| Andreeaioan115 a întrebat:

Bună,sunt in depresie!
Ma gândesc mereu la el, inima mea nu renunță la el. Sufăr timp de 7 luni după o persoana care nu dă nici 2 bani pe mine! Sunt consumată

Răspuns Câştigător
| Rihanna20B a răspuns:

Dacă chiar e asa înseamnă că nu e potrivit pentru tine. Îți recomand să nu te schimbi pentru el și să ieși mai mult pe afară. O să dai de acel băiat special. Sunt sigura că există cineva pentru tine. Hai cu curaj!
Dacă te ignora e doar un prost care profita de fiecare fata. (nu ma supăr dacă îmi dai fundă)

| Mosotti a răspuns (pentru Rihanna20B):

Pana nu-i trece treaba, nu are nici o sansa, e blocata. Nu ii arde sa iasa si sa cunoasca alti baieti. Pana nu trece asta, nu va vedea pe nimeni ca e special.
Nu e cu voia ei starea asta si nu o poate controla. O sa treaca in timp, asta daca trece, daca nu trece, trebuie sa se duca la medic, cam asta e.

75 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=eiDeXuxgHdk

chiar suferi dupa el dupa 7 luni? exagerezi, dupa 3 saptamani sunteti cu altul
Dar, cu toate acestea, rezultatele mai multor studii fac ca aceasta imagine sa-si piarda din impactul puternic pe care il manifesta asupra noastra.

Ei bine, un studiu recent a aratat faptul ca, in realitate, cei mai afectati de o despartire sunt barbatii. Da, ai inteles bine. Din cei 501 de participanti la studiu, barbati si femei inscrisi pe un site matrimonial din Marea Britanie, cu 25% mai multi barbati decat femei au afirmat ca au suferit dupa incheierea relatiei lor romantice.

https://www.psychologies.ro/......le-2151707

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cât mai vrei să mai suferi? Chiar asta vrei? Suferi din cauza lui, dai vina pe el, sau din cauza minții tale? Și dacă următorul o să te părăsească și acela, o să suferi din nou? Altă treabă nu ai?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu depinde de ea ca sufera, ce naiba. Se intampla fara sa vrea.
Da, daca va iubi altul si ala o va parasi va suferi din nou tot fara sa vrea. Dar va trece in timp.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, aici în răspunsul tău este esențial acel - să vrea-. Cu voința îți poți controla suferința. Asta dacă vrei.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu poti controla cu vointa! Tot suferi. Ce bine era sa fie cum zici.
De parca ea nu vroia sa scape, n-a putut. Altfel nici nu mai ajungea sa puna intrebarea aici, sau problema daca nu e intrebare.
Poti sa treci peste daca e ceva mai slab, dar nici atunci nu scapi, doar ca suporti mult mai usor treaba.

| Drimmero a răspuns:

Nu inteleg care e logica pentru care cineva indiferent de sex sufera dupa cineva care nu da 2 parale pe tine? imi poate explica cineva ca imi da cu virgula

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai iti explic eu. Este o reactie fara voia acelui om! Nu tine de constient cum crezi tu sau cum esti tu probabil, ca esti ca si mine, insa ea nu este eu sau tu.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

E o prostie sa te ghidezi doar emotional, d-aia suntem inzestrati si cu ratiune, sau ar fi trebuit ca toti sa avem.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Emotionalul bate ratiune de multe ori daca are o intensitate prea sus. Eu sunt ca tine, la mine ratiune domina insa din cauza ca emotionalul nu a fost destul de sus, insa inteleg ca altii nu-s asa!
Nu ma refer la depresie, ca aia m-a dominat fara sa vreau, zic inainte in relatiile cu oamenii.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ideea este ca doar cu el mă simțeam fericită! Acum nu prea am motivație pentru nimic, am doar gânduri negative.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, inteleg f bine. Asta e, ce sa zic.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

De unde stii ca ni-s emotional?
Ideea e ca trebuie sa ai echilibru, nu te poti lasa calcat in picioare, e vorba si de mandria ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai daca erai si treceai prin ce trece fata asta, nu mai ziceai ca ratiunea domina emotionalul.
Da, sti chestiile astea cu mandria, dar nu poate trece peste, asta e.
Asa e ea.
Am zis, poti trece peste cand esti mai tare psihic si suferinta e mai slaba.

