| speranza a întrebat:

Sunt casatorita de 6 ani.Sotul meu mi-a dat multe sanse pentru ca, uneori am fost geloasa.De curand am exagerat si ne-am certat. A plecat de acasa, si-a luat o pauza ca sa se gandeasca daca se reintoarce sau nu.Intrebarile mele sunt: Ce sa fac ca el sa se reintoarca? Ce sa fac ca sa aiba din nou incredere in mine ca ma voi schimba si n-o sa mai exagerez?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu cred ca as rezista c-o persoana f posesiva, autoritata sau geloasa. Iar asta fiindca ar insemna ca nu are incredere in mine. M-ar sufoca si m-ar indeparta din ce in ce mai mult de ea.
Stii.in facultate aveam un coleg de camin care avea o prietena extrem de posesiva. Tin minte ca odata a plecat sa faca dus si l-a sunat asta vreo 5 minute incontinuu. Dupa, sa vezi, scandal! Ca de ce nu i-a raspuns, ca de ce nu i-a spus ca se duce sa faca dus, ca ea sa suna ca proasta. Auzi la ea! Eu, daca eram in locul lui, ii spuneam direct si scurt pe doi: FEMEIE, FACEAM DUS! GATA! STOP JOC! Asta-i doar un exemplu, dar am asistat la multe discutii de astea dintre el si ea, bineinteles banale, pe care el la purta in camera. Clar, n-am mai rezistat. As fi vrut sa-i zic la un moment dat: prietene, dar tu chiar esti imbecil? Adica nu vezi ca te domina, ca-i permiti orice? Ca va certati din nimic? Ca practic esti un pres? Pune frate, piciorul in prag! Dar am ajuns la concluzia ca lui ori ii placea sa se certe, ori asa este el ca barbat, naiv, in fata femeii. In ambele cazuri, am decis sa nu ma bag, ca nu era treaba mea, nu era relatia mea, asa ca, pentru ce sa isc un conflict degeaba? Dar tot n-am rezistat si i-am spus: de acum, cand te mai certi cu prietena la telefon, te duci frumos pe hol si faceti procesul etapei cat vreti voi. Nu stiu ma, mie nu-mi place sa ascult discutiile altora, mai ales daca nu ma intereseaza, implica, asa cum nici mie, nu-mi place sa auda altii ce vorbesc la telefon, mai ales daca n-au treaba cu ce vorbesc eu. Ma retrag frumos, in lumea mea, in intimitatea mea, si spun orice dobitocenie sau alintatura, fara sa ma simt jenat de nimic. Dar a fi sufocat de femeie, este doar vina BARBATULUI, si nu a femeii. Iar in cazul tau, sotul tau a fost BARBAT! Da, fix asa cu litere mari: BARBAT!
Sfaturi? Unul singur: cand ai sa intelegi ca nu te-ai maritat c-un CAINE, vei avea mai multa liniste sufleteasca. Pana atunci, il poti cauta sub coada la infinit.

| RobertTmroo a răspuns:

Gelozia exagerata si mai ales fara nici un motiv intemeiat e o mare problema, un sentiment care poate distruge si cele mai frumoase relatii, nimanui nu ii place sa fie stresat si acuzat de lucruri pe care nu le-a facut, sa sune telefonul la fiecare cinci minute doar ca sa fie verificat, vreau sa iti spun ca trebuie sa intelegi ca dupa atatea ani de zile daca tot ai facut "scandaluri" din orice, atunci iti dai seama ca sotul tau nu a mai rezistat, si crede-ma ca tocmai astfel de situatii pot impinge un barbat sa devina indiferent, stresat, sa nu isi mai doreasca sa mearga acasa, ca doar orice persoana isi doreste sa fie iubit, respectat, imbratisat..., dar pentru asta e nevoie de incredere si comunicare, doar asa se poate face armonie in relatia de cuplu, doar asa un om abia asteapta sa ajunga acasa la perechea lui/ei, oricum primul pas la-i facut deja pentru solutionarea problemei (chiar daca dupa multi ani si intr-o situatie extrema), adica esti constienta de faptul ca esti exagerat de geloasa ( ai grija ca din exces de gelozie se pot face foarte multe lucruri grave), conteaza sa incerci sa te abtii, dar din pacate raul e deja facut.
Ai facut bine ca ai vorbit cu el, ca ti-ai cerut scuze, dar cu siguranta nu e prima oara cand ai facut asta, cand sotul tau a auzit "scuze" si ca nu" nu se va mai intampla", trebuie sa il intelegi si pe el, nimanui nu ii place sa auda doar tipete si acuzari acasa, acum nici sunatul de zeci de ori pe zi nu o sa ajute, asta va dovedi din nou ca il stresezi, situatia asta e destul de complicata, eu sunt sigur ca chiar daca el te va ierta inca odata, si va reveni langa tine, tu tot asa vei avea iesiri necontrolate de gelozie, chiar daca dupa cateva saptamani, nu vei rezista sa te abtii, ca solutia ar fi sa nu insisti cu telefoane, sa comunicati tot timpul, sa ii spui ce a ce te deranjeaza, dar acum, trebuie neaparat sa ceri ajutorul unui psiholog (pentru terapie in cuplu), apoi sa ii spui si lui ca vrei sa te corectezi si pentru asta ai apelat si la un psiholog (asta nu e o rusine, nu trebuie sa spui la toata lumea daca te deranjeaza), apoi poti sa il inviti si pe el cu tine daca vrea sa vina, daca nu vrea, nici atunci nu e o problema, nu il certa daca nu vrea sa vina, te duci tu si vei povesti acelui psiholog tot ce a ce simti, ce a ce iti provoaca gelozia, ii dai exemple de situatii, si astfel cu timpul si cu vointa ta vei reusii sa te mai controlezi..., acum sincer sper ca el sa fie exact asa cum pare acum, un "mielusel", spun asta pentru ca am mai auzit cazuri in care femeia era numita "nebuna", dar din pacate chiar avea dreptate, si ea chiar era inselata de sot, deci trebuie sa povestesti, sa te gandesti exact ce situatii iti provoaca gelozia, poate chiar e ceva fondat.
Esti intr-o situatie grea, dar totul va depinde de voi doi, indiferent ce te va sfatui un psiholog, prieten, amic, sper sa va dati seama exact cum sta situatia, ca daca ceva nu merge, atunci nu merge, sunt anumite intamplari care pot distruge sentimente pentru totdeauna, dar si la asta cu timpul veti primi raspunsuri potrivite.
Bafta si sper sa va fie bine!

| cuvant a răspuns:

Sunt 2 lucruri care trebuie sa le faci:
1. sa discuti cu el si sa va stabiliti asteptarile unul pentru celalalt. Aici poti sa-i spui ca vei face diferite lucruri pentru a te schimba gen ii dai mai multa libertate, iesiti impreuna, calatoriti.
2. Apoi trebuie sa mergi la un psiholog sa vezi ca este problema pentru ca ceva a declansat aceste lucruri.
Pana atunci trimite-i cate un mesaj zilnic in care ii spui ca-l iubesti si ca vrei sa-l ai aproape. Se va intoarce daca nu ai gresit enorm dar trebuie sa va stabiliti asteptarile,

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Si eu sunt casatorita de 4 ani si la inceput au existat si la noi problema legate de gelozie, numai ca noi eram amandoi.am reusit cu succes sa trecem peste episodul ala,mai ales ca gelozia excesiva nu duce la nimic bun.
Ideea e ca numai stii cum s o mai dai. dacaesti geloasa esti posesiva,daca nu esti geloasa,esti indiferenta,asta e in viziunea barbatiilor.
Parerea mea e ca tu nu ar trebui sa vezi daca vine el sau nu, ar trebui sa l suni si sa l rogi sa vina acasa ca sa puteti avea o discutie pe marginea acestui subiect.
Nu lasa sa treca timpul, pentru ca tu nu stii ce are el in cap.intoarce l din drum si cheama l acasa.
Promite i ca vrei sa te schimbi,pentru ca nu vrei sa se produca ruptura decisiva{divorttul},intre voi.
Dar ca un sfat{ca nu ne vede el ce scriem},daca crezi ca nu esti suficient de capabila sa pui punct geloziei,mai bine nu incerca nimic!
El daca alege sa se intoarca de data astaacasa si tu nu te schimbi, te asigur ca l vei pierde.
Nu vreau sa ma crezi rautacioasa, iti dau sfatul asta din suflet.
As vrea sa te intreb daca aveti copii?
Ai grija de familia ta!

| speranza explică (pentru AIRIUS):

