| anonim_4396 a întrebat:

Tin sa va spun ca am probleme cu tatal meu. Este un om foarte ciudat. la fiecare cearta imi spune mereu ca nu voi face nimic in viata si ca viitorul meu se afla la inchisoare. Am frustrari uneori, si cand iau fie ca o nota mica sau mi se pare ca gresesc cu ceva in fiecare zi ma retrag si plang mereu. Fiecare esec mic ma trimite cu gandul la. viata de detinut.
Este normal?

Răspuns Câştigător
| EduardGa a răspuns:

Trebuie intai sa depistezi sursa problemei tale. De ce se poarta tatal tau asa cu tine? De ce iti zice aceste lucruri oribile care practic nu au nici o legatura cu realitatea? O fi vorba despre vreo drama suferita de el acum ceva timp, si de atunci si-a schimbat comportamentul sau a fost mereu asa? Daca nu e asa, inseamna ca tatal tau nu face altceva decat sa te sperie. Am zis sa te sperie, si nu sa te motiveze pentru a face un anumit lucru sau a nu-l face. Cand eram mic, daca faceam ceva gresit sau inainte sa gresesc ai mei imi ziceau ca ma dau la tiganci. A fost de folos pentru ca i-am cam ascultat, cel putin, cand eram mic, nu de-alta, da' aveam oroare de tigancile cu cozi si rochii largi cu flori. Insa a face asta si ai spune copilului tau ca viitorul lui e in inchisoare si ca are destin de ratat, mai pe scurt, e cale lunga. As vrea daca poti, sa il inviti pe tatal tau sa citeasca urmatorul mei mesaj. Ii e destinat lui in totalitate. Draga tata, e normal ca un copil sa ia o nota mica. Da, si copilul tau poate lua o nota mica, cum poate lua o nota mica si fiica sau fiul unui presedinte de stat. M-ar mira mult mai tare daca copilul tau ar fi de nota 10. Mi-as pune multe intrebari. Din cauza unui temperament ca al tau, copilul se va inchide in el si nu va mai comunica niciodata cu tine, sau daca o va face, va fi sub alta forma. Niciodata nu te va mai privi cu aceeasi ochi, daca in fiecare zi, la fiecare discutie, la fiecare cearta, ii spui ca nu valoreaza 2 lei. Iar pe viitor, relatia ta cu el ori va fi una foooarte slaba, ori nu va exista. Si crede-ma, draga tata, cunosc cazuri reale. Cazuri in care tatal si-a maltratat emotional copii iar ei s-au schimbat fata de parinte pentru totdeauna, iar acum la 30 de ani, de-abia daca ii mai adreseaza acel cuvant, care ar trebui sa fie atat de sincer..."tata". Nu copilul tau e de vina ca tu ai esuat in viata, nu el e de vina ca tu ai trait incarcerat in niste reguli poate pe care nu le vroiai si crede-ma ca nu e el de vina pentru fustrarile tale, de orice fel ar fi ele. Ai compara viitorul cu o inchisoare nu il va face sa evite greselile si nici sa le indrepte, il va face sa creada orice lucru pe care l-ar face, pana la urma, tot acolo il vor duce. Sau poate tu stii cum este in inchisoare si ai vrea o alta soarta pentru copilul tau. Chiar si in acest caz, esti de neiertat. Nu am un tata ca tine, si sub nici o forma nu imi doresc. Nu stii ce inseamna sa iti respecti copilul, in primul rand si mai presus de orice, si nu stii ce inseamna educatie si nici ce presupune asta. Daca nu te pricepi, lasa pe altcineva in locul tau. Iar in ceea ce-l priveste pe el, copilul tau, pe care de multe ori il numesti o "povara", ii va fi mult mai bine asa, decat sa asculte in fiecare zi ca "viitorul lui e in inchisoare". Asta a fost mesajul meu catre tatal tau. Iar pentru tine, am cateva cuvinte de incurajare: Lupta si rezista. Numai tu poti sa iti schimbi soarta si sa obtii ceva mai bun. Nu astepta nimic de la nimeni, nici macar de la familia ta. Tu te poti ridica cand esti dobarat. Iti urez mult noroc si ai grija de tine. Iar toate aceste cuvinte ti le adresez din inima.
Mult noroc.Luci

