| speranza a întrebat:

Sunt casatorita de 6 ani.In acest timp am fost uneori geloasa si faceam faze care il suparau enorm. Mi-a zis sa ma schimb, pentru ca daca nu fac asta n-o sa aiba rost sa mai continuam casnicia. Mi-a dat multe sanse si de fiecare data m-a iertat, pentru ca, a zis el, a vrut sa ne salvam casnicia si pentru ca ma iubea.Acum doua saptamani a venit de dincolo, unde fusese plecat sa faca bani. A doua zi de cand a venit i-am facut iar o faza si am tipat la el, i-am vorbit urat. S-a suparat si a plecat. Dupa o saptamana ne-am intalnit. A zis ca se mai gandeste daca sa se intoarca acasa. Dupa inca o saptamana ne-am intalnit si mi-a zis ca nu mai poate sa se intoarca la mine, ca nu-l lasa inima. Ii e frica ca la inceput o sa ma comport frumos cu el si apoi o sa incep iar.Eu il iubesc cu adevarat, stiu ca si el ma iubeste, pentru ca in 6 ani de casnicie a ajuns sa ma iubeasca. Ce pot face ca sa-l aduc inapoi? Ce pot face ca sa aiba incredere in mine ca de data asta ma voi schimba pentru totdeauna? Nu vreau sa ne despartim. A zis ca, daca peste o luna, doua, o sa simta nevoia sa se intoarca si sa se impace cu mine, se va intoarce.Nu avem copii, dar ne doream foarte mult anul acesta.Cum sa-l fac sa-mi mai dea o sansa? Cum sa-mi salvez casnicia? Ma puteti ajuta? Va rog din suflet...cu niste sfaturi, cu ceva...

Răspuns Câştigător
| giovannutzu a răspuns:

Cand te mai intalnesti cu el spune-i din nou ca vrei sa se intoarca la tine,daca te iubeste si nu si-a gasit pe altcineva o sa se intoarca la tine, odata ce stai departe de persoana iubita dupa un anumit timp incepi sai simti lipsa. daca te iubeste o sa se inntoarca la tine, o sati ofere o ultima sansa.si parerea mea,daca mai pleaca afara sa faca bani ar trebui sa te duci si tu cu el,in strainatate o sa va mearga mai bine cu totul,si cu relatia si cu bani,eu sunt in sicilia si vreau sa ma insor cu prietena mea la anul,eu ma gandeam si la un copil, soacra mea a zis:ori ne insuram ori ne lasam, suntem de 5 ani impreuna ne intelegem foarte bine.

o sa se intoarca la tine daca nu are pe altcineva.

| speranza explică (pentru giovannutzu):

Nu am mentionat, dar am fost plecati si impreuna dincolo, dar din pacate a trebuit sa ne intoarcem pentru ca nu ne-a mers bine cu serviciul.Ne era bine, eram singuri si nu ne certam.

| giovannutzu a răspuns (pentru speranza):

De asta vreau sati spun.in strainatate e alta treaba.eu sunt in aceeasi situatie cu prietena mea.in Romania ne certam, eu nu am avut niciodata libertate in Romania, dar aici s-a schimbat.eu muncesc la restaurant iar ea face curat in casa la o femeie batrana.aici e mult mai bine nu ne mai certam si ne intelegem mult mai bine,m-am schimbat si eu,pentru ca si eu am gresit,(vorba ta, toti gresim). parerea mea ar fi sa vb cu el si sa-i spui ca era mai bine in strainatate, si sa placeti amandoi.parerea mea.winking

| speranza explică (pentru giovannutzu):

Mi-ar place sa plecam in strainatate, dar mai intai trebuie sa ma impac cu el.Cum sa fac pentru ca mi-a zis sa nu-l sun, nici sa-l caut.Nici nu indraznesc sa-i vorbesc nici pe mess cand intra, nu stiu ce sa-i spun, de frica sa nu ma bage in seama.Tu ce zici sa fac?

| giovannutzu a răspuns (pentru speranza):

Daca el ti-a zis ca nu-l cauti,ti-a ziso pentru ca era nervos,poate si tu la nervi vorbesti fara sa-ti dai seama.vb cu el cand intra pe mess, lasa-i un mesaj, spune-i ce ai de zis si la sfarsitul mesajului spune-i: DACA MA IUBESTI RASPUNDE-MI MACAR LA ACEST MESAJ! parerea mea. daca te iubeste iti raspunde. eu si pretena mea iti tinem pumniiwinking succes.

