| BiaBiancaBia a întrebat:

Bună TPU, am făcut ceva.

Deci, astăzi cand am venit de la liceu, am întarziat 20 minute, cănd am ajuns acasa, mama a început să ma bata, ca am întarziat doar 20 de minute :l, eu nu am stat ca o proastă să mă bata doar ca am întârziat, eu i-am dat 2 palme zdravene.

Credeții ca este bine ce am făcut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu pot decat sa spun atat:SA-TI FIE RUSINE!
Pentru faptul ca ai dat in mama ta,e mama ta,asa cum ii ea,da?
Nu ai dreptul sa dai in ea,ea te creste,es te intretine,nu tu pe ea,sa-ti fie foarte clar,domnisoara!
Eu cred ca te zburam pe geam,sa fi primit doua palme din partea ta!
Te duci frumos si ceri scuze,de la scoala,vii direct acasa,clar,nu ai ce cauta prin alte locuri, eventual data viitoare daca se intampla sa intarzii, anunta-ti mama ca intarzii(daca te lasa-evident!).
Poate intr-o zi nu o s-o mai ai, te-ai gandit?
Ia exemplul @Legiuitoarei sa vezi cum e sa nu mai ai parinti, vezi tu intr-o zi!
Te pup!

| BiaBiancaBia explică (pentru anonim_4396):

Uite, eu acuma am ieșit de la liceu, eu am sunat-o in pauza (( ieri )) și i-am zis clar ca m-a cheamă directoarea (( nu credeții alte chestii, cum ar fi că ma exmatriculeaza etc )) dar când am ajuns acasă, a început s-ă țipe la mine șii să mă bată, a început să zică, că am fost la un baiat acasa :l că mam sărutat cu cineva :l, atuncii chiar că mau apucat nervii, șii i-am dat 2, + că am ridicat mâna șii pentru alte dății, că nu fac nimic bine, mă înjura, șii eu nu am mai putut rezista, și i-am dat 2.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu siguranta ca nu trebuia sa te bata pentru 20 de minute intirziere. Dar nici tu nu trebuia sa faci ce ai facut. Ce ai facut tu e mai grav decit ce a facut ea. E mama ta, si e vorba de respect aici, chiar daca greseste. Mi-a placut cum ai zis: "eu nu am stat ca o proasta sa ma bata". Era insa frumos daca nu o loveai, ci plecai pentru o ora-doua de acasa, fara sa stie unde pleci. Ai fi rezolvat mai mult. Ea ar fi realizat ca a gresit. Acum insa, daca ai facut-o pentru prima oara, cred ca e speriata. Poate ca nu te va mai bate, insa relatia dintre tine si ea va fi stabilita pe frica din partea ei, nu va stii la ce sa se mai astepte din partea ta, si asta nu e bine, caci trebuie sa fie dragoste, nu frica.

| BiaBiancaBia explică (pentru cristi202):

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, când le-am citit pe toate, mi-am dat seama că am greșit enorm.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sunt mama de fata si de baiat.
tu crezi ca daca esti la liceu, chiar ai toate drepturile? ca parinte, trebuie sa stiu de soarta ta, de ce ai intarziat/poate ai avut ceva probleme, iar daca mama ta ti-a dat 2 palme, nu cred ca trebuia sa ripostezi...asta tine de educatia ta si ca de mult pretuiesti parintii..nu este bine ce ai facut, un copil care ridica mana catre parinte, va ajunge rau de totstraight face
nu te judec pentru ca nu am acest drept, dar intreaba-te tu, daca cea care ti-a dat viata/care a avut grija si are de tine/care te sustine pana cand o va tine bunul Dumnezeu, merita acest "respect" din partea ta.
Sper ca vei avea puterea sa ii ceri iertare si pacatul tau sa il marturisesti unui preot.
O zi buna!
PS! cred ca suntem pe site sa ajutam, nu sa incurajam violenta...

