| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am 12 si imi place mult de o colega din clasa de la minedar mi-e teama ca m-ar refuza daca as intreba-o si faptul ca o iubesc asa mult sa ma refuze ar fi groznic Eu am stat cu ea in banca acu un an si anul asta a zis diriga sa ma mute si ea a zis sa ma mute cu ea dar tot nu e suficient. Un baiat a placut-o in clasa a treia cand u nu o placeam si acu de cand o plac eu ea il place pe ala si acu culmea ala nu prea o mai place... e complicat. oricum as vrea sa o intreb p mess dar nu prea stiu cum. ea stie ca o plac si ii-am si aratat asta cand a stat cu mine in banca. oricum eu o iubesc mult si de aia mi-e frica. dar o plac de 1 an jumate chiar mai mult asa ca trebuie sa imi iau inima in dinti

va rog sfatuiti-ma ca nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| l1t7leb0y19 a răspuns:

Salut Ioan happy In primul rand, observ ca desii ai doar 12 ani, iti este teama sa intrii intr-o discutie cu o fata.Se pare ca nu ai fost crescut intr-o familie prea optimista happy
Ceea ce simti tu, nu e neaparat iubire, ci doar atractie fizica happy Daca tu te gandesti ca te va refuza, atunci ai pierdut "batalia"inca dinainte de a incepe. Ai incredere in tine, si fa ceea ce SIMTI ca vrei sa faci, de exemplu sa te duci si sa vorbesti cu ea happy Dar fara gandul ca te va refuza.Gandul ala lasa-l acasa, sau mai bine arunca-l happy
Nu e nimic mai frumos decat sa fi tu insuti si sa spui ce simti tu insuti acelei persoane. Sa nu te prind ca copiezi de pe internet mesaje de dragoste si alte chestii de genul asta. Asta ar insemna ca copiezi ce a simtit alt baiat pentru alta fata.Foloseste-ti propria ta inima sa spui ce simti, si nu numai intr-o "relatie". Bucura-te de viata si traieste fara teama peace sign
Daca merit, astept funditahappy Iti doresc o zi superba in continuare si mult succes!

5 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

AH LASA-TE, E clasica povestea, m-am plictisit de chestii din astea

Ignora-ti sentimentele egoiste si treci mai departe, e mai frumos sa fii singur in viata chiar daca o sa devii trist, vei ajunge sa apreciezi cu adevarat viata, nu vei fii fericit daca iubesti pe cineva

Bafta

| Fiorella18 a răspuns:

Eu cred ca esti mult, mult prea tanar ca sa te gandesti la o relatie! Esti abia un copil, e normal sa te mai indragostesti la varsta asta, dar sa stii ca ceea ce simti tu e un sentiment copilaresc(o placi, dar nu o iubesti), o sa iti dai seama de asta mai tarziu; dragostea reala e altceva!
Asteapta timpul tau pentru a te gandi la asa ceva, acum concentreaza'te asupra scolii si sa ii faci mandrii pe parintii tai de tine!
Ce pot sa iti spun, te inteleg, si eu m-am "indragostit" cand eram asa de mica, cam pe la 14 ani, dar dragostea isi are si ea timpul ei, relatiile isi au timpul lor, si acum pentru tine nu e timpul pentru asa ceva.happy crede'ma, daca nu vrei sa iti pierzi timpul si energia, necesare pentru alte lucruri!

| Onisoor a răspuns:

Hmmm...citind ce ai scris tu, mi-am amintit de un banc o vorba in care... un tata isi sfatuia fiul :
„-Baiete, insoara-te cat esti tanar, ca dupa aceia iti vine mintea la cap si nu mai vrei sa te insori!"rolling on the floor
Tu esti mult mult prea tanar! dar in dragoste totul e permis!
Eu sincer cred ca e mai mult o joaca!
Mai bine ti-ai lua inima in dinti si i-ai spune ce gandesti! (pe mess ar fi mai indicat deoarece ti-ai gasi mai usor cuvintele) ce se poate intampla rau?

| Maddutza96 a răspuns:

Inteleg ca tu chiar tii la fata, dar eu zic sa lasi iubirea deoparte si sa inveto ca sa termini generalawinking. Daca tot nu vrei sa renunti, incearca sa o faci sa o recuceresti. Cum? Pai facandu-i complimente si facand chestiile pe care obisnuiti voi baietii sa le faceti, acele lucruri care le fac pe fete sa se topeasca dupa voi. Habar n-am de ce se indragostesc toti de la varsta asta, dar ma rog. Succes happy

| Hopii a răspuns:

Pai...si eu cand aveam 12 ani ma atras un baiat foarte mult, dar si el ma placea. Dar nu ne ziceam nimic. Daca iti place foarte mult de ea.love struckmai bine acum sa incerci sa o cuceresti, ca poate mai tarziu o sa aleaga pe altcineva.happyDaca vrei sa vorbesti cu ea pe mess, fa o discutie cat mai lunga si sa aduci cumva discutia la cuvantul"iubire". Mi-e mi-a mers, si am fost cu el, dar dupa un timp nu mi-a ma-i placut de ellove struckSper sa reusesti si sa nu te dai batut.
P. S. Sa nu-ti fie frica, nu te va musca nimeni oricum iti garantez, o sa mai ai parte de multe iubiri in viata.happy