| speranza explică (pentru giovannutzu):

Buna.Ai dreptate, mi-a zis asa pentru ca era nervos.Am vorbit pe mess, a zis ca o sa se gandeasca.Inca nu a luat nicio hotarare deocamdata.Acum astept sa treaca un pic timpu, caci el vindeca toate ranile si sper ca pana la urma sa fim iar impreuna.

| giovannutzu a răspuns (pentru speranza):

Buna.asa e timpul o sa rezolve, o sa fiti impreuna ai sa vezi.eu si prietena mea tiam tinut pumnii, imi pare foarte bine ca a vb cu tine, imi dau seama cat de fericita esti.imi pare bine ca ti-am fost de ajutor. daca mai ai vreo nelamurire noi suntem aici, care am putea sati dam o parere sau o mana de ajutor.ciao ciao

| speranza explică (pentru giovannutzu):

Te-ai supara daca mi-ai da id-ul tau de mess sa vorbesc cu tine si prietena ta? Te-ar deranja? Am vorbi mai multe, aici daca scrii stii ca pot vedea mai multi.Ce zici?

| giovannutzu a răspuns (pentru speranza):

Ion_the_dark_angel e idul meu.cand vrei ma bagi in lista, noi suntem on.

12 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Tu ai o problema serioasa si greu de vindecat:gelozia!
Singura nu ai sa reusesti sa te vindeci, poate cu ajutorul unui psiholog.
Ai putea totusi incepe sa te ajuti singura, concentrandu-te mai mult pe persoana ta si mai putin pe cea a sotului.Prin urmare daca ai un job,fii cat mai buna in ceea ce faci,daca nu faci un sport acum e momentul sa mergi la o sala! Citeste,invata retete noi in bucatarie,tine-ti mintea mereu ocupata si lasa-ti sotul sa respire.
Acum daca tot a plecat, sufocat de tine, nu-l suna si nici nu te gandi non stop la el.Acorda-i timp sa se gandeasca la ce vrea si ai incredere in el:unei casnicii nu-i pui capat atat de usor!
Si nu uita,mergi la psiholog ca ai mare nevoie!
Si iti recomand un film"Mananca,roaga-te, iubeste"! Poate te ajuta sa te privesti altfel, pentru ca nu uita:problema e la tine!

Exista un utilizator pe acest site, a carui casa a ars in urma cu aproximativ doua saptamani!//...ina-2.html
Il poti ajuta si tu depunand un leu,sau cat iti permite buzunarul, in conturile ce le gasesti la acea postare. Ajutandu-l, putem dovedi ca suntem toti pentru unu! Multumesc!

| fulgerul a răspuns (pentru justitiarul):

Ai dat de tipul, tipa care ia ars casa? Sa-mi spui si mie daca ai dat de vreun cont ceva. Vreau sa ajut.

| fulgerul a răspuns:

L-ai tocat non-stop.Nu stiu cum te-a putut rabda atat.Chiar te-a iubit fraiero, nu a avut puterea 6 ani sa se desparta de tine, te-a iubit prea mult.Il respect ca si-a dat o pauza insa cu cat trece timpul mai mult cu atat te uita mai repede.El asta vrea,ce nu avut niciodata cu tine,libertate. Daca simteai ca te iubeste, de ce la-i tratat asa? Parerea mea este ca si daca va impacati, nu va dura mult.Ciorba reincalzita nu mai are un gust bun.Nu stiu cum a rezistat,dar la mine daca doar tipai,nu mai vorbim de jigniri, sareai pe geam instant si dormeai de mult cu mumata! Pacat de tineretea lui, i-ai furat 6 ani din tinerete. Sper din toata inima sa nu mai vina la tine.Are dreptate, asa o sa faci, o sa taci 2-3 luni si iar o sa incepi.Nici de-al dracu nu ma-si mai intoarce! Ce ai impresia ca esti singura femeie pe lume? Ingamfato!

| speranza explică (pentru fulgerul):

Stiu ca nu a avut libertate atunci cand era cu mine, dar nu tot timpul am fost geloasa.De unde stii tu ca o sa fac iar ce am facut? Orice om se poate schimba.Si daca ar fi sa ne impacam, as profita si nu i-as mai face nici-o faza. Orice om merita iertat, chiar daca a gresit.Si pentru ca este iubire intre noi, atunci totul se va rezolva