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tu ai o mama de milioane, gandeste-te cat de mult a facut-o si pe ea sa sufere din pricina comportamentului lui.
Hmm, si mie imi place sa stau cam mult pe calculator, si sunt insurat, si sotia mea este in a 10-a saptamana de sarcina, trebuie sa schimb ceva pana nu ma trezesc ca am o fata de 16 ani si ii zic ca nu are nici un viitor... :-o
Multumesc foarte mult pentru tot ce-ai scris, este o invatatura extrema pentru mine, sa am o alta viata de pe acum. big grin
Acum parca inteleg mai bine si de ce ai ales nick-ul asta.
Nu prea stiu insa ce-as putea zice sa te ajut, sunt lucruri pe care le stii si tu, gaseste suportul de care ai nevoie in mama ta, alt suport in cei care se dovedesc a fi prieteni si al treilea (de fapt primul) in Dumenzeu. Trepiedul este o baza solida pe care sa-ti construiesti viitorul, si nici o furtuna nu te va zdruncina. Si dade, dade s-a trezi si tatal tau, sa vada ce fata frumoasa si harnica are, pana nu va fi prea tarziu pentru el. straight face

| Razvan a răspuns:

Asta cu inchisoarea e ceva cu care sperii copii mici si chiar ma mir ca te afecteaza. Daca n-o sa ajungi nimic in viata asta nu inseamna ca vei ajunge la inchisoareno talking
Incepe sa crezi in tine.Ca nici ai tai, si nici prietenii nu vor crede in tinewinking

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Sunt unii parinti care exagereaza atat de mult in anumite privinte cand vine vb de copiii lor, incat ajung sa ii faca pe acestia sa se simta frustrati. Cum este cazul tau. Diferenta intre mine si tine este ca in timp ce tu te simti ca o detinuta, eu ma simt ca un ratat. Uneori ma simt asa si fara sa ma provoace.
Evident ca am si eu constiinta si stiu cand gresesc. Si nu am nevoie sa ii mai aud si pe ei.
Ceea ce gresesc parintii in cazul acesta este ca ii cred pe copii inconstienti, iresponsabili si nu le acorda suficienta incredere. Astfel, fie ii cocolosec, fie exagereaza cu observatiile si cu invinuirile, mascand faptul ca de fapt tot acest comportament al lor este cauzat de probleme de care si ei au suferit. Parintii autoritari vor exagera astfel cu criticile subminand incredea in sine a copiilor, cei indiferenti nu vor lua atitudine aproape niciodata lasandu-i sa faca ce vor, iar cei care sunt constienti de problema lor si care ii inteleg pe copii, vor cauta sa ii ajute.
Asta este. Ceea ce seamana aia culeg. Chiar daca am avea motive sa ii judecam, nu avem cum sa o facem pentru ca nu stim multe lucruri din viata lor care ii determine sa actioneze intr-un fel sau altul. Important e sa invatam din experienta si sa fim atenti la ce vom semana noi la randul nostru...
Sunt multe lucruri anormale dar care se intampla in lumea asta. Unii dintre noi au norocul sa nu dea peste unele insa se lovesc de altele. Cred ca ne incadram in categoria acestora. big grin
Stiai ca purecii pot sari pe o distanta de cel putin 100 de ori mai mare decat lungimea lor? Asa-i ca nu te-ai gandit la asta cand ti-ai ales nickname-ul de puricel, nu?hee hee

| katala a răspuns:

Nu te mai stresa daca nu ai decat cateva note mici; orice copil mai greseste. In schimb daca ai mai multe note mici decat mari, atunci e o problema si trebuie sa inveti mai mult.
Cat despre inchisoare, hmm, e o metoda de a te speria; nu se ajunge acolo asa usor, trebuie sa faci ceva grav;
Asa ca, in concluzie :
tu invata cat poti de bine
nu te mai speria asa usor de ceea ce spune tatal tau
spune-i tatalui tau ca tu faci tot ce poti (dar asa sa fie), si sa nu te mai certe pentru orice greseala mica
daca mai gresesti cateodata, ai grija sa nu fie totusi greseli mari!
Apropo, despre tatal tau cred ca nu are totusi o pregatire intelectuala deosebita, si asta dupa felul in care stie sa se poarte cu tine!
Cateodata copiii trebuie sa fie mai maturi decat parintii! Din pacate.

