| Andrea2311 a întrebat:

Buna, sunt intr-o relație de un an și 2 luni cu un băiat care am crezut ca îl cunosc… dar se pare ca nu ii chiar asa. Am 17 ani iar el o sa împlinească 18 și am vrut sa fiu cu el pentru ca mereu mi-am dorit o relație sanatoasa și serioasă, dar in ultimul timp se comporta foarte toxic; o început sa ma sune într-una dacă îs îmbrăcată decent, dacă îmi iau haine care ma acoperă chiar in timpul orelor ma suna in continuu ca sa ii răspund si tot el era supărat ca de ce nu ii răspund ca el își face grija pentru mine.
Aseara o început sa ma sune din nou și eu ii explicam ca doarme o prietena la mine și ca a-și vrea sa vb cu ea ca oricum cu el vorbesc tot timpul și o început sa ma urmărească sa vada dacă sunt conectata pe insta sau pe Facebook și spunea ca sunt o mincinoasa ca eu pot vorbi dar nu vreau…și lucru asta chiar m-a durut.
Azi dimineața mi-am luat jos activitatea pe insta, si o început sa ma certe ca ascund ceva ca sa îmi revin si totuși eu nu vorbesc cu nici un băiat mereu ma controla telefonul când vinea la mine si mereu îmi spune " da dc vorbești cu asta sau cu ala" parca nu voia sa stau cu cineva ca mereu ma făcea sa văd doar părțile negative…
Și sunt multe lucruri care m-a deranjat si ma promis ca nu o va face, dar sincer încep sa nu mai stau din plăcere cu el din cauza cum se comporta cu mine.
Nu știu ce sa fac, am vb cu mami despre asta si m-a sfătuit sa fac o pauza si sa am grija mai mult de mine…
Chiar nu știu ce sa fac sa ma despart direct sau sa fac o pauza (tin sa menționez ca mereu mi-a promis ca se schimba si după o luna era la fel).
Aș dori un sfat, mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| SilentRain a răspuns:

Sa te despărți de el direct, asta nu-i iubire!
In timp o să fie și mai rău!
Asta este o relație toxica, nu îți risipi timpul cu un om care nu pune preț pe ce simți tu, nu are încredere in tine și te vede stric ca pe un obiect!
Dă-l in *** de redus mintal, unul normal nu tratează nici un om așa
Și nu o sa schimbe, că o sa vina la tine in genunchi după despărțire chiar o să și plângă, o vreme te tratează normal pe urmă începe la fel
Spune-i motivul de care te despărți de el și nu te mai uita in veci înapoi

| Andrea2311 explică (pentru SilentRain):

Astăzi am fost cu prietena la mol, și o început sa îmi facă crize de ce am pus poza pe story cu mine și cu fata in cabina de proba, și de ce nu sunt acasă și cu o și înainte i-am spus ca merg și nu o avut nici o problema. M-am despărțit de el și ma simt mult mai liberă!?

| SilentRain a răspuns (pentru Andrea2311):

Mă bucur că ai luat decizia asta, sper ca pe viitor sa nu mai ai parte de așa o experiență, pentru că asta nu-i iubire!
Meriți trată frumos și cu respect
Ai grija că va încerca să se întoarcă la tine, sub nici o forma sa nu cazi in capcana asta

| Andrea2311 explică (pentru SilentRain):

Mulțumesc frumos pentru sprijinin! Și ma bucur ca am luat curaj, chiar dacă tin la el nu are dreptul sa se comporte asa cu mine…

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai mai intrebi? Da-l dracu, asta te va teroriza in continuu, nu se va schimba ca asta ii e felul, nu se va schimba nici daca jura ca da, se va abtine un timp scurt, si apoi iar face.
Nu faci nici o pauza, il lasi si gata, altfel iti va fi rau.
Oricum tu faci cum vrei.

| Freya1 a răspuns:

Când un om are prea mult timp liber, isi formează o fixație.Cand un om are o încredere de sine scăzută,devine gelos și posesiv.
Ideea e ca voi sunteți copii,nu știți încă exact cum trebuie sa fie o relatie,aveți prea mult timp liber,nu aveți suficienta încredere în voi,sunteți naivi și coordonați ușor de societate și asa începeți sa o luați pe cai greșite.
Treaba e ca,generația mai mica de acum mereu vrea sa atragă atenția,sa fie în centru atenției,sa se îmbrace sumar ca să atragă priviri.Iar când se întâmplă asta,apare și invidia,gelozia,toxicitatea.
Deci, concluzia e ca nu sunteți pregătiți nici unul pentru ceva serios și de aceia nu știți cum sa gestionați situația, si sa puneți problema.Iar sfatul meu este sa ii oferi libertate, si sa ti-o recâștige pe a ta.
Nu îți mai face relații pana nu ești pregătită, si nu mai sta cu oameni ce nu ți se potrivesc.

| 120bulevard a răspuns:

E toxic rau ca nu te lasa sa respiri

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Sis asta e toxic dă-l dracu de sărăcie schimba-l altul mai bun găsești 100 ca asta ia-ți unul care sa nu-i pese deloc și sa nu te sune deloc ălai perfect pentru tine.

| AndreiSingurul a răspuns:

In locul tau mă despărțeam cam de când a început aceste lucruri