| alina765307 a întrebat:

Deci am o problema cu parintii.
Nu ma lasa afara decat cu fetele, de baieti nu vor sa auda. Nu am facut niciodata nimic care sa-i supere sau sa-si piarda increderea in mine. Fetele cu care ies eu au voie cu baietii si de curand m-am si certat cu o prietena buna pentru ca pe mine nu ma lasa cu niciun baiat si ea a chemat unul. I-am explicat mamei mele ca nu as face vreo prostia si i-am tot repetat ca asta inseamna ca nu are incredere in mine iar ea a zis ca nu are incredere in varsta mea si ca multe fete cuminti au plecat de acasa, dar ea nu intelege ca eu nu as face asta... a zis ca la 16 ani ma va lasa cu baietii.
Ce pot sa-i zic?
Helppp am 14 ani

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

La varsta ta tu chiar crezi ca poti face fata unui "tip experimentat"?
Ehe, treaba sta putin altfel...
Baietii sunt experimentati, iar cei care s-ar uita la tine, ar cauta cam orice altceva decat iubire, desigur, tie-ti vor spune ca te iubesc ca tu reprezinti totul pentru ei, dar adevarul este ca ei te vor mintii doar pentru a-si atinge scopul.
Insa tu vei fii orbita de iubire si nu-ti vei da seama de ceea ce se intampla cu adevarat.
Si uite asa vei ajunge exact in punctul de care parintii tai au vrut sa te fereasca.

Esti o copila, poti crede tu ca esti matura, dar la aceea varsta esti foarte usor de influentat.

Gandeste-te la ce-ti spun acum.
Prima intalnire, nimic special, tinut de mana totul frumos.
A-2-a intalnire o gluma o imbratisare, un pupic pe obraz.
Trece timp-ul, 2 saptamani de relatie in care totul a decurs ca pe roate si v-ati apropiat progresiv si ati inceput sa aveti incredere unul in celalt (sau doar tu in el), totul a fost bine, apoi vine momentul in care el iti ofera prima floare...
Dupa ce se intampla asta sunt minime sansele sa nu fii orbita de iubire si sa faci cam orice iti cere el desigur, tot treptat, dar din timp ce incepi sa iei decizii cu inima in potriva ceea ce te-au invatat parintii lucrurile nu vor degurge bine pe termen lung pentru tine.

Sper ca ai inteles ce-ti spun.

Iar in cazul in care iti faci un prieten, asculta-i pe parinti, ei te-au crescut si ti-au fost alaturi mereu, nu ii ignora doar pentru a-i face pe plac unui tip pe care-l cunosti de cateva luni.

| artmosfera a răspuns:

Măcar ai cu cine ieși

| Alakhaincatty a răspuns:

Probabil parintii tai cred ca esti prea mica ca sa iesi si cu baieti si ca daca te vei,, indragostii'' de un baiat te vei lasa de scoala etc.

Exista insa o posibilitate ca parintii tai sa nu aiba incredere in tine sau sa le fie frica sa nu patesti ceva.

Le poti explica ca nu au de ce sa se teama si ca esti destul de matura si cu capul pe umeri sa poti iesi si cu baietii. Sau, o alta optiune este sa le arati ca baietii iti sunt doar amici

Sper ca te-am putut ajuta.

| alina765307 explică (pentru Alakhaincatty):

Cum as putea sa-i demonstrez asta? pana acum am iesit afara cu gasca pe ascuns dar am aflat ca tata a inceput sa ma urmareasca si n-am mai iesit cu ei ca sa nu ma vada... nu am cum sa ii zic ca sunt de treaba sau ca nu sunt genul ala de baieti pentru ca dupa si-ar da seama ca am iesit cu ei si m-ar pedepsi

| Alakhaincatty a răspuns (pentru alina765307):

Nu stiu ce sa spun. Esti intr-o situatie mai complicata. Cred ca parintii tai te,, supravegheaza'' asa deoarece ori nu au incredere in tine, ori se tem ca o sa patesti ceva.

Cat despre incredere, ea se poate castiga doar in timp. Demonstreaza-le ca esti mai matura, comporta-te mai matur si ai sa vezi rezultate