| Salu134 a întrebat:

Sunt baiat, 20 ani, am o mare nelamurire sufleteasca, am trait o relatie de 3.5 ani anterior, am incercat sa o repar, sa imi conving singur sentimentele ca ea este si de ea trebuie sa ma tin mai departe, insa am inceput mai multa amaraciune, dezgust, ura. Problema este ca deja a trecut ceva timp, au trecut sentimentele, a trecut si cea mai mica flacara. Nu mai pot iubi, nu mai pot face deosebire dintre fete, chiar si cea mai frumoasa fata nu ma atrage. Lucrez, am multe scopuri pe viitor, vreau sa ma dezvolt, dar ma simt singur, si simt ca nici de curand nu va fi daca imi voi urma scopurile. Da ma bazez si pe aspectul fizic a unei fete, dar nu ma simt atras de nimeni, si nu e problema ca fosta a fost ceva super frumos. Nu m-am simtit niciodata implinit sufleteste de catre o persoana, m-am simtit mai ok singur... Poate ma stie cineva cum ma pot schimba, am incercat, nu doar odata.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

In primul rand sa incep prin a spune ca ai 20 de ani nu 25, nu 30 asa ca nu trebuie sa te insori maine.
Daca poti sa iti faci o relatie iti faci, daca nu inseamna ca nu e momentul.De ce sa sapi in trecut si sa sufei din nou doar pentru a avea o relatie? Pentru simplu fapt ca iti placea aspectul ei fizic?
Crede-ma ca daca doar asta conta si te facea fericit nu va desparteati,iar degeaba cauti acum in "gunoiul deja aruncat" ca tot nu vei gasi nimic bun.
Trebuie sa inveti o chestie: ceva o data rupt este foarte greu de reanodat, iar daca nu a mers din prima nu va merge nici din a doua.V-ati despratit pentru ca nu va potriveati nu? Ce crezi ca s-a schimbat?
Inca ceva.M-am indragostit si eu foarte tare de aspectul fizic o data, si m-am intors inapoi sa vad daca nu "e el" cum ai zis si tu.Dar, mi-am demonstrat ca in afara de "carcasa" frumoasa nu prea are ce sa imi ofere pe plan sentimental, emotional, afectiv, si de atunci am incetat sa mai caut acelasi tipar (pentru ca da, cautam in fiecare baiat aceleas trasaturi).
Acum sunt cu cineva opusul lui si sunt bine.O sa realizezi treptat.

| Salu134 explică (pentru Freya1):

Mersi mult de raspuns! Apreciez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Orice femeie care intrã in viata poate fi o lectie sau o binecuvântare."
Fosta a fost o lectie.

| Laila12Izabela a răspuns:

In primul rand,intrebarea este in ce termeni v-ați despărțit? Faptul ca tu nu te simți atras de nicio fata,oricât de frumoasă ar fi,ma face sa ma gandesc la faptul,ca poate ai lasat ceva neterminat in relatia anterioară. Te-ai decis să nu mai accepți prezențe feminine in viata ta,s-au Te-ai decis să nu mai iubesti,sa nu iti mai deschizi inima in fata nimănui? Spun asta pentru, ca ai zis, ca te simți mai bine singur, Iti este teama sa iubesti, sa te indragostesti din nou?

| Salu134 explică (pentru Laila12Izabela):

Nu am avut un motiv anume, au fost mai multe adunate dea lungul timpului, pe care le-am discutat, dar nu putut fi puse la punct. Ma refer aici nu sa se schimbe ca personalitate. Accept partea feminina, ma inteleg mai bine uneori cu fetele, decat baietii, dar nu simt atractie. Mersi mult de raspuns! Apreciez?

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Salu134):

La un moment dat iti vei da seama ce trebuie sa faci, e doar un moment mai dificil din viata ei.