| anonim_4396 a întrebat:

TPU; am din nou o problemă; oare de ce trag necazurile numai la mine?(asta ca să fie o intrebare); dar mai bine să încep cu începutul:ieri mi-am pierdut toată ziua pe la "forțele de muncă", ca să-mi prelungesc dosarul, și deci ca să pot să mai primesc și eu incă juma de an ajutor social, pentru că, nu?, mâine-poimâine-i craciunu și să pot să am si eu o bucat* de carne pă masă; si deci am fost plecat cam până pe la 6 seara; in fine, ajung eu acasă, deschid netul și, bine-nțeles, intru pe TPU, sa mai văz si eu pă cin* să mai ajut, nu?, la vreo problemă; și zic - hai pă NOname, ca e user-special, si daca e să-mi dea vreo fundă, am si eu, cum ar veni, inca un motiv de bucurie pă ziua de azi; plus că nici nu pune ea chiar așa întrebări complicate, cum fac alte fete, care tot întreabă de "ce inseamnă când un băiat nu te lasă-n pace, și mă pupă când eu mă fac că nu-l văd?"; și încep eu să caut, și să mă uit,... așa, sar peste intrebarea aia cu cuvantu* că am zis ca-i prea usoară, si ajung la aia cu împlinirea sau indeplinirea visului, sau "ceva de genu"; buuun; și să vedeți fază:băi nene, când să mă apuc să scriu, văd că-mi intră unu ca să-i dau add, cu id-ul justinbieber20, care dacă nu mă-nsel e fratele lu* elena din jurnalele vampirilor, aia care o punea când cu ștefan, când cu damon. băi, zic, hai să vad ce vrea ăsta; ii dau add, si incepe direct:salut frate! eu- zi mă cine esti? el- ghiceste! eu- zi mă, că am treabă!; el-iti dau un indiciu,"sorta"!; stau eu si mă gândesc un pic, si-mi pică fisa că ăsta nu poate fi altu decât fraieru* de umblă cu aia mica, și care dădu-se-n benga că a lasat-o borțoasă; si zic, ca sa-l atac:esti unu din prietenii lu sora mea?, așa-i? el:adica ce vrei sa zici frate; și băga un d-ăla galbenu supărat; eu- ghiceste!; el- hai frate, nu ma lua așa! ia zi, vii la ziua mea?; eu- cănd mă?; el -acu!; eu-pai e joi mă, nebunule care ești! eu am lucrat azi! lumea mai munceste! nu ca tine, care-o arzi aiurea pe banii lu* măta! da* ia zi, cât faci?; el-17!; eu-cum dracu, mă 17, tu nu ești in clasă cu sora mea, zăpăcitu-le?; el-ba da frate, da* am avut o problemă de sănătate și a trebuit sa repet anul, a doua oara; adica deci de trei ori!; eu-băi, ce vrăjeala proastă mai ai in tine! hai, du-te și lasă-mă, am treabă!; si ma bag bizi; buuun; și deci, mă-ntorc iar la NOname, si zic-hai să răspund! și cum nu prea aveam ce să-i zic, ma apuc si scriu, bine-nțeles, că visul meu, din totdeauna, a fost-normal- să am/să cresc și eu un animal mic-ceva, o păsărică(nu vă gândiți acu la prostii!), un peștișor, deci- cum ar veni- să ingrijesc și eu un suflet, că să zice că daca nu pui un pom în pământ, inseamnă că ai trait degeaba pe lumea asta și deci că ai facut umbră degeaba sau ai consumat aeru de pomană! bun; și dau să scriu! și deodată, bai, frate - pac! mi se întuneca în fața ochilor totu, si mă ia cu leșin, de era să mă duc jos de pe scaun! pă tastaura la mine - liniște deplină! nu mai era hamserul meu!, care deci, tastatura era pentru el și casă și masă și mai și alte