o vom lua de la capat, aproape toata lumea cu care am vb mi a zis sa fug cat pot ca omu asta e periculos si nu duc o viata deloc buna.
Si daca se va schimba? cum l as putea convinge sa ma lase sa stau aici si sa mi dovedeasca ca se poate schimba asa fara sa ma intorc acasa? fiindca el de vb buna nu intelege deloc! Daca nu e ca el face scandal si nu mai poti vb deloc. Eu in seara asta trebuie sa ii dau raspunsul daca mai vreau sau nu sa ma intorc acasa, fiindca zice el, face asa urat si se poarta asa fiindca eu nu vreau sa mai incerc odata, ca daca m ar vedea ca incerc acum inca o data si nu voi reusi, m ar lasa sa plec fara regrete si nu mi ar mai face nimic, ca e dispus sa incerce oricat, dar de ce disperarea asta sa ma intorc acum? Ca vb aia suntem in acelasi oras, poate veni sa vada copilul, bineinteles ca mie mi e teama sa mai stau singura cu el in casa si daca ar veni aici as sta cu cineva in casa.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine..., deci nu sunt eu vai ce expert, dar cred ca e mai bine sa ii asculti pe ceilalti, pentru ca aici sunt si copii mai mici si mai mari si dau raspunsuri si mai idioate (ca de ex eu am 11 ani)! Sincer barbatii nu se schimba, cate stu din faza cu baietii (cunosc unu si asa ramane cu toate), ca ii va place alta chiar nu crd, cum am zis nici baietii, nici barbatii nu se schimba! Ceel mai bine este sa faci ceva sa nu mai stie pe unde stai ca cine stie ce e in stare sa faca, copilul il poti lasa in grija mamei tale, iar tu sa mergi la servici si castigi bani! Eu cam atat pot sa zic pentru ca la varsta mea nu pot sa am alte idei!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Idem @rroxi44. Ramane valabil si tot ce ti-am scris pana acum.
Draga mea, oamenii la varsta asta nu se mai schimba asa usor. Sansele, ca el sa se schimbe (in bine, ca in rau vad, ca ii merge de minune) sunt aproape egale cu zero. Spun "aproape", pentru ca nu pot sa exclud de tot aceasta varianta. Un soc puternic, eventual o amnezie (nu ma abtin, ca sa nu fiu ironica), ar putea sa faca o minune. Dar cum minunile nu prea mai exista, uita-l!
Te inteleg, ca VREI sa-l crezi, vrei sa te agati de ceva. Dar trebuie sa constientizezi, ca fericirea ta alaturi de el este doar o iluzie. La cate ti-a facut si continua sa faca (amenintari, santaj, batai, scandaluri), nu merita nimic, dar absolut nimic (in afara de dispret)! N-ai de ce sa te intorci la un astfel de "om"! Uita-te doar inainte, nu mai privi inapoi!

