| Lucian_Lucy_1996 a întrebat:

Bună TPU am și eu o întrebare
O cunoștință e în dificultate și mă rugat sa va adresez o întrebare
După o relație de doi ani de zile,fata a rămas însărcinată iar în momentul acela el a început sa se distanțeze foarte mult și pana la urma el î.a cerut sa se despartă și în momentul de fata el nu mai dorește sa aibă nici un fel de legatura cu ea sau cu viitorul copil pe care ei îl au împreună.
As dori sa știu dacă el Nu dorește sa fie trecut ca și tata al copilului în certificat, mai este obligat ca sa plătească pensie alimentara iar dacă da ce trebuie sa faca viitoarea mama pentru a putea beneficea de ajutor din partea tatălui chiar dacă acesta nu mai dorește sa audă de ea sau de copil?
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal nu-si recunoaste copilul si nu plateste pensie alimentara atunci mama va trebui sa introduca o actiune in stabilirea paternitatii, imediat dupa nasterea copilului, la judecatoria de care apartine. In cadrul acestei actiuni va cere si pensia alimentara.

4 răspunsuri:
| TheUnikBiby a răspuns:

Din moment ce se stie sigur cine e tatal copilului, acesta va fi trecut pe certificatul de nastere. Si in mod normal da, ar trebui sa plateasca pensia alimentara.

| danutzu96 a răspuns:

Daca ea demonstreaza ca acela este copilul ei atunci este obligat sa plateasca pensie alimentara (prin test ADN cred ca se poate asta). Nu prea mi se pare in regula ce face, acel copil are nevoie de ambii parinti... La asta nu se gandeste.

| IonuţR1995 a răspuns:

I-a placut gustul. Si acum, cand a intervenit "problema" (copilul) s-a speriat si incearca sa plece. Insa ea, ar trebui sa vorbeasca cu parintii ei, sa mearga la politie, sa poata rezolva cu paternitatea. Ca de buna voie n-o sa vina. Si o sa fie obligat sa plateasca pensie alimentara pentru copil.

Mult succes, si sanatate copilului.

| madalinamadu a răspuns:

Îl cheamă în instanţă, demonstrează prin probe că el este tatăl copilului şi astfel el este obligat prin constituţie să dea o pensie alimentară care se stabileşte la proces.