| SmecheraD4r1a a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 5 a și astăzi am dat test la mate.Sunt destul de sigura ca voi lua 8.50 (9). Eu am la TOATE materiile numai 10, si nu știu cum îi va pica nota asta mamei mele. Ce pot sa fac?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai vezi nota si apoi analizezi ce ii vei spune mamei.

| sierra1 a răspuns:

Intri și tu in viața (de școală) reală! Ce-i aia "zece pe linie"?

Răspuns utilizator avertizat
| Alinuța00 a răspuns:

Bună,suntem poate intr o situație asemănătoare, si eu in clasa a 5 a aveam 10 la toate materiile, până intr o zi când am luat 7 la mate...am plâns cred ca doua luni din cauza asta, prin simplul fapt ca eram obișnuită numai cu 10, primul lucru pe care trebuie sa il sti e ca nu o sa poti lua întotdeauna 10, va veni un moment în care vei lua o notă si mai rea dar ideea e ca nu trebuie să faci o mare criza cum am făcut eu, e perfect normal, sunt sigura ca mama ta va intelege, mai ales că și 9 e o notă foarte bună, acum depinde te poti trezi si cu o notă mai rea sau mai bună, sfatul e acelasi, în al doilea rand, o notă nu te definește fie ca iei 6, 7 nu te definește. orice notă iei fie 10 fie 6 fie 4 chiar..nu trebuie să o pui la suflet, e doar o notă se poate repara, iar daca te temi ca iti strica media, ei bine asta e, luarea unei note mici nu trebuie să te intristeze...ba chiar trebuie să te ambitioneze sa iei una mai mare, îl al treilea rând, trebuie să înțelegi faptul că tu înveți pentru tine, nu înveți pentru a lua note mari, tu înveți doar pentru tine, nu e importanta nota pe care o iei, deși stiu ca e tentația de a lua numai 10, e adevarat ca un copil de 10 in fata unui profesor se diferențiază puțin față de un copil care nu prea ia
note mari, deci cum am spus nu nota conteaza,contează cât ai reținut tu din materia la care ai dat test si foarte important de spus aici nu invata robotic, în nici un caz, mai ales la matematică in timp înveți teoremele e foarte foarte important sa si înțelegi ce spui altfel dupa o perioada de timp nu o sa ti o mai amintești,si nici nu vei putea aplica in probleme ceea ce ai invatat,urmează perioade si mai grele in clasele următoare,nu te sperii ci doar iti spun, nu trebuie să fi stresata, trebuie să te axezi si bazezi pe tine, deci stai linistită mama ta sigur va intelege si o sa fie bine, mult succes in continuare si nu lasa stersul sau îngrijorarile sa ia controlul asupra ta, odata ce tu esti stresata la un test normal ca, creierul își va face griji si se va stresa si astfel nu se va putea concentra si nici nu iti vei putea aduce nimic, ai grija in continuare, succeshappy

| SmecheraD4ar1a a răspuns (pentru Alinuța00):

Ei bine, astăzi am aflat că am luat 7, îmi venea sa ma dau cu capul de pereti când am aflat, i-am spus mamei când eram în masina.Nu a reactionat cum ma așteptam eu, însa stiu ca este dezamagită. Eu fac si meditatii la rom si mate, și îți dai seama câ i-am spus profei (cu înca o fata si un baiat care au luat tot 7), a spus că nu contează, deoarece în primul rând, profa de mate ne-a dat ceva ce nu am facut care valora 2 puncte si am mai gresit undeva de 1 punct.A spus mama că v-a discuta cu profa(ne este și diriginta) sa nu o treaca în catalog sa nu îmi strice media.Multumesc pentru sustinere!☺

| Alinuța00 a răspuns (pentru SmecheraD4ar1a):

Succes si ține minte, fără stershappy

| Alissia97 a răspuns:

Buna!
Mai lasa-o in pace pe mama ta, cere prea multe de la tine.
Un 9 la matematica este foarte bun!
Data viitoare vei lua mai mult, spune-i ca ai stat numai cu cartea in mana si atat s-a putut.
Spune-i ca te-ai straduit foarte mult pentru acel 9.

| floareaalbastraa25 a răspuns:

Nu te defineste o nota.

| Tatiana2af a răspuns:

Notele nu contează. La ce o sa te ajute dupa asta in viata? Profii pun notele ca sa iti arate cat de mult te stradui, asa ca nu ar trebui sa îți pese de ele. Nu te stresa! Eu am luat is 4!

| andreipaskk1 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, mata va reactiona diferit fata de maicamea deci degeaba iti zic ce as face eu. Oricum de la liceu nu o sa mai ai peobleme cu notele

| M678 a răspuns:

Bună! Nu mi se pare în regulă faptul că ți s-a băgat în minte și gândire ideea de faptul că nota 10 este cea mai bună mereu; mie asta îmi sună a părinți autoritari sau foarte autoritari; te rog să te uiți la relația ta cu ei și la regulile pe care le impun și cum le aplică; te rog să înțelegi că nu este normal acest standard dacă nu vine natural și să analizezi cât înveți și ceea ce ție îți place ție de fapt nu ceea ce vor ei.Fă-ți timp pentru acel hobby/pasiune și dacă interferează cu școala redu numărul de ore investit în învățare deoarece ai nevoie de relaxare; dacă părinții tăi nu sunt de acord cu ceea ce faci te rog să îi ignori și să nu îi lași să te influențeze negativ. Dacă ai mari probleme cu ei din cauza asta apelează la un adult în care ai mare încredere și te poate ajuta în acest sens. Legat de notă spune-i mamei tale că nu este sănătos ceea ce îți cere ea și că ești om nu robot; spune-i că tu trebuie să știi să aplici în viața de zi cu zi anumite noțiuni și nu toate pe care le înveți în școală le vei reține și te vor ajuta în viață. Nota nu este atât de importantă ci cum te dezvolți tu ca persoană și ce poți aplica practic ca și adult.

| Ionutdragun a răspuns:

Doamne ferește! Îi va pica de bine, nu ai cum să ai doar de 10 la toate materiile stai să ajungi în clasa a 8 și la liceu! Nu fi stresată legat de notă! Succes!

| Anonim3110 a răspuns:

Eu zic să ai răbdare până ce primești testul cu nota că nu e sigur, poate primești notă mai mare, mai așteaptă puțin.