P. S. http://www.youtube.com/watch?v=WhoPPnDiY5c, http://www.youtube.com/watch?v=G9q_ao91Now&feature=channel cred, ca ti s-ar potrivi (sper, ca intelegi spaniola). Te-am pupat. Sa ai grija de tine! Numai bine!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Draga mea, ti-am mai scris. Nu este momentul sa iti pui intrebari. Nu se va schimba pentru ca la varsta asta deja iti faci niste obiceiuri. Faptul ca te ameninta si acum nu da dovada ca ar putea sa se schimbe pe viitor. Probabil ca daca te-ai intoarce la el, o foarte scurta perioada de timp, ar fi ceva mai bine, dar nu ar tine pe termen indelungat. Eu zic sa introduci actiune de divort, sa ceri pensie alimentara si sa nu-ti mai pese de el. Acum esti inca tanara si poate mai ai sanse sa iti refaci viata, pe viitor, cu cineva cumsecade. Ce se va intampla daca, peste cativa ani, vei ajunge tot la aceasta solutie, pentru ca vei fi din nou agresata sau parasita. Chiar si acum te ameninta ca va gasi pe alta. Deci ce concluzie poti trage decat ca esti o piesa oarecare, din viata lui, care poate fi inlocuita oricand. Zici tu ca este disperat, poate este mai degraba infuriat pentru ca refuzi sa te intorci la el. In general barbatilor le place ce nu au, sau ceea ce este inaccesibil. Tu acum esti fructul oprit, pentru ca nu mai vrei sa stii de el. Pentru el poate fi un titlul de glorie sa te faca sa te intorci la el. Daca, insa, te-ai intoarce, nu dupa mult timp, te-ar desconsidera, cel putin in sinea lui, si daca ai avea ceva de comentat ti-ar zice in fata ca esti proasta ca l-ai crezut. Eu am mai vazut asemenea cazuri. Nu s-a terminat cu bine niciodata. Tu faci ce crezi, dar eu nu stiu cum de, desi ti-a spus toata lumea de pe TPU, te mai indoiesti si mai crezi ca poate sa se schimbe. As intelege daca ai fi topita dupa el, dar tie ti-e frica de el, deci nu se pune problema sa iti placa. Gandeste-te bine, un divort, o pensie alimentara si fiecare isi vede de viata lui. Copilului ii va fi mai usor asa, chiar daca va fi doar tata de week-end, decat cu un tata furios, bataus, betiv si afemeiat.

| alessia5158 a răspuns:

Am citit absolut toate intrebarile si rapunsurile tale dar si ale userilor TPU.Imi permit (caci am ceva "ascendente":varsta, experienta de viata) sa te sfatuiesc sa stai in asa numita "expectatie vigilenta" (asteptare + atitudine de observare atenta) in ceea ce priveste comportamentul lui de acum inainte. Expectatia asta presupune atat factorul timp cat si cel psihic : detasare de orice influenta(promisiune, declaratie, santaj) venita din partea lui. Doar asta ti-e si scopul : sa te convingi pe tine insati ca, oricare dintre cele 2 posibile decizii-a fi, sau a nu fi impreuna cu el- este cea mai buna pentru toti si din toate punctele de vedere.

Intre timp, pentru ca spuneai ca nu ai independenta financiara, concentreaza-te asupra rezolvarii acestei probleme, cat mai grabnic, fara prea multe mofturi privind slujba/serviciu( asa nu vei mai fi vulnerabila la santajul lui material!)Odata castigata independenta materiala, capeti mai multa incredere in tine si vei deveni mult mai rafinata in a discerne care dintre cele 2 optiuni este mai buna.

Inchei cu remarca ca, barbatii sunt o "specie" aparte de "specia" noastra feminina----trebuie observati/studiati foarte bine in vederea unei convietuiri de lunga durata cu ei! Si la capitolul asta cred ca esti deficitara(singura recunosti! )

| morena a răspuns:

,, cineva"cred ca ti-am raspuns la aproape toate intrebarile, si la niciuna nu te-am incurajat sa te intorci la acel,, altcineva"care nu face decat sa ti chinuie viata ta si a coplilui! Tu zici ca el injura in continuare.deci vezi bine ceea ce te asteapta! Sansa pe care i-o dai e sa-si continue viata pe care o stie, nu pe care vrea sa o schimbe! Daca vroia, o schimba macar de ochii tai si a lumii, pentru perioada de convingere care o duce acum cu tine! Acum doar tu iti cunosti limitele rabdarii! Desi toti i-ti spunem ca nu vei vedea nici o schimbare la un astfel de om, parca astepti ca cineva sa ti dea startul sa te intorci la el! Ei bine, NIMENI NU VA FACE ASTA! Pentru ca noi am vazut astfel de cazuri, si stim din experienta ca firea lui, nu va duce la nimic bun! Nici pentru tine nici pentru copil! Te preseaza sa-i dai raspuns, si azi, si maine si vei vedea ca te va presa toata viata daca-i permiti! Ti-am zis de centrul maternal, care te va ajuta! De ce nu incerci macar, sa vezi, poate-ti vor oferi un ajutor mai bun decat sa te intorci in iadul de laga el!? Alegerea e a ta! Noi nu suntem decat niste simpli spectatori, care-ti dorim tot binele! Curaj in ceea ce vrei sa faci! Mai vreau sa stiu de tine!