alea, daca-mă-ntelegeți, deci NU MAI ERA hamsteru meu!;(nu mai zic, ce-l iubesc eu care când stau pă mess, și primesc d-ăia galbeni, sa-l vedeti cu pune el botu ăla mic si miroase așa, si probabil c-o crede ca sunt de mancare); deci nu mai era hamsteru! să-mi vina rău și nu alta; și m-apuc să-l caut; și ia-o peste tot, intoarce casa pe dos, de eram mai rău decat ăla din Caragiale cu "beletele, cocoană! unde-s beletele!"; dar hamsteru - nimic; de disperat ce eram vorbeam și singur prin casă! și ce-mi zic:bai să vezi c-a fost mama pe la mine, și o fi uitat usa deschisă, și mi-a fugit Avatar, pă ideea să guste și el libertatea după care tânjește tot animalu!; și, in fine, plin de spume cu eram, intru pe mess și-i dau buz mamei:ea- zii!; eu-bre, ai fost azi p-aici? nu-mi gasesc hamsăru?; ea-nu eu, sorta! i-am dat eu cheia?; eu:păi de ce, bre?; ea- am jucat adevăr si provocare, și ea mi-a dat să merg dumnică la biserică, iar eu i-am dat să-ți fac curat prin garsonieră, în locul meu?; eu- e clar! dă-o pă smiorcăita aia să vorbesc cu ea! da* repede!; mama- păi nu-i! c-a plecat la ziua lu băiatul ala!; eu- sun-o acu si intreab-o de hamster!; ea- păi sun-o tu;! eu- eu n-am minute pe telefon;! ea- știam, ți-am zi și eu la mișto-așa!; eu- hai bre, iar începi! sun-o, că să mor aici de nu vin peste voi acolo!; ea- vezi să nu mă sperii! oricum n-are telefonul la ea? i l-am luat eu s-o pedepsesc;! eu- păi ce dracu pedeapsa e asta, bre! îi telefonul, da* o lași să plece noapte d-acasă!?; mama- pauza; eu- sau ați facut voi altceva?; ea- de fapt la pierdut la table!; eu- cum dracu la pierdut la table? băi voi m-ați omorât pe mine! zii bre ce mai e si asta?; ea- pai i-a cerut bani lu tac-su, pentru nu stiu ce cadou să-i ia lua ăla de-i ziua lui! și ăsta a zis ca nu-i dă, iar asta mica s-a ambitionat, si s-a bagat la o tablă cu el, și i-a luat ăsta și telefonul, și alocația de-i vine luna viitoare!; eu- păi bine bre, și ăsta s-a pus la mintea ei? să vezi ce-i rup eu capu când dau pe acolo pă la voi! că numai d-astea-mi faceți, să n-am și eu un pic de liniște, nici măcar aici, că d-aia am plecat de acasă!
și-i dau off că nu mai puteam cu nervii! in fine; zic, hai sa ma duc pân-la vecinu să-i cer o tigară;(stiti voi, pescaru de i-am facut eu bucataria cu gresie); bat și-mi deschide nevastă-sa!
și mă uit eu așa un pic la ea, parcă mi să părea că ceva nu prea e-n regulă; in fine, poate mi să pare mie! și mă mai uit iar! și de data asta îmi dau seama care era combinația:ținea în brațe un hamster albastru, frumos, și cu o fundă portocalie pă cap, exact ca astea care le dăm noi ca premii p-aici, și care, hamstăru, puteam sa jur că-i al meu!
și n-apuc s-o întreb nimic, c-o aud pe ea:""era păcat, vecine, să-l dai la ecarisaj! m-am întâlnit cu aia mică pe scari, și plângea toată de ți se rupea inima! săraca de ea! și a-nceput să-mi spună cum ai trimis-o cu frumosu ăsta să-l dea să-l omoare ăia acolo! și mi-a fost milă când am auzit, și l-am luat eu! și i-am dat și ei douăj* de lei, că așa sa face! da* eu o să am grijă de el!""

