| jstcalin a întrebat:

Buna TPU:3 am si eu o problema ce tine de parintii mei. am un frate mai mic decat mine, el are 6 si eu 16aproepe,ideea este ca mama il pupa prea mult in cur si eu sunt si dezavantajata si pedepsita din cauza lui+ca intervine invidia. ce ar trebui sa fac? stiu ca ar trebui sa vorbesc cu ai mei despre asta,dar le mai zis si ei zic ca nu este adevarat. azi am fost pedepsita din cauza lui si ma simt aiurea. vreau sa pun capat acestei situatii, nu mai am 12-13ani sa fiu pedepsita.

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Roaga-ti mama sa te pupe si pe tine pe cur, si dupa aceea ai sa vezi daca acesta este un avantaj sau nu.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un sfat urat dar incearca sa il ignori pe fratele mic. Ocupati timpul cu prietenii, practica un sport, iesi mai mult din casa, si fratele mai mic nu va fi o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Mamica ta e mai atrasa de fratele tau pentru ca e presupun ultimul copil si cel mai mic. E normal sa fie mai rasfatat dar nu exagerat insa e la fel de normal ca mama ta sa te iubesca si te tine la fel de mult, tie probabil nu iti arata asta pentru ca esti si destul de mare.

Faza cu pedepsitul e cam nasoala, pe buni? Pe mine mama nu m-a pedepsit niciodata adica cand o facea nici ora nu dura ca eu deja faceam ce voiam eu. Ca un mic sfat ar trebui sa iti impui punctul tau de vedere si sa-i spui bineinteles.

| 1DeadMemories a răspuns:

Normal ca te pedepseste pe tine, ai o varsta si esti mai responsabila decat un pusti de 6ani.Nu i bine cum gandesti,cum sa intervina invidia,ce poate sa i dea lui ca sa te defavorizeze pe tine? Probabil parintii sunt mai indulgenti cu el pentru ca i mai mic, iar de la tine deja au asteptari ca de la un adult happy Si da, cum ne ai spus noua aici problema ta, spune si parintilor, probabil ei nu realizeaza ca tu te simti ofensata de comportamentul lor cu cel mic.

Răspuns utilizator avertizat
| Conficker a răspuns:

Ocupa-ti timpul cu prietenii.

| jstcalin explică (pentru Conficker):

Timpul il ocup cu iubitul meu, nu i problema de timp, dar e aiurea sa vad ca pe el il iubeste mai mult si altele. e aiurea sa vezi cum fac diferente

| spyyns a răspuns:

Mda... TPU toti pentru unu pe D#!$Q ce mai raspunsuri.

Fratiorul tau este mai mic ca tine cu 10 ani si el are mai multa nevoie de atentie ca tine. Si de ce sa fii invidious pe fratiorul tau mai mic nu are nici o vin incearca sa te intelegi bine cu fratele tau daca il vei ignora sau sa nu il ajuti cu ceva cand are nevoie.
Cand va creste mai mare si va ajunge la varsta de 12 - 14 ani si va avea nevoie de o sora care a trecut prin viata si stie ca se poate baza pe tine si tu il dezamagesti.(Sau mama ta incearca sa arate un exemplu fratiorului tau. Daca face ceva rau este pedepsit).

| InspectorGadget a răspuns:

Cei mici sunt intodeauna mai dragalasi
si el fiind mai mic ii este intrat in voie si iubit de mama ta
tu la 16 anisori iti poti gasi un iubit si o sa te pupe el de o sa te sature

| frhjfdjtd a răspuns:

Nai ce fagce si eu sunt in aceiasi situatie poti doar sa ii faci viata grea fratelui tau fara sa afle nimeni