| inimioaradeciocolata a întrebat:

Buna tpu...am mai pus intrebarea asta acum ceva timp si o pun din nou.Bun, locuiesc cu fratele meu mai mare de 17 ani, eu am 15.Parinti nostri sunt plecati in strainatate pentru a ne asigura un trai mai bun.Problema este ca fratele meu nu ma lasa sa fac anumite lucruri pe care prietenele mele le fac, de exemplu majoritatea prietenelor mele au iubit, dar eu nu pot avea.Am incercat sa fiu cu un baiat din scoala mea, dar cand fratele meu a aflat m`a batut si o perioada nu ma mai lasat sa ies din casa.La ora 21.30 trebuie sa fiu in casa, la ora aia de abia se strang toti si atunci incepe distractia. Daca intarzi ma cearta si poate ma procopsesc si cu niste perechi de palme.De exemplu eram intr-o sambata la o terasa cu fetele la un suc, ma tot suna iar eu nu i-am raspuns si am inchis tel...iar cand am ajuns acasa a tipat la mine si m`a luat de par si mi-a zis cum imi permit eu sa inchid telefonul ca trebuia sa-i raspund etc.Si a doua problema si mai grava este idioata aia de iubita`sa, o panarama si o prefacuta.Nu ma inghite si nu o inghit,sub nicio forma! De foarte multe ori fratele meu ma bate din cauza ei si ma cearta, pentru ca ea ma paraste ce fac la scoala[sunt colega su sora ei mai mica] si cateodata mai si inventeaza, iar eu ma cert mereu cu ea.De exemplu o data cand era la noi,mi-a zis ca nu imi sta bine cu tricoul pe care il aveam pe mine, iar eu m`am enervat si i-am zis ca nu e treaba ei si ca port ce vreau, iar ea a inceput sa rada si sa imi zica ca ce ma agit asa ca pepsi.Bineinteles ca am luat foc si am inceput sa o fac panarama si idioata[asta este o panarama si idioata] si a inceput sa pise ochi si la chemat pe fratele meu si i`a zis iar el m`a lovit in fata ei si a tipat la mine,iar pe ea vezi doamne a sarutat`o si i`a zis nu mai plange puiule.Ce prefacuta ordinara!
Acum, ca imi cunosteti cat de cat povestea, v-as ruga sa ma ajutati sa ma inteleg mai bine cu fratele meu si cum sa o scot pe "aia" din viata lui pentru ca e o prefacuta.Cum as putea sa`mi organizez timpul ca sa nu-l supar nici pe el, dar sa ma distrez si eu.MULTUMESC happy

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa te intelegi cu fratele tau,trebuie sa-l intelegi, abia atunci te va intelege si el pe tine.
Cand parintii vostri au plecat, l-au lasat pe el si mama si tata, capul casei si responsabil in casa cu toate.
Teama lui sa nu ti se intample ceva este atat de mare ca prefera sa exagereze, numai si numai sa fii pazita de orice pericol.
Ce ar putea explica el parintilor care s-au bazat pe el, daca raul deja se intampla? Te-ai gandit la asta?
Are 17 ani,copil nu mai e,stie ce se intampla si cand se aprinde distractia mai tare si cand ai un iubit! Asa ca,iti taie toate posibilitatile sa faci vreo greseala din nestiinta.
Se teme pentru tine,n-o face din rautate,ar fi bine sa intelegi.
Cand i-ai inchis telefonul,el ar fi putut presupune orice,inclusiv ca esti cu un baiat si ai putea face cine stie ce monstruozitati cu el, plus ca deodata nu mai avea de unde sa te ia, daca te ataca un nebun pe strada, eventual te cauta la morga a doua zi, ca tu inchisesei telefonul, nu te mai putea depista...Imi pare rau pentru scenariul de cosmar pe care ti-l prezint,dar sunt exact gandurile fratelui tau,care e foarte tanar si are o raspundere enorma,prea mare pentru umerii lui firavi...
Legat de prietena lui,aici nu e cazul sa te bagi,relatia e a lor,e decizia lui si el si-a ales fata asta,lui ii place si nu va permite nimanui sa se amestece.
Singurul lucru pe care-l poti face e sa-i te comporti civilizat cu ea,fara sa-i comunici cu fiecare prilej parerea ta despre ea,iar daca ai senzatia ca te jigneste sa ii spui calm "nu ma jigni la mine in casa,te rog",fara sa accentuezi incidentul si fara sa-l transformi intr-o drama.
Esti tentata sa o privesti cu rautate si esti convinsa de dreptatea ta,dar ea,de exemplu,cand ii spune fratelui ei lucruri despre tine o face ca sa-l ajute,in timp ce lucrul asta ar trebui sa-l faci tu.
Sa vii de la scoala si sa-i povestesti tot,astfel incat sa nu afle nimic din alta parte,ar fi primul pas spre a-i castiga intreaga incredere si intelegere.
Sunteti doi frati,nu sunteti dusmani,trebuie sa va intelegeti si sa va sprijiniti,parintii nu-si imagineaza nici pe departe cum sunteti voi intre voi,altfel ar veni urgent acasa,sa va bage mintile in cap la amandoi.
Ei au lasat acasa doi copii responsabili si buni,care se vor sprijini unul pe altul si in care au o incredere totala!
Nu-i dezamagi,usor nu le este acolo unde sunt si asteapta de la voi mereu vesti bune si linistitoare,isi traiesc viata cu jumatate de inima muncind departe de voi...
Lasa putin din pretentiile tale,comporta-te frumos,fii civilizata si lucrurile se vor schimba in bine.
Prietenelor tale le vei explica situatia ta speciala si,daca te iubesc,te vor intelege.
Citeste,invata, straduie-te sa meriti efortul pe care-l fac parintii pentru voi, nimeni nu pleaca in lume de buna voie, lasand doi copii singuri acasa si vei intelege peste ani ca, desi calita prin suferinta sau poate tocmai de aceea, viata ta are toate sansele sa fie una buna si frumoasa!happy

