| Andreea1778 a întrebat:

În fiecare zi ma cert cu iubitul meu din tot rahatul... Chiar m-am saturat de atâtea certuri, el este foarte gelos și posesiv și de asta ne certam mereu. Ce sa fac sa ne intelegem ca la început și sa nu ne mai certam atât de des?

Răspuns Apreciat de Editori
| Gijbdtihcv a răspuns:

Dupa parerea mea, cred ca cel mai corect este sa vorbesti deschis cu el sa ii spui ca lucrurile astea te deranjeaza si vrei sa inceteze. Sa ii spui ca daca il deranjeaza si pe el ceva la tine sa iti spuna deschis ca sa puteti rezolva problema. Intr-o relatie trebuie sa fii deschis, sa comnunicati foarte mult si cel mai important sa veti incredere unul in altul. Daca nu exista lucrurile astea, degeaba mai stati impreuna!

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

In cazul in care îl caracterizezi ca fiind gelos și posesiv înseamnă ca are o problemă. O problemă ce ține de stimă de sine, nesiguranță și eventual frustrare.
Având în vedere că el nu o să-și schimbe obiceiurile,
recomandarea mea ar fi să renunți la el. Nu pierzi nimic, atâta timp cât balta mai are pești. Momentan iti irosești energia pe un bărbat nepotrivit, respectiv și timpul.

| Adry05 a răspuns:

îi zici că nu mai suporți și dacă continuă tot așa o să ieși din relație. dacă tot așa e, te desparți de el. de aici vin 2 variante : dacă te lasă să pleci pur și simplu și nu face nimic înseamnă că nu merită și oricum aveai o viață de rahat cu el, dacă revine și promite că se schimbă, sunt șanse măricele chiar s-o facă în momentu în care nu accepți împăcarea chiar din prima.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta nu e iubire ce aveti voi, este o relatie toxică bazata pe gelozie, desparte te de el si gata, de cînd este asa posesiv? Ce varsta ai tu, dar el? Si din ce motiv este el gelos?

| Andreea1778 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E gelos din cauza fostului pentru ca l-am înșelat cu el

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea1778):

E, păi aici tu esti de vină.De ce l ai înselat?

| RAY a răspuns:

Sa te desparti de el, tipul e beta nesigurantele ii amagesc viata, omul e lipsit de incredere in el in primul rand nu e demn de tine un mascul nu duce lipse de sigurante e indiferent arogant nepasator nu e gelos ca stie ca e deasupra tuturor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iubitul deci el te iubește și tu îl iubești.
Și cum te iubește el?
Iubirea posesivă de obiect, ca pe un obiect, care în loc să stea cuminte ca un frigider sau un aparat TV pe raft, își permite să mai aibă și ochi, peseonalitate.
Așa a fost de la început, doar că nu ți-ai dat seama.
Gelozia nu se vindecă.
Dta te poți vindeca de gelozia lui doar într-un singur fel.
Next. Următorul.

| Emilian65 a răspuns:

Ciocul mic si la tine si la el si totul va ti bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune i ca o sa te despărți de el pentru ca nu vei suporta mereu sa te streseze cu lucruri măruntehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Într-o relație sunt doi si asta depinde si de el nu doar de tine. Dacă relația e toxică și nu merge cel mai bine ar fi sa o luați pe căi diferite. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut tu ceva gresit sau ce nu-i convine? El nu are alti prieteni in afara de tine si nu suporta ca tu ai?
Daca i-ai aratat ceva gresit la inceput, el asa te-a cunoscut, asta esti pentru el.

| Peachdelight a răspuns:

Ohohohooo daca e gelos și posesiv nu o sa înceteze niciodată certurile laughing)) fugi cât mai poți! Cum zicea domnul de mai sus. O relație sănătoasă nu îți poate interzice sa nu faci aia sau sa nu fi pana la urma om normal. Daca acum mai suporti o sa vina perioada când chiar te vei satura deci te rog nu mai pierde timp prețios lângă astfel de persoane.

| grigorepmare a răspuns:

Dip

| EvaCătălina a răspuns:

Poți să închei relația. A devenit obsesivă.