| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am si eu o problema:
Matusa si verisoara mea au venit la mine acasa. Venise vorba de bunica din partea mamei ca nu mai e ce-a fost,ca a imbatranit si nu prea mai gandeste ok si apoi au spus ca tata si familia lui au fost mereu mai prosti decat familia lor.(Doar pentru ca nu au avut bani mai multi, au trait decent si erau mai zgarciti ei, aveau alte conceptii, erau muncitori si da erau putin mai inapoiati dar stiau sa te faca sa te simti bine din cuvinte si fapte. Bunica mea a murit de 2 ani si chiar siacum plang cand imi amintesc cat de buna era, as vrea sa fie din nou in viata. Ma doare mult cand vad ca totul e diferit.
In legatura cu ce-am spus mai sus, normal ca eu am comentat...si matusa a zis sa ma lase in pace ca na eu sunt cu tata (Logic ca tin cu el, il iubesc mult si la fel si pe bunica)Si verisoara a zis tot asa ca eu sunt mica si nu stiu (am 16 ani ce naiba)voiam sa le dau afara din casa MEA *(m-am abtinut pentru ca sunt bine crescuta) si pentru ca si eu ma duceam in cursul saptamanii la ele caci sunt navetista si plec de la 10:30 de acasa si pana la 13 cand incep cursurile nu am unde sa stau si mama de ce nu a comentat? (poate nu s-a pus cu ele sau le-a dat dreptate, nici eu nu stiu pentru ca nici nu mai aveam cuvinte cand am vazut ca indraznesc sa-mi faca persoanele dragi PROASTE)
Cand eram mai mica, le-am dat afara din casa pentru ca pe timpul ala daca nu-mi convenea ceva nu mai aveau ce discuta cu mine,nu e ca nu eram educata dar asa eram eu si spuneam totul pe fata. Ei bine,acum toti ma iau de proasta nu pot sa ma fac respectata, nu le fac nimic si pur si simplu parca nici nu stiu cum sa exprim ce durere am in suflet pentru toate astea as vrea sa fiu ca inainte.
Pe astea ca sa nu le jignesc, le-a ajutat tata cu bani, mama nu vroia dar tata le-a dat pentru ca verisoara l-a ajutat cu ceva in legatura cu niste acte dar ea lucra la notariat deci era datoria ei oricum. Eu una nici nu vreau sa le mai vad, si cand o sa vina tata din Franta o sa-i povestesc prin ce trec acum pentru ca eu chiar sufar cand aud comentarii la adresa lor desi bunicul s-a comportat urat, mai mult pentru bunica si pentru tatal meu care munceste acolo si nu pot sa fiu indiferenta, mai ales ca am trecut prin momente grele datorita oamenilor care ma luau de proasta si ma jigneau.
Ce ma sfatuiti sa fac de acum incolo in legatura cu cele doua rude? Poate am gresit si eu desi nu vad ce le-am facut eu sau chiar si familia tatei. Uite, de un an ce pastram asa mai mult legatura, respectiv de cand a plecat tata caci inainte abia daca sunau. Nu sunt trista si furioasa doar pe moment, eu zic ca e o chestie de bun simt sa ne respecte altfel cu mine nici sa nu schimbe vreo vorba.Deci? Astept cat mai multe raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Staind a răspuns:

Nimic. Rahaturi din astea sunt in orice familie. La vedere sau nu. Ignora, momentan. Mai tarziu le poti inchide gura. Acum nu cred ca dispui de credibilitate, din pricina varstei.
Eu am rupt legatura cu oamenii care mancau materii fecale. Chiar daca erau vezi doamne, rude apropiate.

| Diana19991999 a răspuns (pentru Staind):

Iti multumesc frumos pentru aceste randuri! Se vede cine a trecut prin asemenea momente ca stie despre ce vorbeam mai sus. Aici, pe TPU sunt mai oameni rautaciosi care te fac sa te simti nasol dar care si ei sunt tot oameni ca si ține care efectiv se bucura de necazurile altora. Deasemenea sunt si persoane bune care dau raspunsuri care pot salva din anumite situatii multă lume.tu esti una din ele! Te pup!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce ai spus tu aici sunt probleme care tin de fiecare familie.Si nu vad cum le-ai fi dat afara cand erai mai mica.Nici acum nu pari prea mare.Nu vad de ce trebuie sa stim si noi asta.