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Asa fac si eu cu sormea.Sau ma rog faceam.Eu o protejez pe sora mea ca pe ochii din cap(fara bataie) si daca nu ma asculta, merita putina corectie.Fratele tau stie cum sunt fetele din ziua de azi si baietii, iar el vrea sa te protejeze...Nu cred ca ai vrea sa suferi din cauza unui baiat si apoi sa-i dai dreptate lu` fractu corect?
Si mai controleaza-ti si limbajul ala ca poate de asta te si bate, ca esti tare-n gura.Mai bine fi mai calma si vorbeste cu el frumos.

| inimioaradeciocolata explică (pentru DirectDinBerceni92):

Cum sunt eu tare-n gura? El e cel care ma enerveaza si el si gagicasa, eu nu pot sa nu tips si sa vorbesc urat:@

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru inimioaradeciocolata):

Tocmai,ca tipi si vorbesti urat il enerveaza pe fractu si-ti aplica o corectie cu palme.Pentru ca vrea sa inveti sa fi mai calma si sa nu te comporti urat.
Zic din experienta proprie ca atuncea cand comenta si ma injura faceam si eu la fel.Deci cel mai bine ar fi tu sa fi mai controlata la limbaj si va lasa si el din "palme"

| sabin89 a răspuns:

O prima greseala au facut parintii, ca au plecat. Ce trai mai bun? Asta e trai mai bun? cu certuri, batai si suferinte? Nu banul face traiul mai bun, dupa cum poti sa vezi din propria-ti experienta. Mai bine stateau acasa, cu bani mai putini, dar erau cu voi, formati o familie unita. Si nu i-ar fi permis fratelui sa faca pe zmeul. Acum, suportati consecintele si ei, si voi: haosul si debandada. Tu sa nu faci asa cand vei avea familie. Cat despre boss-ul, eu zic sa accepti conditia de a fi acasa la 21.30. Mi se pare rezonabila. La cat vrei sa vii? Daca vii tarziu, vor fi lectii nefacute, vei fi obosita la scoala (si fara randament) etc. Daca derbedeii incep distractia abia dupa 21.30, o sa ajunga rau. Tu nu vrei sa fii o vagaboanda, tu ai idealuri mai inteligente. Lasa-i pe ei sa-si faca de cap. Despre problemele tale sentimentale, tine-le cat mai discret posibil. Chiar daca mai afla el cate ceva, nu trebuie sa stie tot. Iar despre panarama idioata, cred ca ar trebui sa schimbi tactica. In primul rand, nu iti propune sa il desparti pe el de ea. Stii cum se zice: Spune-mi cu cine te-nsotesti ca sa-ti spun cine esti. Daca el se insoteste cu de-astea, inseamna ca asa e si el. Daca il desparti de ea, isi va gasi una tot ca ea; si n-ai rezolvat nimic. O alta chestie, nu te mai lua in gura cu ea, sa o faci idioata si alte celea. Evit-o pe cat posibil. Un zambet discret dar sfidator are mai mult efect decat o mie de cuvinte insultatoare.

| Drolja a răspuns:

