| anonim_4396 a întrebat:

stiu ca suna ciudat, dar bunica avea un frate si avea un copil care are 55 ani si are copii, cum il numesc, unchi sau cum?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele bunicii nu iti este unchi. Unchiul este fratele tatalui sau mamei.
Grade de rudenie vezi si aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Grade_de_rudenie

| Anonim a răspuns (pentru Ioandelasal):

Atunci fratele bunicii ce ii poate fi, avand in vedere ca au acelasi sange?

| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu nu exista o denumire distincta pentru acest grad de rudenie.
Fratele bunicii este o ruda colaterala de gradul 4.

| Violleta2022 a răspuns:

Fratele bunicii este unchiul tau.
mama sau tatal tau (din partea acestei bunici) este var primar cu (copilul) de 55 de ani.
Baiatul unchiului (adica copilul de 55 de ani) este varul tau.
Copii varului tau, sunt verisori de asemenea cu tine (grade mai indeparate)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratele bunicii iti este unchi.
Copii fratelui bunicii (unchiul tau) iti sunt veri de gradul 2
Iar copii din varul de gradul 2(copilul fratelui bunicului) iti este var de gradul 3.