| Diana19991999 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu era nevoie sa raspunzi asa grosolan.Ce sa stii ma si tu? Cand am decis sa postez acest text m.am gandit ca poate sunt oameni care au fost pusi in anumite situatii asemanatoare si care pot sa ma ajute cu un raspuns ok spre deosebire de tine. Si in plus daca nu vroiai sa stii de ce nu te.ai oprit din citit dupa primele randuri? Ce lume rea. Exact ce spuneam, unele persoane jignesc efectiv fara a sti si alte lucruri despre celalalt.pacat La 16 ani ti se pare ca sunt chiar mica? Ok, cum zici tu dar sa stii ca si fiintele mici au dreptul la o parere si uneori poate gandi mai bine decat una mare, hmmdoar voiam sa clarific acest lucru.

| darrio2007 a răspuns (pentru Diana19991999):

Nu cred ca raspunsul meu a fost grosolan, asa cum spui tu aici.Te crezi chiar mare la 16 ani? Nu te-am judecat si nu ma bucur de necazurile altuia. Dar problemele tale sunt minore pe langa ale altora. Faci din tantar armasar. Vrei ca toti sa se comporte doar cum vrei tu.Se pare ca doar bunica ta te intelegea sau nu vroia sa te supere. Daca de acum gandesti asa iti va fi cam greu pe viitor daca nu iti schimbi putin perceptia vizavi de cei care te inconjoara. Atat am avut de spus.

Succes pe viitor!

| Diana19991999 a răspuns (pentru darrio2007):

E normal sa ma apar daca e ceva in comentariul tau care m.a jignit. Da, am si eu o perceptie urata si neincrezatoare despre persoanele care ma înconjoară pentru ca nu pot avea incredere in toata lumea din cauza faptului ca mereu cand mi.am spus opinia sau am vorbit si eu ceva, trebuia sa fie o persoana care sa ma critice si sa-mi dea o replica care sa ma inchida...ve era sa mai spun? O sa trec si peste si crede.ma ca nu sunt o persoana rea sau care nu vede si partea buna din aceasta viata doar ca sunt multe persoane care "m.au invatat" ca trebuie sa ma inchid in mine. Aici chiar nu sunt de acord,eu si cu bunica mea ne intelegeam minunat si la fel si cu o prietena, tata, sora si mama, ma intelegeau cand aveam o problema mare desi nu a fost decat un caz. Lucrurile astea poate ti se par banale dar pentru mine relatia cu familia ar trebuie sa fie importanta. Oricum cred ca este corect si ceea ce spui tu, chiar vreau ca lumea sa faca ce vreau eu dar nu fac asa si ma voi schimba in felul asta. Si pana la urma eu am cerut doar un sfat pentru aceasta problema minora cum o fi ea, e normal sa fac din tantar armasar cand ma preocupa acest lucru. Nu trebuia neaparat sa fie comparat cu alte probleme, eu doar am vrut sa stiu cum as putea proceda. Sunt sigura ca multi au trecut prin momente de genu si crezi ca nu au scris si aici? Am expus aceasta situatie doar sa aflu un sfat care sa ma ajute.Sunt constienta ca multi oameni au probleme serioase pe langa asta dar si aceasta situatie ar trebui manifestata intr un mod ok astfel incat sa nu fie razboihee hee) Multumesc! Succes si tie si mersi pentru raspunsuri, nu am criticat chiaa tot ce nu mi a convenitlaughing o mare parte din ce ai scris are legatura si voi tine cont de acele aspecte dar sunt si unele chestii care m.au deranjat si de aceea am " ripostat" sa zic asa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Diana19991999):

Ok.O zi bună!

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Dovada ca accepti numai raspunsurile care iti convin.Cei care nu gandesc la fel ca tine ii critici si ii dai la o parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să le ignori sau să dai replici scurte, de subiect închis.
Iar tu lasă chestia aia cu " nu e ca mine, le dau afară". E chiar prea copilărească.E exact ca "nu faci ca mine, nu mai vorbim"," mă superi, îţi dau block" etc. pentru că nu şti să te exprimi cum trebuie şi îţi dai ofticarea pe faţă.

| Diana19991999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumes pentru raspuns! O sa tin cont de aceste sfaturi! happy