| xFaith a întrebat:

Buna TPU.
Am nevoie de un sfat de la cei mai mari care stiu ce sa faca in urmatoarele situatii.

Bunica mea are casa la tara. Ea are 3 copii: mama si cei 2 unchi ai mei.
Daca bunica mea doamne-fereste moare, la fel si ceilalti doi unchi ai mei. ( vb in viitorul indepartat ).
Celalat unchi al meu este necasatorit. Iar celalalt unchi al meu este casatorit dar nevasta lui nu poate sa faca copii.
Atunci, acea nevasta a lui va avea dreptul la toata casa?
Iar eu nu? Deoarece sunt ruda de sange si ma gandesc ca am destul drept fata de nevasta unchiului meu.

Imi puteti spune va rog ce ar fi de facut in acea situatie?

Răspuns Câştigător
| Razvanp69 a răspuns:

Nu are nici un drept ea pentru ca, cum ai zis si tu nu e nici un fel de ruda de sange. Mama ta e singura din familie(adica tu, ea si taica-tu) care are drept la casa. Casa poate sa ii ramana ei doar in situatia in care ceilalti frati cedeaza dreptul la proprietate. Dar de regula (asta nu scrie nicaieri, dar asa ar trebui sa se intample ) casa ii revine celui mai mic. Sau prin testament bunica ta are dreptul de a lasa ceea ce are cui vrea ei adica averea este impartita.(eu zic sa te dai pe langa bunica-ta laughing)) )

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente important, respectiv daca bunicul tau, mama si tatal tau mai traiesc. Spune asta si o sa-ti dau un raspuns complet.
In principiu, daca exista copii si nu exista sot supravietuitor, numai copiii au dreptul la mostenire.
Sotia unchiului ar avea un drept la mostenire, inclusiv la ce va mosteni dupa bunica, numai dupa ce acesta moare.

| Zenithf a răspuns:

Cand cineva moare, averea lui se imparte astfel: sotul supravietuitor ia 1/2 din averea celui decedat, iar cealalta 1/2 se imparte egal intre toti copiii.
Cand sotul supravietuitor moare, atunci toata averea lasata se imparte egal intre copiii in viata, daca unul din copii este decedat, atunci copilul lui, daca are, are dreptul tatalui sau de mostenire. Cam asta este din punct de vedere legal, dar lucrurile se schimba prin testament (usor de contestat) sau prin contracte de vanzare-cumparare (greu de contestat).
Daca voi aveti grija cel mai mult de bunica voastra, si ea vrea sa va lase voua casa, atunci cel mai bine ar fi sa faca un contract de vanzare-cumparare cu parintii tai, cu uzufruct viager pe viata (adica cu dreptul de a sta in casa respectiva tot restul vietii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunurile se castiga prin munca, nu exista satisfactie mai mare decat cand deti un lucru care este muncit de tine nu dobandit.
Unchii tai o sa mai traiasca cel putin cativa zeci de ani asa ca nu o sa mai raman cine stie ce, iar tu o sa fi batran.