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

Bai nene, eu cred ca astea ie farmece! Cum adica taman cand sa te bagi in seama pe tanti fara nume, hop a si desparut Aladin ala al tau, hamsteru`?! A, da`stai ca Aladin e altu`, un ala de avea pantofii cu tzugui - adica la moda in vremurile noastre pa la moldoveni si cocalari. Avatar!- asa-i, ca uitasem cum il cheama pe ala mic si albastru. Asa, ca sa ne revenim la ce vorbeam, eu cred ca astea ie vraji! Cre` ca ciumetele ala mic- ala de i-ai dat cu borcanu` in scafarlie - s-a dus pa la vreo hoarca batrana de i-a dat in bobi si a zis cu descantec. Sau o fi de la abracadabranta fara nume, ca te bagasi in sufletu iei, pa intrebare. Te manca la sezut, recte in rect, bag sama! Ori o fi de la hapciucardelu` lu soru-ta, ca ala baga zazania, de-aia si soru-ta si-o fi pierdut la barbut, telefonul`. Pardon, la table.
Pana una alta, bine ca Avatar e sanatos, voinic. Si acu` ai si motive intemeiate sa mai mergi pe la vecina, ca zici ca il vizitezi pa Avatar. Si din vorba in vorba, azi asa, maine asa, ajungeti usurel la o visinata de-aia buna de la chiosc, de care s-a mai vorbit intr-un caz ca ar face minuni. Fiind si eu pescar, stiu care e viata, care e treaba cu pescarii, ca eu plec la pescuit lunea si ma intorc luna urmatoare, si de cand m-am apucat de pescuiala tot vad si la nevasta-mea sticle goale de diverse licori, da` nu ma intereseaza si nu o suspicionez de suspectiune atat vreme cat nu ie sticle de visinata de la chiosc. Inseamna ca ii ierea si iei sete, saracuta, si o fi baut la o tigara, cu fi-miu. Cand a implinit mucea al meu 7 ani si o saptamana, 7 ani si doua luni, 7 ani si doua luni juma`, nu mai insirui, ca asta s-a intamplat pana a facut fi-miu acu` 3 zile 8 ani, si m-a prins ziua lui pe garla(ca uitasem ca ie ziua lui, mai da-ma drea*q!), muiam batul in garla si zaceam intr-un santz mort de beat. Deci stiu care e treaba, sa stii tu! Asa ca vezi ca vin sarbatorile, dar tu poti sa o iei de acu` cu Da Domnu`Doamne pe la vecina, cand vecinu` e la vreo partida de mulinat. Pe de alta parte, ar trebui sa te gandesti ca soru-ta, desi e ea mititica si zica-se nu e coapta la creerii capului iei, da` daca nu ierea ea sa dea lu` vecina-ta, Avataru`, apai nici ca aveai motiv sa ajungi mai des pe la aceasta. Cred eu ca si aicisa ie tot niste farmece, de la vreo pitipoanca de pestoaica de-a lu` vrecin-tu.
Eu zic sa apelezi la preasfintii site-ului, sa iti dee un sfat plin de har, si sa te puna sa citesti psalmi si psaltiri pana iti rataceste mintea, in genunchi, pe coji de nuci, ca te-a pus Gheonoaia sa-ti iei hamster, in loc sa te-nchini si sa pupi icoane. Na!

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Hehe, delicioasă poveste, ca de fiecare dată.
Pe viitor cheamă-mă, când mai scoți un capitol nou, ca să ajung la timp și să nu te pierd în zarva asta de întrebări.

Deci s-a ales și hamsterul cu o fundiță, e bine! Trăiască TPU!

P.S. Vecina e bună?

greece12
| greece12 a răspuns:

rolling on the floor
Bine ca l-ai gasit!
Se ducea cuscria pe apa Sambetei!
rolling on the floor

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Vazand ca-i pe capitole, ma intreb povestea asta are si un titlu? Nu de alta dar, sa povestesc nepotilor...si cand m-or intreba : '' Mamaieee, cum se numeste povestea asta? " ...eu ce raspund?

| bigsy a răspuns:

laughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing

dom`le. eu nu am rabdare sa scriu nici 10 randuri la pc. laughing. dar care e intrebarea?

| ML001 a răspuns:

Sunt incercarile vietii pe care le avem fiecare dintre noi, daca nu te impaci cu Dumnezeu nu o sa relolvi! esec+ esec+esec= esec, esec+ esec+esec+ Dumnezeu= succeshappy o zi frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intotdeauna ma faci sa radlaughing.De unde ai imaginatia asta asa bogata? Si...nu te plictisesti scriind?

| eueueueofda a răspuns:

Mama cat ai scris. nu stiu cine o sta sa citeasca. sorry.

| Damian_Adina_1993 a răspuns:

Deci daca tu crezi ca o sa citesc tot romanul asta mai gandeste-te happy