| TheMoon15 a întrebat:

Hei. Am o problema putin mai complicata si doresc sfaturi.
Deci, mama e casatorita cu taicamiu de foarte mult timp, undeva la peste 35 de ani, doar ca el in trecut era foarte abuziv, o batea, o acuza de inselat si in acelasi timp el insela la randul lui (drept urmare, eu am un frate de pe tata pe care nu il cunosc personal, il am doar pe Facebook dar nu ne vorbim) si de astfel consuma foarte mult in fiecare zi si mai si fuma, genul ala de om care bea o sticla de vodka solo in maxim doua zile.
Acum, mama fiind mai mica ca el de ani si neavand deloc experienta, nu a dat de divort si a stat asa. Undeva in 2009, tata a plecat in Spania, venind la 3-4 ani in tara ca sa ne vada, eu crescand fara el si tin sa mentionez ca de fiecare data cand venea, era foarte greu de suportat, imi venea sa plang cand il vedeam pentru ca era foarte greu de suportat doar cu prezenta.
Eu am crescut mult si desi a mai incercat sa o controleze pe mama eu nu l-am lasat. Mentionez ca tata e batran, are mai mult de 65 de ani si desi consuma zilinic alcool si fumeaza, inca si-a pastrat agresivitatea din tinerete, adica el se ducea pe strada la oameni si ii batea degeaba si atunci cand mai multi au incercat sa il bata (undeva la peste 5 baieti), el i-a batut pe toti de unul singur. Din fericire eu am aproximativ corpul lui, avem aceleasi kilograme si aceeasi inaltime si din fericire in fata mea nu ii comenteaza nimic mamei, pentru ca ii e frica. Mentionez ca trimitea in fiecare luna sume slabe de bani (100-200 euro) si a trebuit sa ne descurcam asa.
Eu as vrea ca mama sa divorteze de el, pot sa o conving usor pentru ca nici ei nu ii convine situatia asta, insa nu stiu cum sa fac.
Am 19 ani si din fericire am casa mea, ma gandesc ca daca taicamiu mai traieste pana la pensionare, desi sunt sceptic pentru ca bea foarte mult si daca vrea sa se mute in casa mamei (e pe numele ei), sa aiba pretentii la casa pentru ca si el teoretic a contribuit. Pe mama o pot lua la mine, dar cu el ce fac? Daca asteapta sa plec la munca si el intra si o omoara la mine in casa? Chiar imi e frica.
Cum sa procedez? Cum ar decurge un divort in sensul asta? Mentionez ca mama nu are urme de rani pentru ca desi cum am mentionat abuzul fizic a inceput prin 2019.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si atunci cand mai multi au incercat sa il bata (undeva la peste 5 baieti), el ia batut pe toti de unul singur. Bravo lui. Cei 5 au încasat ceea ce meritau.
Eu as vrea ca mama sa divorteze de el. Aici nu aprob dorința d-tale. Ar trebui ca dânsa să vrea acest lucru. Ori mama d-tale putea să facă asta până acum, și o poate face și acum, dacă decide ea aceasta.
si daca vrea sa se mute in casa mamei (e pe numele ei).
Aici nu înțeleg. În care casă să se mute? El acum unde locuiește? De ce să vrea să se mute, și când ar face asta, în ce context?
Decizia ta de a o lua pe mama la tine acasă nu este bună. Când să o iei, după un presupus divorț, înainte de asta?
Cum ar decurge un divort in sensul asta? Cum ar decurge un divorț nu avem cum să știm.