E ca la foame, daca nu ai foame si pofta cine stie ce zici "aaa nu merita pentru 10 minute de gust sa iau 4000 Kcal", deci ratiunea merge.
Cand ai o pofta din aia rupere de ceva, nu mai ti tu cont de kcalorii, ca e prea intensa treaba.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Oricum ai da-o iti trebuie ratiune, nu te poti lasa calcat in picioare de nimeni, deci suferinta asta a ei si a multor altii nu o inteleg deloc, mi se pare prosteasca.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ti se pare tie prosteasca, dar nu e, aia este, vine de la sine si e nasoala suferinta aia.
Inseamna ca nu ai trecut prin asta.
Asa cum nu inteleg nici eu cum aia cu schizo nu se prind ca e iluzie ce vad si aud, cum nu inteleg de ce copiii sunt asa importanti pentru parinti, n-am trecut prin asta si mi-e f greu sa simt notiunea, sa inteleg cum e posibil.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

N-am suferit niciodata din dragoste, daca n-am suferit cand eram copil/adolescent si emotional eram instabil si praf, acum ca sunt barbat sunt 0 sanse sa se intample, cand am psihicul betonat si stau bine pe ratiune. D-aia mi se par ciudate suferintele astea, hai inteleg o perioada sa suferi putin dar cand e exagerat deja nu e ok. Aici nu mai e vorba de suferinta, e ceva morbid sa plangi dupa unul non-stop, inseamna ca are mult timp liber, daca ar munci ar durea-o in... de el

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nici eu n-am suferit din dragoste! Ca nu ma indragostesc, ca-mi plac mult n fete e altceva, dar atat.
Dar inteleg suferinta altora pentru ca inteleg mecanismele!

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ma înțelegi perfect! El pentru mine a fost o rază de lumina!

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Normal ca te inteleg ca stiu mecanismele psihice si cum functioneaza mintea omului desi eu n-am trecut prin asta!
Altii vb din punctul lor de vedere de cum sunt ei, si e mare greseala, nu pot intelege ceva ce nu au trait.

Problema este sa scapi cumva de asta.
Daca nu si nu, trebuie sa consulti un psiholog sau un medic, ca doar nu o sa stai asa.
Insa sa mai treaca un timp, poate se diminueaza.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iar?

Pai si tu ce mai speri?

| Mosotti a răspuns:

O sa renunte creierul tau la el (ca din creier vine tot, nu din inima.
Cu timpul trece.
Daca nu trece, adreseaza-te unui medic si te rezolva el.
Nu sta asa ca suferi si n-are sens.
Stiu ca esti asa fara sa vrei, de aia si ti-am dat sfatul asta, prea mult dureaza treaba.

| StrongHeart a răspuns:

Nu mi-ai ascultat sfatul, nu te-ai rugat si uite ca tot suferi.Cum vrei sa te ajutam noi? Cere ajutor Lui Dumnezeu si Maicii Domnului, nu mai cauta ajutor la oameni pe internet.
Fa pasi mici zi de zi sa iesi din intuneric, nu te mai consuma aiurea.
Daca ai stii cate lacrimi am varsat pentru oameni nepasatori, cred ca as fi umplut oceane.Si ce folos mi-a adus? Am trecut peste, m-am rugat la Dumnezeu si mi-a luat toata durerea din suflet.
Ce rost are sa suferi dupa oameni care nu tin la tine?

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Efectiv îmi pierd motivația pentru tot. El nu a dorit un viitor cu mine, ma doare absenta lui, ma gândesc doar la el. De ce a procedat așa? Sunt singură mereu.

| StrongHeart a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pentru ca asa sunt oamenii.Sunt si rai si buni,si calzi si reci,trebuie sa ne obisnuim cu asta.Cea mai buna filozofie de viata este sa nu ai asteptari de la oameni, sa nu iti faci sperante false. Poate despartirea aia a fost o lectie pentru tine sa nu mai acorzi incredere decat celor care merita, nu trebuie sa te amagesti si sa plangi dupa asemenea oameni, ci sa continui sa lupti pana gasesti pe cineva care nu ar face asta si atunci sa ai incredere in el, cand esti 100% sigura ca nu ti-ar face vreun rau.

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Crezi ca am șanse sa găsesc o astfel de persoană? Eu am multe defecte fizice ( ma simt urâta.

| StrongHeart a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Din 7.800.000.000 de oameni de pe lumea asta, da, cred ca ai sanse mari sa gasesti o persoana care sa te accepte asa cum esti.
Fizicul e o expresie exterioara a ce simti in interior. Daca te simti bine in interior se va vedea si pe chipul tau.