Nu,nu am copii inca.Dar imi doresc din tot sufletul.Am discutat referitor la problema.Este nehotarat.Astept un timp si apoi o sa vad ce va fi.

| AIRIUS a răspuns (pentru speranza):

Mda...eu am o fetita de 3 anisori si de cand a venit ea pe lume,si eu si el ne am schiombat mentalitatea,adica acum mai multe ne gandim la ea!
Pe mine m a schibat in totalitate fetita!
Daca el e nehotarat in priviinta unui copil, nu stiu ce sfat sa ti dau, adica dupa 6 ani de casatorie,vine vremea cand iti doresti un copil,nu intekleg de ce e nehotarat.
Vb cu el si tema asta,pentru ca daca el nu si doreste,tu trebuie sa ti faci unul,pentru ca viata fara copii e trista.
Sa nu fie alta problema la mijloc, mai ales ca el nici nu e decis in privinta unui copil, sau poate ca gelozia ta l a afectat atat de mult!
Orice ar fi bafta multa si capul sus!

| speranza explică (pentru AIRIUS):

Ai inteles gresit.Am scris mai sus ca el este nehotarat in privinta ca nu stie daca sa se reintoarca acasa.Si are nevoie de timp de gandire.Cat despre copii, isi doreste foarte mult, la fel ca mine.

| speranza explică (pentru AIRIUS):

Acum vreau sa ii recastig increderea, atat.Imi poti da un sfat?

| AIRIUS a răspuns (pentru speranza):

Scuze,se pare ca nu am inteles eu intrebarea ta vis a vis de copil.
Ce sa ti zic,totul depinde de tine,adu l inapoi acasa si demonstreza i ca te ai schimbat,probabil ca el te va incerca prin tot felul de lucruri sa vada cum ai reactiona, important e sa ti stapanesti furia, numai asa il poti tine alaturi si mai e ceva.cand apare gelozia nejustificata,atunci pers in cauza incearca sa si gaseasca pe cineva,pentru ca daca tot e acuzat,macar chiar sa aiba pe mineva,asa gandesc ei si poate si noi femeiile,, daca tot ma acuza, atunci chiar s o fac!,,
Trebuie sa ai mare atentie in tot ce faci si succes!
Tine ma si pe mine la curent cu ce s a intamplat in final.
T pup!

| speranza explică (pentru AIRIUS):

Ne-am impacat.Multumesc pentru sfaturi.

| DanAmarandei a răspuns:

Nu stiu daca esti pregatita sa primesti raspunsul. De regula, solutiile la problemele mari cer al dracului de multa munca si in plus, adevarul suna foarte neconvenabil. Eu ti-l dau oricum. Gelozia nu vine din iubire. Vine din sentimente de nesiguranta cultivate in tine de cu mult timp inainte de aparitia sotului (fie ai frati despre care ai simtit ca au fost iubiti mai mult, fie ai concurat pentru iubirea unuia dintre parinti cu celalalt, etc.) Oricum, cel mai probabil motivele reale ale instalarii geloziei in viata ta au trecut de mult. Gelozia presupune o doza foarte mare de egoism. Tu presupui ca ai controlul a tot ceea ce se intampla cu partenerul tau, in mod teoretic, pe cheltuiala libertatilor, stimei de sine si liberului arbitru al sotului. Astfel, tu te pui pe tine, chipurile in siguranta. Eroarea consta in doua aspecte: 1 la mana, NU esti in siguranta, si 2 la mana, vei ajunge sa ai un sot care sa nu iasa din cuvantul tau si sa zica "da mami" la fiecare idee pe care o ai. Ori, atat intr-o relatie cat si in viata in general, diversitatea ideilor este buna, poate aduce solutii noi si asa mai departe. Apoi, daca sotul tau te iubeste va sta alaturi de tine si iti va permite sa faci din el un introvertit si atunci sa te tii probleme. Daca te confrunti cu aceasta problema de minim 6 ani, NU reusesti sa o rezolvi de una singura si, dupa cum se vede e presanta, iti strica viata, EVIDENT ca ai nevoie de ajutor, care in aceste situatii se primeste de la psihologi (mai exact psihoterapeuti) si nu de la mecanici auto sau copii care dau raspunsuri pe TPU. In masura in care iti doresti cu adevarat sa renunti la avantajele pe care ti le ofera gelozia (si cu siguranta iti ofera, noi nu ne comportam intr-un fel anume fara beneficii) si sa-ti rezolvi aceasta problema, iti recomand in primul rand sa-ti accepti problema (real, nu declarativ) si sa intelegi ca iti trebuie un volum mare de efort pentru a o rezolva. Munca la propria persoana este una dintre cele mai indelungate si mai asidue. In al doilea rand, intelege ca pentru o persoana pe care o acuzi de ceva ce nu a facut si nici macar nu s-a gandit sa faca e destul de greu sa calce pe propriul orgoliu si sa accepte ca si-a luat o "palma" asa aiurea, fara motiv si sa se intoarca pentru urmatoarea. Prin urmare, nu te intreba "ce pot sa fac sa se intoarca sotul meu inapoi" ca si cum v-ati fi certat de la cate oua are o omleta. In orice caz, in conditiile in care sotul tau te iubeste si tu vei dori cu adevarat sa-ti ameliorezi gelozia, exprima-i asta si eu cred ca iti va fi alaturi. Numai sa nu-l minti pentru a-l ademeni, sau daca o faci, asuma-ti consecintele. Oricum, eu va recomand o terapie de cuplu, indiferent daca problema e a ta sau a lui, acum o suporta intreg cuplul vostru, cel putin pentru inceput si apoi veti mai vedea. Succes!

