| crss a întrebat:

sunt noua pe acet site :d si am nevoie de ajutorul vostru:*
as dori sa merg la prietenul meu in italia dupa ce imi termin liceul, dar ai mei doresc sa fac o facultate. sunt cu el de 2 ani si ne e foarte greu la distanta. as face orice pentru el happy voi ce zice-ti?

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cariera trebuie sa fie pe primul plan, mai ales ca parintii te sprijina.La facultate iti vei gasi alt iubit, mai potrivit.

| morena a răspuns:

Fa cum crezi, dar tu vezi la ce foloseste facultatea in Romania? La nimic bun! Ai tai ar trebui sa vada si ei ca asa e! Tu du-te unde crezi ca ti-e mai bine! Acolo macar faci bani, iar cu banii poti face si facultate de la distanta! 2 ani e ceva intr-o relatie si ar fi pacat sa o prelungiti, la nesfarsit! Asigura-ti parintii ca vei face tot posibilul sa faci si facultatea dupa ce te vei intoarce! Asta daca vrei si tu!

| zacrazy a răspuns:

Scoala e mai importanta! Poate nu iti dai seama acum, nici eu nu imi dadeam acu' cativa ani, dar fara scoala nu ai ce face! Si acum nu-ti mai merge doar cu diplomele...

Si dragostea e importanta, dar ce faci daca va despartiti in primul an in care ar fi trebuit sa fii la facultate? Sfatul meu e sa mergi la el in vacanta de vara, daca ai tai te lasa si situatia financiara iti permite. Sau, de ce nu, fa o facultate in Italia.

Gandeste-te bine inainte sa iei o decizie de genul acesta! Succes!

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Ai tai vor ca tu sa faci o facultate, dar tu vrei?
Te-ai intrebat asta?

thinking

| DolcE_7446 a răspuns:

Crss, poti sa impaci si una si alta f bine si usor...
Poti sa vb cu parintii tai sa te lase la el in Italia dar inainte de asta te vei inscrie la facultate la ID (invatamant la distanta), unde te poti duce doar la examene...
In felul asta sigur te vor sustine, vazand ca esti dispusa sa le faci pe plac si lor dar si tie.

| 2122009 a răspuns:

Am avut si eu un gand de genuhee hee ai face o prostie daca te ai duce cu el, nu stii niciodata ce se poate intampla, poate va certati etc, si oricat de solida ar parea relatie se poate termina din nimic oh go on pune-te si fa facultate ca anii de facultate nu tii da nimeni si degeaba zici ca faci facultate altadata ca nu e acelasi lucruhee hee si in plus gandeste-te ca daca e sa fiti impreuna veti fi oricum happy

| cristianorudi7 a răspuns:

Stai ba la scl, ce nu sta ala fara tine, doamneee ce muriti asa ba?

| Madalina_7571 a răspuns:

Buna! si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. am o relatie cu prietenul meu de un an si 8 luni. el e la scoala in Italia si vrea sa faca facultatea acolo. eu as vrea sa fac facultatea aici sau sa fac o facultate la distanta, si apoi sa merg la el, dar parintii mei nu sunt de acord ca eu sa plec in strainatate. si sunt in clasa 11. inca 4 ani, pana termin facultatea, cam greu de asteptat. ce ma sfatuiti?

| sergiuflore a răspuns:

E buna ideea ta. Pana la urma urmei nu ai ce face cu facultatea daca prietenul tau lucreaza in Italia. Sora mea e in aceeasi situatie, doar ca parintii nu au nimic impotriva. Bafta la convinsbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da el ar face orice pentru tine? spune-i ca mergi la el daca se casatoreste cu tine.sa vezi ce va fugi de o sa te miri si tu singura, ce mult te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine crss. nu stiu nici eu ce sa fac pentru ca am o relatie de un an si 8 luni, si prietenul meu e tot in italia.acolo e la scoala. parintii mei nu sunt de acord, ca eu sa plec in strainatate, dar mie mi-ar placea sa merg la el. prima data vreau sa imi termin facultatea sau sa fac o facultate la distanta, si apoi sa merg la el happy vreau sa raman si cu facultatea si cu el big grin. dar inca 4 ani la distanta, cam greu. ce ma sfatuiti sa fac?big grin

| Gabbytzu a răspuns:

Ceau...Pai daca' ai tai voi...tu vrei sa faci o faculta'?
Pai daca asa sta problema si vrei si tuh ca te handesthi laa viitorul tau, poti pleca in Italia la prietenul tau dup' ce termini liceul si sa faci o facultate la distanta...
Si asa multumesti p toata lummea!

| crss explică:

Va multumesc de raspunsuri:* o sa ma gandesc mai bine :* probabil voi merge la el in vacanta si o sa imi vad de faculta big grin o sa vad :* dar oricum v-a multumesc :*