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Băieții vor fete frumoase! Așa s-a întâmplat in cazul meu.

| StrongHeart a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Frumusetea vine din interior, ai incredere in ce iti spun, ca sunt trecut prin multe.Nu sta suparata, ca nu are rost, viata e frumoasa.Continua sa lupti.

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Sincer nu prea mai am puteri! De 19 ani tot astept acel moment și...

| StrongHeart a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ti-am zis, trebuie sa te rogi, sa crezi, sa lupti.
Puterea nu vine de la noi, vine de sus.Cat timp respiri trebuie sa lupti, sa cauti oameni care te accepta asa cum esti si te iubesc, sa iti faci un viitor, nu sa plangi dupa fraieri care nu te merita.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cum de ce a procedat asa? Ca nu te place, de aia.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

VIne pe dracu din interior, nu te mai minti, esti trecut prin multe dar nu cunosti natura umana se pare.
Fizicul e proba eliminatorie, si doar daca aceasta proba e trecuta, conteaza si interiorul, altfel nu mai intereseaza pe ala sau aia ce are omu in interior.
Nu a placut-o, si putea sa arate chiar bine si sa nu o placa ca nu e genul lui ca fizic adica ca figura, deci aia e.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Eu imi sustin parerea,frumusetea pleaca din interior,daca esti bine psihic, spiritual se vede pe fata ta, se vede in detaliile mici, daca dimpotriva esti posomorat si trist, la fel, se vede.Cum nu depinde de ea ca sufera? Ea singura isi face filme urate, ganduri si drame interioare, ea singura isi aduce mereu aminte ca il iubeste si ca ea nu o iubeste inapoi, si pe cine, pe unu pe care il doare in cot de sentimentele ei, pai atunci de ce ne mai miram? Daca dupa 7 luni inca nu a realizat ca ala nu era omul potrivit pentru ea,atunci e vina ei.Ori inveti din trecut ori esti condamnat sa-l repeti.
Daca cineva isi bate joc de tine,o iei ca pe o lectie,devi mai dur,mai exigent cu tine,mai matur nu lasi chestia aia sa te doboare.
Si noi nu ar trebui sa incurajam slabiciunile,ar trebui sa le spunem adevarul si sa le spunem sa lupte, nu ca e ok sa stea in depresie, depresia nu e o stare naturala, oamenii sunt fiinte sociale, nu e natural si nici sanatos sa plangi dupa trecut, cand el nu exista decat in mintea ta.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Deci mi-a dat papucii din cauza aspectului fizic.Ideea este ca eu nu mă mai pot accepta pe mine. Acest om m-a traumatizat psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Uita-te în poola mea ce frumoasa ești! cum poți sa spui ca din cauza asta? E clar! Suferi de schizofrenie! Tu realizezi câte fete ar vrea sa arate ca tine? Dacă tu ești tipa din poza ești frumoasa foc dar ești nebuna jur, ai realitatea distorsionata.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Pai tu nu ma cunosti in real! Am nasul urât din profil. Crede-mă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ti se pare ție!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pune o poza recenta sa vedem. Nasul urat se poate corecta

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Pai doar prin operație estetică. De aia ăla m-a lăsat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ca ești troll de aceea poate.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce zici nu nu se verifica in real, ce zic eu da, toti au ochii dupa aratosi sau aratoase! Toti isi fac probleme cand ies undeva sa arate bine, nu ce e interior, ca unii au si interiorul ok este bonus, sigur, si sunt preferati fata de aia doar frumosi si goi pe dinauntru.
Si normal ca aia plini pe interior sunt oameni de calitate.
Asta e, ca iti place sa te minti, este altceva.

Cand au probleme de interior am zis, nu-si fac probleme, cand au probleme fizice, ii ia toate alea de rusine sa se prezinte in societate.

Nu depinde de ea, iti zic eu, n-ai trecut prin asta si nu sti, sau daca ai trecut, ai trecut prin ceva mai slab si ai trecut mai okey peste.

E sensibila psihic, asta clar, altfel gandea ca tine si ca mine, ca si eu gandesc tot ca tine, dar nu pot fi subiectiv ca nu e corect.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Normal ca ti-a dat papucii din cauza aspectului fizic, am zis si ma repet, fizicul e proba eliminatorie oricat s-ar minti multi ca nu e.
Si tie iti plac baietii aratosi, si precis acesta asa arata, arata destul de atractiv, altfel nu-l iubeai.