Nu mă iau de părinţii tăi pentru că au plecat, căci înţeleg situaţia!
Dar îl felicit pe fratele tău pentru că e responsabil şi la 17 ani şi a luat în serios rolul, bravo! Nu mulţi fac asta şi te sfătuiesc, în primul rând, să îi arăţi aprecierea pentru că e responsabil şi nu se îmbată sau alte prostii.
Apoi, încearcă să te apropii de el. Cu cât vă veţi apropia (prin discuţii, activităţi, treabă prin casă, cumpărături împreună) cu atât vă veţi împrieteni, iar el te va cunoaşte mai bine şi va vedea cum eşti tu într-adevăr.
Dacă aţi rămânea la rel. asta distanţată el nu va ştii cum eşti tu în inima ta, şi nu va avea încredere în tine şi în ceea ce zici.
Apoi, încearcă să te controlezi şi să nu te mai cerţi cu prietena lui şi sora ei. Ştiu că sunt bitches, dar abţine-te. Pt un băiat de 17 ani e greu să se ocupe de atâtea şi e mult stres pe capul lui, încearcă să fii mai responsabilă, şi chiar dacă eşti, încearcă să-i vii în ajutor!
Nu încerca să-i desparţi, după ce o să te apropii mai mult de el, poate vei putea să îi spui ce părere ai despre prietena lui şi va face el ceva.
Înţelege-l, îşi face griji.
Încearcă să te întorci acasă la timp şi apoi te va lăsa să stai mai mult afară, va vedea că eşti de îcredere!
Şi cu tipele, nu-ţi mai pune mintea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are foarte mare dreptate fratele tau, el este barbatul in casa acum, sti tu cate balamjeli isi ia la telefon de la ai tai? ai grija de soru'ta ca uite ce se intampla cu copii din ziua de azi, si asa si pe dincolo, felicitari fratelui si tu mai asteapta ca nu se da bomba sa moara baietii din lume, ai toata viata inainte

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Fara supararem, sa fiu sincer TU esti proasta aici.De ce ii permiti, ce daca el este cu 2 ani mai mare, ai tot dreptul la 15 ani sa iti faci un iubit, sa stai cu fetele si alte lucruri.Gandestete,pune piciorul in prag, tu trebuie sa fii sefa, ai 15 ani, daca o sa stai asa pana la ....ani, o sa plangi noptii intregi din cauza ca nu tiai petrecut copilaria ca un copil normal din cauza ca ti-a fost frica de fratele tau. Daca mai ai nevoie de ceva, anunta-ma.winking

| benga94 a răspuns:

In primul rind eu zic ca ar fi bine sa il lasi pe el sa isi dea seama ca iubita lui e prefacuta, daca el o iubeste poate sa ii spuna 1000 de persoane el tot pe ea o crede,in legatura cu distractia el daca e frate mai mare simnte o raspundere fata de tine,nu iti vrea raul parinti vostri sunt plecati si baza e la el,daca te lasa peafara pina la o ora tirzie si ti se intimpla ceva cine crezi ca o sa pice vinovat in fata parintilor vostri? iti spun eu el o sa pice, tu ascultal, daca esti cu fetele raspundei sunt cu niste fete mai stau putin si vin o data cu ele acasa, totul se rezolva prin vorba buna si prin intelegere, mai bine incearca sa te dai bine pe linga iubita lui ca daca te intelegi bine cu ea, si vrei sa pleci pe undeva ea il inmoaie pe fratetu imediat si asta ar fi de bine pentru tine!

| Bogatasul a răspuns:

Tu esti la comanda lui? Dai una in gura si ai sa vezi dupa cine mai e sefu acolo

| my23ro a răspuns:

Fratele tau greseste din simplul fapt ca responsabilitatea care a cazut pe umerii lui este prea mare. Ii este frica sa nu patesti ceva, sau sa nu isi bata altii joc de tine.Probabil ca ii este frica si sa nu isi dezamageasca parintii.
Incearca sa il asculti. Pentru el e mult mai greu decat vezi tu ...Si probabil va lasa si el garda mai jos si daca va prinde incredere in tine iti va lasa mai multa libertate.
Pe urma, cred ca ar trebui sa incerci sa te porti frumos si cu prietena lui. Macar incearca. Razbunarea e arma prostului si indiferenta nu vei putea fi daca vine des la voi in casa.
Daca nu ai sa vorbesti cu parintii tai lucrurile se vor inrautati.
E asa mare pacat ca noi suntem cei care iti dau sfaturi si nu oamenii care ar trebui sa o faca cu adevarat.

| AidaCR a răspuns:

Nu stiu dce se crede atat de suprem in fata ta pentru`ca nu e diferenta decat de 2 ani. si eu am o sora mai mare decat mine cu aprox.8 ani si nu are nicio treaba cu mine oh go on. Ma rog ar trebui sa tipi si tu la el fara frica...iar daca el incepe sa fie si mai violent..ar trebui sa vorbesti si tu cu parintii tai si sa le spui pentru`ca alta solutie nu prea ai. In legatura cu prietena lui nu o baga in seama, scarbele asa raman toata viata, iar daca el chiar o place n-are decatbig grin.

Succes:*.

| inuman a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai. Cel mai simplu asa... explica-le ca te bate si etc. Bafta :*

| adrianaada a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti si tu cu el si spune-i ce crezi despre acea prefacuta.
incearca sa fii mai apropiata de el.si sa-i spui mai tot ce faci sa prinda incredere in tine (mrg aproape tot ce facibig grin) si incearca sai explici ca tu nu faci absolut nimic rau daca stai cu prietenele tale si ca ar trebui sa aiba toata increderea in tine... etc etc.
sper ca te-am ajutat:* mult noroc