| cuvant a răspuns (pentru DanAmarandei):

Frumos si ai dreptate... numai cu terapie o poate rezolva iar daca sotul nu va accepta atunci va trebui sa mearga singura sa-si descopere problema reala.

| didiDia a răspuns (pentru DanAmarandei):

Wow, ce raspuns super! Braaaaaavo!

Răspuns utilizator avertizat
| alexlaura91 a răspuns:

Parerea mea este sa mergi sa stai de vorba cu un psiholog. Crede-ma ca gelozia este boala grea. Te va distruge si pe tine, iti va distruge si casnicia. Eu am avut exemplu in familie. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| speranza explică (pentru Resident0):

Da,asta este, il iubesc prea mult si nu vreau sa-l pierd.Stiu ca si el ma iubeste, dar acum este vorba ca si-a pierdut increderea in mine.Si vreau sa i-o recastig.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intii convinge-te pe tine.Inca nu esti sigura de tine si asta duce la dezestru. Vorbesti numai in viitor:ma voi...; n-o sa mai...Acum sinteti in prezent; daca vei continua tot asa, numai Dumnezeu te va mai putea ajuta.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai EL are in tine.TU nu ai incredere in el.si daca te-ar insela,si totusi se intoarce la tine? nu ca as fi de acord cu asta, dar decat un betiv care cheltuie si te bate, mai bine sa calce e langa dar casnicia sa o tineti si sa va cresteti copii.

| itsokdude a răspuns:

In nici un caz nu cred ca ai nevoie de un psiholog, doar incearca sa ii explici de unde vine gelozia aceaste, depanati niste amintiri, propune-i o chesti copilareasca(nu stiu, sa iesiti noaptea undeva sa va uitati la stele, sa povestiti amintiri frumoase petrecute impreuna). Sa aveti insa grija...sentimentul iubirii trebuie sa fie reciproc. Nu cred ca trebuie sa iti ceri scuze fata de el, doar sa ii explici de ce esti geloasa de obicei. Sper sa rezolvati, tot binele din lume!
Ps. un simplu mesaj cu te iubesc, e binevenit tot timpul.

(parerea mea)

| speranza explică (pentru itsokdude):

Doar un mesaj cu te iubesc? Si crezi ca ar rezolva ceva?

| itsokdude a răspuns (pentru speranza):

Eu cred ca da. Daca si el te iubeste, iti va trimite inapoi mesaj, eventual intrati incet in vorba, clarificati lucruri, fara certuri sau discutii aprinse, ii amintesti cat de mult il iubesti, etc. Eu te sfatuiesc asa deoarece ma pun in locul lui, cate certuri am avut cu iubita mea (eu fiind cel suparat din motive asemanatoare) doar eu stiu, doar ca noi avem o relatie de 1 an...dar avem planuri serioase. Ce ti-am spus pana acum sunt doar sfaturi normale, tu trebuie sa iti urmaresti inima, tu il cunosti, stii cum e mai bine. Trebuie sa iti urmezi propriile sfaturi, eu am avut doar niste idei. Sper sa fie totul bine.