| CristinaElena96 a răspuns:

Oameni buni ce-i cu voi?"Cica bine ai facut".Nu draga mea ai facut rau. Orice ti-ar face sunt parintii tai.Trebuia sa ii explici frumos, oricum mama ta si-a dat seama ca a gresit.Crede-ma sunt sute si mii de copii care si-ar dori sa aiba parinti ca ai tai, din moment ce ai intarziat probabil ai inceput sa ridici tonul la ea si sa tipi, iar ea a aplicat bataia.Scuze,nu cred ca e bine ce ai facut, pentru ca orice ar face sunt parintii tai si te iubesc indiferent de ce faci. Daca ai constinta iti dai seama singurica ca ai gresit si eu zic sa te duci sa iti ceri scuzele de rigoare.Te pup!

| Angelique a răspuns:

Cu violenta si razbunarea nu o sa rezolvi niciodata absolut nimic ci o sa agravezi situatia, iti sugerez sa cauti un punct comun cu mama ta si sa DISCUTATI!

| BBEgirl a răspuns:

In primul rand nu trebuia mama ta sa se enerveze ca ai intarziat putin si sa reactioneze asa, poate vroia sa ajungi acasa la timp, poate era nervoasa, poate are si ea problemele si grijile ei, insa nici tu nu ai procedat corect. Este pacat sa iti lovesti parintele care ti-a dat viata. Sa nu mai faci asta niciodata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faci si tu, daca atat educatie ai primit

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai ridicat mana asupra mamei tale? Si ce ai rezolvat? Ai descarcat niste nervi de moment, dar problema ramane nerezolvata!
Ma intreb totusi daca peste ani, odata ajunsa si tu mama, copilul tau va da tine ce vei face?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Aici s-a format un cerc vicios : atata educatie ai primit, de atata educatie ai dat dovada.

| NnDWtf a răspuns:

Din partea mea e bine. Maica-ta e o schizofrenica cu un ochi de sticla daca te bate ca intarzii 20 de minute. Baga frica in ea, ca dupa o sa-ti cumpere ce vrei de frica.
Vorbeste cu tatal tau despre incident, chiar daca nu te simti apropiata de el.

PS: Glumeam la partea cu frica.

| Ioscaa1 a răspuns:

Tu nu ai nici o vina mama ta trebuie sa se schimbe daca nu mai vrei sa stai cu ea mutate la bunici bunicii au mai multa grija de nepotii lor decat parintii

| Marrythenight a răspuns:

În primul rând, nu e bine să dai in părinţi. Apoi totul se poate rezolva şi fără bătaie. Cu calm. Explică.i că pur şi simplu ai întârziat, şi asigur.o că nu e va mai întampla.

| DianaDiaa a răspuns:

Am citit, am vazut toate comentariile.
Nu e bine ce ai facut asta e clar.Si va trebui sa iti ceri iertare.
Am vazut un comentariu si scria ca nu e bine sa promovam violenta. Tocmai!
In primul rand mama ta nu trebuia sa te bata, mai ales pentru ca ai intarziat 20 de minute. Stii te mai tine profa putin, mai stai la trecere toate astea sunt 20 de minute dale doamne iarta-ma.
In al doilea trebuia sa vorbiti amandoua.Nu doar ea nu doar tu ci amandoua.
Cum am zis, iti ceri scuze, te va ierta asta o stii si tu, e mama, si apoi o intrebi frumos de ce a facut asta.

Sper ca te-am ajutat happy

| razvan1008 a răspuns:

Cum sa dai in proprii parinti? Am 16 ani si nu sunt usa de biserica, dar asa ceva nu se face.

| 00000000000000111111111111111111 a răspuns:

Nu ai facut bine.

| Alex_Grigore_1991 a răspuns:

rolling on the floor)) pare facut la misto threadul oricum maicata e o nebunaaa daca se enerveaza si te bate k ai intarziat 20 min...