Insa facand abstractie de suferinta care o ai fara sa vrei, trebuie sa te accepti, asta depinde de tine.
Asta esti si gata, ce sa faci? De ce sa nu te accepti doar ca nu te-a acceptat ala.
O sa fie n baieti care te vor accepta, iti zic eu. Asta daca arati ca in avatar! Daca arati f naspa si nu esti cea din poza, atunci ce sa zic, ghinion.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ideea este ca nu îmi place nasul meu din profil. Am simtit ca el nu s-a simțit atras de mine din cauza aspectului meu fizic și mi-a zis la final ca i-am fost doar o surioară. Acum el este intr-o relație cu o fată super frumoasă și ii oferă flori, normal că mă doare.Mă simt ultimul om!

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nasul tau il vad ca orice nas, dar na, daca tu asa te vezi nu stiu ce sa zic. Oricum am zis, trebuie sa te accepti asa, ca n-ai alta cale.
Normal ca din cauza fizicului nu te-a vrut, insa nu ca ai arata rau, ci ca nu esti genul lui! Sunt fete f frumoase care nu ma atrag la figura de exemplu.
Adica din 10 aratosi, poate sa te atraga doar 1-2 la figuri, restul nu.
Deci poti presupune gresit.

El e aratos, asa e?

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Da arată foarte bine! Și întodeauna mă simțeam inferioară lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, apropo de ce zicea StrongHeart, vezi ca se verifica ce zic, ca fizicul e primordial?! Ce zice el cu interiorul e vrejaeala, ca daca nu arata bine, nu te uitai la el, nici nu te mai interesa ce are in interior.
Ca dupa frumusete avea si alte calitati era altceva, le apreciai, dar fara fizic nu te indragosteai de el nici sa vrei.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ideea este ca îmi plăcea enorm sa vorbesc și virtual cu el! Trecea plictiseala. Da, sunt perfect de acord cu tine. El nu m-a dorit nici ca pe o aventură.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, nu te-a placut ca nu esti genul lui, pe pariu ca alti baieti te-ar place.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Aici nu e vorba de de atractivitate e ceva mult mai atractiv la o persoana când este deja intr-o relație, că poate să fie o persoana atractiva fizic dar antisocială și fără gagic sau gagica, iar atunci nu mai e așa dorita de sexul opus.

Câtă vreme nu mai încearcă și nu ii mai vrea atenția, asta o face sa se îndrăgostească de el, pentru că o ignoră, că dacă ar iubi-o și ar fi drăguț cu ea, i-ar dispărea lipsi suferința aia.

Mulți care sunt in depresie sunt foarte egoiști, vor sa fie totul a lor și când nu e, se bosumfla. Ar trebui să accepte și să treacă peste, să-l ierte dar aici îți trebuie voința. Nu e așa ușor precum spui.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles! Am zis ca daca fizicul trece ca proba, conteaza daca e antisocial, daca nu e, daca are caracter sau n-are, insa initial pana sa se afle astea atrage priviri si altele. Fara sa cunoastca astea, atrage, multi sau multe ar vrea sa fie cu acea persoana. Ca afla dupa aia ca n-are astea, e altceva.
Daca nu trece proba fizica, nu mai conteaza celelalte si daca le are.

| DarthNiger a răspuns:

Vad ca moda asta cu ''am depresie'' inca nu a expirat, daca ai stii cu adevarat ce inseamna depresie nu ai mai folosi cuvantul, depresia e o treaba serioasa si nu trebuie tratata superficial cand va certati voi cu iubitii/iubitele.

| Andreeaioan115 explică (pentru DarthNiger):

Eu nu am avut parte de o iubire adevărată niciodată. Toți și-au bătut joc de mine.Mă doare absența lui!

| Mosotti a răspuns (pentru DarthNiger):

Deocamdata simptomele sunt depresive chiar daca n-ar fi boala in sine. Daca starea asta dureaza mai mult de 2-3 saptamani, s-ar considera depresie, asta scrie si la carte de fapt.
Depinde de sensibilitatea psihica a fiecaruia, poti face o depresi ca te certi cu iubitul sau iubita, des se intampla, nu stiai?

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Eu am trăit o viața întreaga singura și m-am atașat enorm de aceasta persoana. Sunt antisocială!

