| inimioaradeciocolata a întrebat:

am o problema mai delicata...eu locuiesc cu fratele meu, intr-un apartament in centrul orasului.Mama si tata sunt plecati in strainatate pentru a ne putea asigura un trai mai bun.Cum spuneam stam singuri, dar ne mai viziteaza bunica care sta prin apropiere si noi pe ea.Insa problema este ca fratele meu mai mare [17 ani] ma bate, ma cearta si nu ma lasa sa fac nimic.Adica nu am voie sa am prieten [eu am 15 ani], toate prietenele meu au prieten nu mai eu nu...am incercat sa stau cu un baiat din scoala mea, dar cand a aflat m`a batut si mi-a zis sa pun mana sa invat nu sa stau de baieti.La ora 21.30 trebuie sa fiu in casa[si at incepe distractia straight face toti prieteni mei raman,doar eu plec ], daca intarzi ma cearta, o data mi-a dat 2 palme ca nu i-am raspuns la telefon.Nu am voie sa stau la pc ca trebuie sa invat oh go on tot timpul imi spune sa las prostiile si sa ma apuc de invatat.Insa,acum ceva timp au venit pe la noi niste prieteni si el s`a enervat pe mine si mi-a dat o palma de o fata cu toti.Si cand vine cu prietena lui [o idioata si prefacuta] se tipa la mine.
Cum as putea sa cad la intelegere cu el, sa fie bine si pentru mine si pentru el happy multumesc!

3 răspunsuri:
| iowy a răspuns:

Buna. Pai referitor la problema ta, ai putea vorbi cu parintii mai intai apoi cu bunicii si sa le explici situatia ( fara ca el sa stie, mentionezi asta parintilor/bunicilor ca el sa nu afle ). Dupa aceea incearca sa-i explici ca vrei mai multa libertate, din cate spui el te pune sa inveti. Nu e un lucru rau dar sa-ti rapeasca copilaria e foarte grav. Nu trebuie sa te intereseze prietena lui, tu sa-i zici cand ai ocazia fratelui tau ca tii la el si sa te respecte pentru ca esti surioara lui mai mica. Incearca sa-l lingusesti mai mereu pentru a-ti face un bine si apropi lasa ca ai timp sa-ti faci un prieten, esti inca mica, concentreaza-te asupra lucrurilor importante din viata. Vezi si tu in ce tara traim si ce conditii sunt! Iti doresc multa sanatate, numai bine!

| bunica18 a răspuns:

Modul cum se raporteaza fratele tau la fete il face sa reactioneze astfel. Cum stie cam ce e in capul baietzilor la virsta adolescentei, incearca si el cum poate sa te protejeze. Roaga-l sa-ti explice ce ghindesc baietii despre fete, ce isi doresc ei...Sunt capabili de prietenii sincere la virsta asta sau urmaresc alte scopuri (care citeodata si pe ei ii depasesc). Incearca sa discuti cu el, ca sa priceapa ca nu esti cu capul in nori, ca nu te lasi ametitza de primul venit, ca nu vrei sa faci dragoste, ci doar sa te bucuri cu prietenii tai. Daca esti cu adevarat capabila sa nu te lasi amagita, atunci fratele tau va intelege ca sunt persoane care nu se arunca in bratzele primului venit. Poate asa isi va cauta si el cu timpul o prietena adevarata si nu cine stie ce povesti trecatoare. Va puteti ajuta reciproc, doar discutind...si nu-l judeca prea tare, el doar te apara (cam stingaci, e drept). Cit despre palmele pe care le primesti, multumeste-i Domnului pentru ele, iar pe fratele tau roaga-l sa nu mai repete gestul, pentru ca nu este datoria lui. Si cu siguranta nu lovind o fata (fie chiar si soara) va invata sa iubeasca. Discutati si incearca sa-ti organizezi programul in asa fel incit sa nu-l ingrijorezi nici pe el.

| Stefana¹⁴ a răspuns:

Ai rezolvat problema cu fratele tau până la urma?