| Amelie_2576 a răspuns:

Nu-ti mai complica viata in mod inutil. Cum gandesti ca s-ar schimba daca si acum, cand nu e langa tine, te santajeaza si iti vorbeste urat?! Incearca sa fii obiectiva si sa vezi realitatea. Raspunsul tau clar si hotarat trebuie sa fie "Nu". Viata ti-o vei reface treptat, fara indoiala. Important e sa ai mintea libera de suparari, framantari si oameni nocivi.

| cineva_4576 a răspuns:

Anonim sa inteleg ca tu ai fost tot asa, si te ai schimbat?
eu nu prea o fac din inima daca ma intorc, adica: Nu zic, moa de abia astept sa ma intorc, ce fericiti o sa fim si ce bine o sa fie, am doar cateva imagini de sarbatori cand copilul va fi intr o atmosfera mai placuta, dar eu cu el nu ma mai vad deloc, nici in ochi nu l pot privi, mi am ascultat inima de multe ori si am cam dat gres. Stii tu vb aia, iti zice unu, iti zic 2, dar toata lumea e nebuna si tu esti sanatos?
Cam asa e si aici. Daca el intr adevar vroia sa se schimbe nu venea sa bage sula in coasta asa, vino acum ca daca nu nu se mai poate deloc si imi gasesc pe alta si nu iti dau bani pentru copil si te terorizez. Si eu cred ca e tot din cauza ca a primit un refuz si nu se poate acomoda cu chestia asta. Ca dupa o scurta perioada acolo sa o ia de la capat. A fost inuman ce a facut! Plangeam si il rugam sa termine cu aia, rupeam camasa de pe mine, ii ziceam sa se gandeasca la copil, si zicea ca e peste puterile lui, asa e acum, peste puterile mele. As vrea sa ma pot intelege cu el cu vb buna, si sa ma lase sa imi revin sa il vad din nou acel om bun care era, nu sa mi fie teama sa stau cu el singura in aceeasi incapere.Nu poti bate din palme, eu sansa mi as dori sa mai pot, dar nu pot asa de repede, imi aduc aminte cum ma batea si nu il interesa de nimic, cand ma insela, ca a fost cu vreo 6 femei in timpul ala.
Mi a mai zis mie cineva, daca poti sa stergi totul si sa o iei de la zero incearca, daca nu, stai in banca ta ca nu rezolvi nimic.
Eu nu pot sa uit asa repede. E nevoie de timp, de abia a trecut 1 saptamana de cand m a batut si 1 luna si un pic de cand a terminat cu aia (repet:fiindca aia l a lasat pe el, poate a realizat ce om e si a fugit mancand pamantul)
Va multumesc

| cineva_4576 a răspuns:

Da, sunt constienta ca asta fac parca, caut pe cineva care sa mi zica, da intoarce te ca o sa fie bine, insa 99 % m au sfatuit sa plec si sa nu mai incerc, nu vreau sa ajung sa ma simt vinovata, nu vreau cand creste copilul sa mi spuna ca nu am incercat ca ii baga tacsu prostii in cap s. a. m. d
Dar oricat as vrea sa reusesc sa ma intorc ceva dinauntrul meu nu ma lasa. Nu imi vine deloc si in acelasi timp parca trag eu de mine sa ma conving sa o fac. Este f aiurea.
O zi buna tuturor!

| piciuk a răspuns:

Daca te ameninta, tot mai stai pe ganduri? lasa-l! de unde stie unde stai? nu ii mai raspunde la telefoane, ameninta-l cu politia.omul asta e periculos. el vrea sotia acasa, cum ai zis tu isi vrea "mobila" acasa si apoi se va purta la fel, poate sa ajunga sa te si bata. baga divort de el, sa ii plateasca copilului pensie alimentara si gata! vezi-ti de viata, ca e scurta si meritam sa fim fericiti, nu sa stam sa ne chinuim langa cei care nu ne pretuiesc. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ceai povestit-parca povesteai de mine-da eu nul stiu pe sotu tau-dar totusi sansa trebu data, asculta inima si nu lumea, de a ada sfaturi toti is buni.si inca un lucru nu cauta raspunsuri pe net sau de la altii, da cu el calm lamuriti orice intrebare, si fiti siguri ca veti fi fericita-si alt lucru cind omu e slab adica cind zic femeile ca esti moale-da ele nusi dau seam ca omu moale -o iubeste prea tare-da femeile asa lucru nu pretuesc.totusi sansa trebu data, ULTIMA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merita si compasiunea ta, insa nu si zile din viata ta sau a copilului.
Dumnezeu sa te ajute sa judeci drept si sa nu te mai invinovatesti. In momentul de fata doar el trebuie sa mai faca ceva in sensul indreptarii lui, tu trebuie sa indrepti situatia ta si a copilului. Intoarcerea ta nu ar folosi nimanui, nici macar lui; ar putea face ceva grav si cu toate bunele intentii din partea ta, ar putea iesi urat. Santajul asta cu,, te intorci acum sau imi gasesc alta" e manipulare, nu e dragoste, e mila din partea lui pentru el. Trezeste-te! Ti-e frica de el cand locuiesti in alta casa, cum ti-ar fi daca ai locui sub acelasi acoperis?! Vorbeste cu un preot bun, te-ar putea ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tocmai acum m-am uitat un pic pe intrebarile tale si ma gandesc..., mai intai de toate mersi mult pentru fundita, iar apoi eu stiu asa :
Un copil fericit este cel ce are ambii parinti naturali! Nu e asa? Probabil asa gandesti si tu si probabil ca orice mama vrei sa ai un copil fericit si sa faci tot cei mai bun pentru el, dar aici vine problema, daca te vei intoarce si veti creste copilul impreuna cu siguranta vor fi foarte multe certuri ( eu am o prietena ai carui parinti se cearta in continu si la fiecare cearta plange, am auzit-o odata la tel mi s-a rupt inima )! Deci gandeste-te ca bebelusul va fi oricum trist, mai e si faptul ca orice copil isi iubeste mama si nu-i va prinde bine sa stie ca ei ii e frica de moarte in aceea casa!

Tocmai ti-am dat un motiv pentru care nu ai mai sta acolo si deja ti-am aratat ca totul ar fi in regula, iar de sotul tau sa nu te ingrijorezi ca va gasi pe alta! Dar pana atunci, tu ai servici nu? Sau cel puti priete? Daca ai servici aranjeaza cu o colega sa stai pe la ea o luna pana poti sa te muti sau mai mult pentru ca sa mai stai acolo nu e o idee buna!

Succes, iti urez tot binele din lume, mersi pentru fundita si pana rezolvi asta fi cat poti tu de atenta!

| Coach a răspuns:

Poate este putin intarziat raspunsul, dar daca nu este cu suparare as vrea sa fac si eu o aluzie la problema ta. Daca ai reusit sa pleci de la el, esti o fata puternica si desi cred ca te descurci greu cu banii, incearca sa nu te mai intorci niciodata la el. Lipsa lui in viata copilului tau va fi grea, dar prezenta lui va fi dezastuoasa! Simplul fapt ca injura si ameninta este suficient ca sa iti doresti sa ti copilul departe de el. Tu nu stii daca se poate schimba sau nu, dar crezi ca merita sa afli pe pielea propiului tau copil? Rezista si mergi mai departe acceptand ideea ca ai facut o greseala pe care nu o vei mai repera.

| yvan a răspuns:

Nu cred ca o sa poti sa gasesti un raspuns adecavat pe net la problema ta, situatiile sint diferite, incearca sa gasesti greseala in tine, iar daca nu, atunci nu dispera, viata nu se termina aici!