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Inteleg f bine, inteleg ce simti si ca nu depinde de tine ce simti, te-ai atasat tare, ca nu ai avut si din alte parti partea sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jura pe carne de mici ca te mai gândești la el și nu ești troll?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu cred asta, femeile nu sufera, ele fiind hipergame mereu cauta ceva mai bun, noi insa suferim ca fraieri

CITESTE MAI MULT

Mitul soacrei sau cum ii influenteaza mamele pe barbati
O despartire reprezinta un moment dificil pentru toata lumea, dar barbatii si femeile reactioneaza diferit. Iata in ce fel ne afecteaza pe fiecare.

Clisee despre despartiri
Atunci cand vine vorba despre o despartire, cei mai multi dintre noi avem in minte acea imagine din filme, a femeii care plange neincetat si devoreaza bomboane de ciocolata ori inghetata.

Dar, cu toate acestea, rezultatele mai multor studii fac ca aceasta imagine sa-si piarda din impactul puternic pe care il manifesta asupra noastra.

Ei bine, un studiu recent a aratat faptul ca, in realitate, cei mai afectati de o despartire sunt barbatii. Da, ai inteles bine. Din cei 501 de participanti la studiu, barbati si femei inscrisi pe un site matrimonial din Marea Britanie, cu 25% mai multi barbati decat femei au afirmat ca au suferit dupa incheierea relatiei lor romantice.

„Barbatii au tendinta de a supraestima interesul unei femei pentru partenerul ei de cuplu, insa, tocmai din acest motiv, ajung sa se confrunte cu o iubire neimpartasita, ceea ce le provoaca suferinta", afirma psihologul Wiebke Neberich.

Asadar, rezultatul acestui studiu poate fi justificat de perceptia generala pe care barbatii o au despre relatii. Desi cu siguranta exista si exceptii, o ajustare a acestor credinte poate ne-ar face pe toti ceva mai implicati si atenti la persoana de langa noi. Pentru ca atunci cand vine vorba despre perceptii false, cu totii le manifestam…

Emotii versus adaptare
Un al studiu sustine faptul ca, desi femeile sunt mult mai afectate emotional in urma unei despartiri, pe termen lung barbatii sunt cei care sufera mai mult si despre care nu se poate spune ca depasesc cu adevarat vreodata momentul.

O mentiune foarte interesanta ii apartine lui Craig Morris, cercetator asociat al Universitatii Binghmton. Conform acestuia, imaginea femeilor este mult mai afectata in cazul in care se intalnesc cu o persoana nepotrivita si, tocmai de aceea, sunt mai dispuse sa-si accepte relatia actuala decat sa-si caute un alt partener.

Barbatii, in schimb, sunt mult mai competitivi si, prin urmare, pierderea unei partenere pe care ei o considerau ca fiind o alegere foarte buna, poate fi resimtita dureros luni sau chiar ani de zile.

PIN IT
CĂTRE SHOP
„Este foarte probabil ca barbatul sa simta profund pierderea suferita pentru o lunga perioada de timp, asta pana cand isi da seama ca trebuie sa inceapa sa concureze cu alti barbati pentru a inlocui ceea ce a pierdut sau, mai rau, sa constientizeze ca pierderea este de neinlocuit", spune Morris.

Importanta sprijinului
Un al studiu desfasurat in Florida, la care au luat parte 1000 de tineri necesatoriti cu varsta intre 18 si 23 de ani, a confirmat ca barbatii sufera mai mult decat femeile in cazul unei despartiri.

Robin Simon, profesor al Universitatii Wake Forest din Statele Unite ale Americii, este de parere ca acest rezultat poate fi explicat prin prisma faptului ca, spre deosebire de femei – care discuta mai frecvent despre astfel de aspecte cu membri apropiati ai familiei lor ori cu prietenii – barbatii au mai putine persoane de incredere carora pot sa le impartaseasca esecul propriei lor relatii.

Iar acest lucru poate fi cauzat si de starea emotionala precara pe care o au barbatii in momentul in care relatia lor se incheie, intrucat privesc discutiile despre aceasta cu alte persoane ca o amenintare la adresa identitatii lor si a sentimentului ca sunt utili, ca merita.

Potrivit aceluiasi cercetator, un alt factor poate fi modul diferit in care femeile si barbatii isi exprima suferinta. „Femeile isi manifesta durerea prin depresie, in timp ce barbatii prin consumul de anumite substante", sustine Robin Simon – cel care a desfasurat aceasta cercetare.

