| UnNumeOarecare234213 a întrebat:

Bună seara TPU. Am o problema destul de grava. Ca sa înțelegeți o sa va zic pe scurt o "poveste. Am avut o rrelație de un an și ceva, s a terminat urat, ne am certat, el m a înjurat, am făcut o criza de anxietate și el disperat ca nu știa ce sa mai facă m a prins de cap și m a zguduit ușor. La momentul ăla eu am interpretat greșit și tot ziceam ca m a tras de par. M a dus acasă și eu eram încă în criza aia de anxietate și i am povestit mamei mele tot. După ce mi am revenit din criza am considerat ca e mai bine sa închei relația cu el. Mama a prins ciuda pe el. Încă îl și ameninta. După 3 luni în care am fost despărțiți mi am dat seama ca nu pot fără el. Am intrat și în depresie.In fîn cert e ca ne am împăcat dar mama nu e de acord! S a criza în toate felurile chiar amenințându mă ca mi face bagajul și mă trimite la tatăl meu. Apoi m a pus sa aleg intre prietenul meu și caine. Logic le am ales pe ambele dar am ascuns toată relația fata de mama. În seara ăsta s-a cam prins și m a amenințat ca pune oameni sa mă urmărească și mai multe, apoi mi a zis clar și răspicat "daca doamne ferește aflu ca ai mers sa te vezi cu el, nu vrei sa ști ce se întâmplă". În prezent disper. Nu mă mai pot vedea cu el, ne e foarte greu. Dați mo Vă rog un sfat ce sa fac? Nu îi pot spune ca ies cu altcineva ca mă pune sa i dau acea persoana la telefon. Orice sfat e bine venit și va mulțumesc anticipat pentru păreri!

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu ne-ai spus ce varsta ai tu, ce varsta are el. Sunt amanunte care conteaza, atunci cand vrei ca sfaturile sa fie cat mai aproape de realitate.

| anonimg a răspuns:

Cât de complicata e problema ta! Totusi nu exista problema pe care Dumnezeu sa nu o poată rezolva daca o aduci înaintea Lui.
Te-ai gândit de ce vrei sa fii cu acest băiat? O relatie se face cu scopul căsătoriei; si când amândoi sunt pregatiti pentru aceasta din toate punctele de vedere.
Daca băiatul e violent, pentru ce mai rămâi cu el? Chiar daca v-ati împăcat, sa stiu ca acelasi caracter îl are; sa vina ocazia si se va manifesta iarasi ca si mai înainte.

| SkyPilot a răspuns:

Ti-ai facut-o cu gurita ta. Ai o discutie cu mama ta, spune-i ca ai interpretat atunci gresit gestul lui, ca nu ai stiut cum sa il enervezi mai tare, dar ca el de fapt nu este violent. Gaseste toate argumentele posibile sa ii explici ca este baiat bun si ca va iubiti (cu argumente!). Apeleaza la sentimentele ei de femeie, trebuie sa te inteleaga.

| danay72 a răspuns:

Mama ta incearca sa te protejeze, pentru ca nu vrea sa suferi. Daca baiatul este cum trebuie, in timp prin comportament o poate castiga pe mama ta.Dar o persoana care te injura, nu te respecta si nu te iubeste cu adevarat.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi articole despre cum pot fii cuplurile fericite.

Răspuns utilizator avertizat
| maria14142 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta,spune-i ca ai interpretat tu grresit cand i-ai spus ca s-a luat de tine! Ca el vroia doar sa te ajute,nu ti-ai dat seama atunci! Nu o sa faci nimic daca ascunzi relatia de ea,o sa inrautatesti lucrurile si mai rau! Tot ce ar trebui sa faci ar fi sa vorbesti cu mama ta despre o intalnir cu el! Sa vorbiti toti trei si sa clarificati lucrurile,ca a fost o neintelegere, cand o sa vada ce bine va simtiti impreuna(sa speram ca asa e happy ), o vrea sa fie de acord cu relatia, trebuie doar sa o convingi ca e baiatul potrivit! Un sfat, inainte de a se organiza intalnirea(daca se va intampla)vorbeste cu prietenul tau despre ce o sa vorbiti ca sa fii sigura ca o vei convinge! Iti urez bafta!

| SorinaSuciu a răspuns:

Daca mama nu te sprijina incearca sa vorbesti cu tatal tau. poate el reuseste sa o convinga.
sau ai putea incerca saii explici mamei cu frumosul cum stau lucrurile laughing

| ElMaestro a răspuns:

Bazează-te pe tatăl tău!

| Visrass a răspuns:

Dar te-ai gandit ca si poate mama ta s-a despartit de tatal tau din acest motiv? Mama ta te iubeste foarte mult si nu vrea sa ti se intample ce i s-a intamplat ei... eu unul zic sa te gandesti un pic : daca merita sau nu sa stai cu acest baiat, daca iti vezi viitorul cu el sau nu... daca tu crezi ca e bine sa stai cu el pentru ca iubirea este prea mare, atunci trebuie sa o faci pe mama ta sa inteleaga ca acel baiat te iubeste cum il iubesti si tu si daca doi oameni se cearta nu inseamna ca trebuie sa se desparta, daca o iei cu frumosul si vorbiti ca doua fete fara pic de cearta mama ta o sa te inteleaga cat de curand!

| eu123eu123 a răspuns:

Evita-l, fa-i pe plac mamei tale. Ca ea te iubeste cu adevarat, orice ar fi si nu te lasa la greu. Parerea mea e ca nu merita sa ajungi in situatiile astea pentru un baiat. Doar lasa-l, sunt atatia baieti pe pamant.