| claudiea79 a răspuns:

Si eu am probleme cu tatal meu. sfatul meu pentru tine; sa faci liceu sa te angajezi iti gasesti un servici. iti gasesti un iubit te muti la el. si nu mai ai traba cu tatal tau. tatal meu face zilnic scandaluri; tipa urla zi si noapte mai ales acum ca este pensionar este jale. imi cere chirie; ma scoate din baie; nu pot sa dau muzica tare; imi platesc mincarea si imi gatesc; imi platesc medicamentele si hainele. daca as avea banii de chirie as pleca dar nu am 8 milioane vechi pentru chirie pe luna.ma intereaba cu cine vorbesc la telefon; asculta pe la usi.cu toate ca am 32 de ani. daca plec undeva ma intreaba unde ma duc si cind vin. o sa avem libertate cind o sa ne mutam de acasa. o garsoniera este foarte scumpa. 2o de mii de euro. tinerii nu au atitia banii

| puricel a răspuns:

Va multumesc tare mult. mi-ati facut o dimineata foarte frumoasa! pe-aici am dat de foaaaarte multi oameni cu o intelectualitate ridicata [indiferent de varsta]. Tin sa va spun doar ca. aici nu e vorba doare de note ci de absolut tot ce fac. Invat intr-un liceu cu renume din bucuresti si. am destule note mari, pentru ca altfel nu as rezista in acel sistem groaznic. [materia stufoasa predata in stil galopant]. Inclusiv in bucatarie/cum ma imbrac/cum fac curatenie/ cum vorbesc/cum ma machez. Nu imi spune niciodata Daca am facut un lucru bun sau nu. Cand vin fericita la el si ii spun "tata, am luat nota x in cutare test". imi raspunde ironic "sa nu se mai intample" si ramane acaparat de televizor. Imi reproseaza ca nu sunt in stare de nimic mereu. Si totusi eu sustin ca sunt. de dragul mamei mele. fac tot ce imi cere ea si in plus. pentru ca ea stie prin ce trec si mereu incearca sa ne impace. Tata nu ma intreaba in fata "ai prieten?" sau "fumezi, bei, te droghezi?" ori altceva legat de viata adolescentina. prefera sa stea la usa mea sa imi asculte conversatiile la telefon. ma deranjeaza ca nu vorbeste cu mine si este pasionat de TV inca de cand sunt mica. si cand incerc sa ii explic asta reactioneaza violent si imi spune ca il judec desi nu sunt in masura. multumesc ENORM de mult tuturor. sunteti The Best! Si. Luci. daca i-as arata mesajul tau. nu as mai avea laptop. mi l-ar distruge [ii place sa distruga lucruri]. Din fericire nu bea si nu o bate pe mamy sau pe mine. in schimb se comporta asa.

Thank you, guys!
:X

| Mirel_8882 a răspuns:

Nu. ar trebui sa te incurajeje...nu cunosc firea tatalui tau dar pare o fiere dura...trebe sa ii explici o data in fata ce ai de zis. daca nu va merge ultima solutie e sa zici ca el si sa faci ca tinewinking!

| J0hn a răspuns:

Of. si mie mi se intampla imi zice cacaturi de-astea dar nu mai imi pasa. incearca sa iti creezi un stil de viata independent fara sa te frece ai tai la cap.winking ai grija :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te sfatui sa faci ex.in plus la mat., la limba si crede-ma ca tata tau va fiu bucuros ca inveti si vei primi note super!

| mariana_8211 a răspuns:

Nu, dar i-ai explicat vreodata sa te priveasca ca 1 adult 10 minute este vorba de comunicare, spune-i ce planuri ai nu te inchide nu te refugia, uneori cuvintele parintilor peste ani nu te vor durea ca acum, auzi fai ceva ce-i place m-ai mult o cafea, 1 suc, incearca ceva ce poti a-l face sa stea 10 minute cu tine din placere, asa ve-i putea comunica mult macar 1 data pe saptamana fai ceva placut si discutati