Rezultate pe termen lung
Intr-o prima etapa, cu siguranta femeile vor fi cele mai afectate de o despartire. De aici si nevoia de a avea prieteni in jur, de sprijin, de intelegere.

Descarcarea de emotiile intense o fac prin travaliul unui doliu si printr-o perioada de recuperare. Reactia imediata a unui barbat, nu este nicidecum asemanatoare.

Desigur, fiecare se comporta in modul sau unic, iar intensitatea trairilor depinde de gradul de implicare afectiva, durata relatiei si asteptarile avute. Femeile se consuma emotional ceva mai usor.

Cu toate acestea, majoritatea divorturilor sunt initiate de catre femei, dovedind curaj de a trece prin etapa dificila a unei despartiri si, totodata, de a o lua de la capat.

Pe termen lung, o femeie isi va reveni mai usor, in primul rand pentru ca perioada de suferinta o ajuta sa incheie si depaseasca momentul. Privind retrospectiv, barbatul poate constientiza pierderea, ceva mai tarziu si cu un efect diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E troll nu ca nu suferă.

| Celestina003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e troll, mie mi sa intmplat 1 an asta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca e troll?

| Mosotti a răspuns (pentru Celestina003):

Sigur nu e troll! Eu am mai explicat mecanismul indragostelii, ce zice se intampla extrem de des.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Am vorbit cu ea și spunea ca ala ii spune doar bună, nici nu o baga în seama

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Acum nu vorbește deloc cu mine!
I-am zis ca îl iubesc și a dispărut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dă-l în colo. Viata merge înainte, îți găsești tu un băiat mai bun care te va iubi asa cum ești tu cu rele, cu rele, ca bune nu ai.scuze dar între o găină și tu nu știu cine e mai smart, acum înțeleg de ce nu te baga nimeni în seama ca ești idioata nu ca ești urata. Ar trebui sa mergi la un psiholog sa îți faci test IQ pari a avea retard mintal. Nici eu nu s deștept dar ca tine om mai prost jur dacă am văzut in viata mea. Nici măcar nu ști sa faci difereta între asocialitate și antisocialitate, mergi naibii la psiholog și nu mai pierde vremea de pomana sa vezi de ce ești asociala, poate ai schizofrenie cine știe. Pocăiește te, dacă simți ca ești pierduta.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Asta se întâmplă fiindcă bărbații creează mai des obsesii decât femeile, fiindcă ei se cred prea buni și când suferă o despărțire accepta mai greu. Femeile cred ca se resemnează mai ușor dar asta rezulta și un psihic mai sănătos

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Am observat ca sunt genul posesiv, poate si pentru ca mi-am iubit mult mama si ea pe mine, mereu ma referam la ceilati frati cu fraza mama mea

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai! Sufera ca nu o baga in seama, a zis f bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Normal, ca nu te iubeste, nu te place., de aia a disparut, ca sa nu-l mai bati la cap la o adica. Daca tu esti cea din poza, arati destul de okey.

| TFL007 a răspuns:

De ce nu te cuplezi cu ray big grinlaughing))

| Celestina003 a răspuns:

Cred ca o sa mai suferi inca 3 sau 4 luni ....si gata...

| mihaela000ela a răspuns:

Mai fetelor,da,repede va consumati si voi! Citeste,danseaza ( chiar si prin casa!),bucura-te de viata! Si suferinta,este tot o forma de dragoste.dar, trecatoare!(in acest caz)
A te îndrăgosti este un verb reflexiv, iar a iubi este un verb tranzitiv!
In acest caz, fiecare trebuie să-şi înveţe propria lecţie, nu poţi trăi personal toate experienţele lumii..Nu realitatea ne aduce suferinţă, ci modul în care o interpretăm.

| mihaela000ela a răspuns (pentru mihaela000ela):

Vezi ca pe aici, mai toti sunem un soi de Socrate, cand vine vorba de dragoste ..filosofam! asa ca da-ti restart, si traieste experiente specifice varstei tale, si, intr-o zi te va cauta dragostea, cand nici nu te astepti.

| LastBlackNight a răspuns:

Um,ok,el nu se gandeste la tine

| Btn_Ionuț_1998 a răspuns:

Te rog sa ai incredere in mine.
Pe mine m-a ajutat, acorda-i doar 3 minute.
https://bit.ly/3tdOeUD