| Alexaedraguta a întrebat:

Ziua mea este in 2 August iar astăzi trebuia sa fie o zi fericita pentru mine. Primeam un puiuț de pisica dar din păcate nu mai primesc. Eu stau in casa cu mama, tata, Mătușa mea, sora mea, bunica din partea lui tata. Ieri am venit acasă de la bunica din partea lui mama. Când am ajuns acasă am intrat pe poarta și am văzut-o pe mama lui tata(bunica) am salutat-o și am mers in casa sa îmi duc bagajele însă tata ma urmarea ca sa vadă cum ma comport cu mă-sa. Bunica a început sa plângă ca de ce nu am pupat-o când am venit și ca mai tare mi-o fost dor de Toby(catelul meu) și după i-a spus la tata ca nu am salutat-o adică a mințit, eu am salutat-o! Tata a venit și a început sa ma facă proasta și handicapata și sa îmi spună să-mi iau adio de la pisica! M-am saturat de chestia asta! Tata pur su simplu ii dependent de maică-sa! Și ea îl are la degetul mic! Ii mai face program și la mama și mie! Credeți-mă ca eu a-și fi stat mai mult la cealaltă bunica din partea lui mama dar bunica asta i-a zis tatalui sa ma aducă acasă! Nu ii place când Is cu cealaltă bunica! Vise pare drept ce sa întâmplat? Eu sa nu mai am pisica si bunica mea sa fie cea mai buna! Tata o iubește mai mult pe ea? Cum sa îl conving cu pisica? !

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Dă-te bine pe lângă bunica din partea tatălui, şi în felul ăsta o să capeţi şi pisica! Spune-i tatălui tău că maică-sa e cea mai bună bunică şi bagă laude, vezi să nu se prindă că zici la mişto!
Şi încearcă seara să îţi petreci timpul cu bunica, să creadă că ţi la ea. (Chiar dacă în realitate îţi vine so futţi în gură!)
Alexandra! Problema e simplă! Ai spus că bunica îl joacă pe degete pe taică-tu. Atunci încearcă să o joci pe bunica pe degete tu!
Ce vârstă ai?
Eu tot pe 2 august am ziua.
Şi la mulţi ani de pe acum!

| Alexaedraguta explică (pentru mudokins78):

Mersi! La mulți ani și ți-e! Împlinesc 13 ani

| mudokins78 a răspuns (pentru Alexaedraguta):

Eu 39!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

Lma, leilor!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oamenii,ari sunt atenti la comportamentul tau si te judeca prin prisma a ceea ce faci sau spui. Adevarul este ca nu te durea nimic daca te duceai la bunica asta sa o pupi, cum faci cu cealalta. Faptul ca nu ai facut-o si tu spui ca ai salutat-o este foarte posibil ca ea sa nu fii observat deloc.
In orice caz, sunt convinsa ca de aveai bun simt sa mergi sa o pupi, puteia primii ceva bani sau cadou si de la bunica asta, cum nu ai facut-o nu numai ca ai necajit-o pe bunica-ta, dar si toata familia. Bravo, ai primit ce-ai meritat!
Data viitoare invata sa fii politicoasa si sa-ti tratezi buncii in acelasi fel!
tatal tau are dreptate sa te pedepseasca, nu asa se invata politetea si respectul.

| danay72 a răspuns:

Vorbește sincer și deschis cu el. Explica-i ca ai salutat-o. Cere-ti scuze daca te-a interpretat greșit și ii spui ca nu ai vrut sa o superi. Dar vorbește cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia. Dacă procedezi asa, poate iti ia pisică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, deci mai bine o pupai pe bunica ta si era totul lapte si miere.
Dar acum ca nu ai facut-o iti spun eu ce sa faci. Deci iti doresti o pisica? Poti sa faci rost de ea gratis si simplu. Te duci pe strada, vezi o pisica sau mai multe, alegi una si du-te direct acasa sau du-te pe la vecini si cere una, sigur o sa iti dea.
Pe tactu poti sa il convingi spunandu-i ca te vei comporta frumos cu bunica ta si sa ii ceri scuze. Aia e, viata nu e numai lapte si miere dar sa stii ca bunica ta te iubeste foarte mult, la fel si tatal tau.
Da funda ca nu am scris atâta pentru nimic

Răspuns utilizator avertizat
| WolfYTB a răspuns:

Seara petrece timp cu buncia.Cand esti la cealalta bunica suna in fiecare seara sa ii zici noapte buna.Incearca sa te trezesti de dimineata sa-i faci un ceai sa il duci.Sa o ajuti cum poti.Si chestii de genul.
Zi tatalui tau ca mama lui e cea mai buna bunica pe care ar putea sa o ai(ai grija sa nu fie mama ta sa nu se supere)

| Alexaedraguta explică (pentru WolfYTB):

Mersi mult! Mi-am dat seama ca bunica nu e așa rea, m-a ajutat sa îl conving pe tata cu pisica și acum o sa am pisica!

| WolfYTB a răspuns (pentru Alexaedraguta):

Ura!