| LaylaYvette a întrebat:

Bună! Sunt debusolată. Vara aceasta am intrat la cele mai bune facultăți din țară, dar mama nu m-a lăsat să mă duc și m-a înscris la o facultate din regiunea noastră, la o secție cu care eu nu m-am intersectat. Prefer să nu dau detalii, dar aici mi se cere un nivel avansat de franceză, limba pe care eu nu o cunosc. Pot încerca să învăț încât să trec, dar niciodată nu voi deveni bună cu adevărat, precum aș fi devenit în domeniul în care eu prezint potențial. Nu mi se permite să renunț, în fapt, libertatea mea este destul de limitată. Ce aș putea să fac? Iar dacă nu aș putea să fac ceva, cum aș putea să mă consolez cu asta?

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Cum sa nu poti face ceva, te impotrivesti lor dupa cum este si normal. Te-ai nascut in lumea asta sa fii libera sau sa faca altul ce vrea cu tine, exact ca si cu animalele? Trebuie sa invete sa iti respecte libertatea, pe care si tu la randul tau le-o respecti, corect?

| LaylaYvette explică (pentru Celcestietot):

Ea consideră că libertatea vine doar abia după ce te-ai stabilit financiar. Prin urmare, nu am putere de decizie.

| Celcestietot a răspuns (pentru LaylaYvette):

Da, dar pana la urma aici este vorba de studii, nu de intretinut fite ca altii, gen sa iti iei incaltaminte de 5.000 de lei cand poti sta bine merci si cu una de 300 in picioare, ori de chestii asemanatoare. Arat-i cat de mult iti doresti sa ajungi la facultatea dorita, bate-i apropouri, arata-ti nefericirea, fa-i oferte (eu stiu, spune-i ca o s-o astepti cu mancare calda de fiecare data cand vine laughing ), trage de dansa intr-un fel sau altul. Important este sa mergi mai departe, nu sa te dai batuta pana in linia de sosire, ca nu ai facut nimic, treci in viteza pana la capat orice ar fi, macar vei stii ca ai incercat si asta consider ca te va ajuta psihic. Oricum cred ca vei reusi in vreun fel sa o convingi. Pana la urma orice are o crapatura care asteapta sa fie deschisa, iar tu trebuie sa o gasesti... nu happy?

| Lukasssz a răspuns:

Off, de ce te-ai luat dupa maicata? ai peste 18 ani trebuia sa faci ce vrei TU, nu mama, nu tata...

| LaylaYvette explică (pentru Lukasssz):

Păi eu am făcut ce am vrut, m-am înscris la Cluj și București, doar că nu mi-a dat actele pentru a îmi confirma locul. Diplomele se află în posesia ei.

| wildthing a răspuns:

Eu inteleg nevoia parintilor de a controla viata copiilor, dar doar atunci cand e necesar, atunci cand copiii se dovedesc a fi tampiti, ceea ce nu mi se pare ca ar fi cazul tau, ci dimpotriva. Care-i problema ei (a maica-tii), e sanatoasa la cap? Eu inteleg ca vrea sa te tina aproape de casa, dar totusi sa faca asta inpiedicandu-te sa studiezi ceea ce te-ar avantaja, mi se pare ca isi bate joc de viitorul tau. E vreuna de-aia care se crede indreptatita sa dea ordine in casa, iar toata lumea sa execute ceea ce vrea ea? Tu esti deja majora, deci teoretic ai putea sa-i dai cu flit si sa faci ce vrei tu. Nu mai are dreptul sa-ti spuna ce sa faci, dar presupun ca esti nevoita sa i te supui, pentru ca depinzi financiar de ea. Nu stiu ce ai putea sa faci, pentru ca daca ar fi sa-ti cauti de munca pentru a rupe "cordonul ombilical" si a te intretine singura, ma gandesc ca ti-ar fi mai greu (sau imposibil) sa mai mergi la facultate. Oricum, eu cred ca intr-un fel sau altul tot trebuie sa faci asta, sa te indepartezi de ea, pentru ca mi se pare toxica...la un moment dat probabil o sa iti spuna si cu cine ai voie sa ti-o tragi si va dori sa fie si de fata cand se intampla, ca sa se asigure ca o faci conform indicatiilor ei.winking

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Încerc să te ajut eu, dacă pot. big grin

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

sad. Off, suflete drag, prin câte ai de trecut. sad Ai un viitor potențial foarte mare, dacă mergi acolo unde ești chemată să înveți, dar trăim din păcate, sad într-o lume în care a fi noi înșine și a ne exprima în legătură cu asta deranjează lumea. Ajungem la concluzia că nu este un lucru bun, nu este un lucru de dorit. sad Astfel, mulți dintre noi sunt nevoiți să își creeze măști, noi personalități, pentru a deveni ceea ce vor alții să fie, nicidecum ceea ce sunt ei, de fapt. E deccizia ta și numai a ta să sfidezi aceste legi ale falsității, sau dacă vrei ca viața și acțiunile tale să fie determinate de părerile mamei tale, adică dacă vrei sau nu să îți genereze ea sau oricine altcineva viața. happy

| MariaEElena0505 a răspuns:

Scuze ca te întreb, dar n-ai 18 ani? Dacă părinții tai nu înțeleg, poți sa stai la camin. Și făcând pasul acesta, poate ei o sa înțeleagă. Nu-ți distruge viitorul din cauza lor. Fa ce-ți doresti, ce-ți place.

| LaylaYvette explică (pentru MariaEElena0505):

Într-adevăr, sunt majoră; doar că sunt dependentă de familie. Nici liceul nu l-am putut face la oraș, a trebuit sa rămân la liceul deplorabil din locul în care m-am născut. Societatea mă sperie, deoarece nu am avut acces la ea; nu am reușit să-mi fac prieteni, iar oamenii mă consideră neadaptată din punctul ăsta de vedere.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru LaylaYvette):

Timpul le rezolva pe toate, crede-ma. ‘) Uneori..trebuie sa lupți pentru ceea ce vrei sa faci, chiar dacă asta inseamna sa stai singura. Te împrietenești cu oamenii incetul cu incetul. Ideea e doar sa faci pasul, însă stiu. Este greu, și cel mai bine ar fi ca mama ta sa accepte ca nu mai ești un copil, ca ai vise. Ca vrei sa faci ceva in viața…însă ceva ce tie îți place.
Eu te susțin și sper sa reusesti ce-ți propui sa faci, ce-ți propui sa devi. ‘)

| JokkeRO a răspuns:

Pai trebuie sa discuți cu mama ta și să o faci sa înțeleagă că tu vrei sa faci ceea ce îți place ție, nu ceea ce îi place ei! Până la urmă, viitorul este al tău, iar ea ar trebui sa te susțină 100% și să te încurajeze. Cu tot respectul pentru mama ta, dar implicarea ei nu este una sănătoasă! Încearcă să discuți cu ea despre asta și fă o să înțeleagă că ceea ce a propus ea, nu este ceea ce îți place ție. Succes!

| LaylaYvette explică (pentru JokkeRO):

E complet împotriva ideii de a renunța și a da anul viitor altundeva. Încerc să îi aduc argumentul ăsta cum că nu îmi place, dar îmi spune că nici ei nu i-a plăcut și că ea vrea doar diploma, nu o interesează dacă termin chiar și cu 5.