| Biiannca a întrebat:

Buna TPU.
Am nevoie de ajutor, un prieten de al meu ia droguri si nu stiu cum sa-l ajut sa scape de acest viciustraight face mentionez are 13 spre 14 ani. Dupa ce am aflat ca a fost abandonat de parinti si adoptat. era foarte deprimat, si acum aflu ca ia droguristraight face.
Va rog ajutati-ma nu stiu cu ce sa-l ajutstraight face ce sa mai fac?

16 răspunsuri:
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Buna!
Din cate am inteles el ia droguri deoarece a fost abandonat de parinti, deci nu simte iubire.Trebuie sa fi alaturi de el, sa fii ca un fel de sora pentru el.Trebuie sa il incurajezi sa se lase de droguri sa-i spui ca ele nu fac nici un bine, ci doar distrug vieti.Nu trebuie sa duci lupta singura, trebuie sa incerci sa ii rogi pe toti cunoscutii lui sa il incurajeze.Bafta!kiss

| Biiannca explică (pentru SingleStarOnTheSky):

Multumesc mult! Asa o sa fac:*

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru Biiannca):

Oricandkiss.Sper sa fie totul binekiss

| Fizy93 a răspuns:

Spunele tutorilor lui, nu e indicat sa parasti dar in situatii de astea esti nevoit, chiar sa iei legatura cu politia sa afle de unde le procura, faza e ca nu o sa pateasca nu stiu ce deoarece e minor, dar mai intai iti recomand sa le spui tutorilor lui sa nu aiba probleam cu protectia copilului, poate tutorii sunt oameni cum se cade!

| Biiannca explică (pentru Fizy93):

Nu stiu cum sa iau legatura cu ei.Nu-i cunosc, nu stiu nimic despre ei.

| Fizy93 a răspuns:

Pai il intrebi pe el asa prieteneste pe unde locuieste si una alta, afli de la el, dar nu il intreba asa direct sa isi dea seama, intra doar intr-o discutie cu el asa...

| Biiannca explică (pentru Fizy93):

O sa vad cum fac. Multumesc mult pentru sfat.

| Fizy93 a răspuns (pentru Biiannca):

Cu placere, asteptam funda! :*

| Aura7Avon a răspuns:

Daca esti din Constanta, iti pot da un ID, ego_centrum@yahoo.com; sunt niste oameni draguti care lucreaza in cadrul unui centru cu astfel de tineri si il pot ajuta si pe el, dar iti pot da niste sfaturi si tie. Oricum, vorbeste despre asta si cu mama ta, sunt convinsa ca te poate ajuta cu un sfat macar.

| lacrimanegru a răspuns:

Spune-i mamei tale si impreuna sunati la protectia copilului se va gasi cineva sa-l ajute. singura nu ai sa poti este este foarte greu si nu trebuie sa treci singura prin asta. mult succes

| Biiannca explică (pentru lacrimanegru):

Da, dar nu vreau sa sun la protectia copilului. Iar fi foarte greu daca l-ar lua din nou la "casa de copii" deja este foarte deprimat.

| lacrimanegru a răspuns (pentru Biiannca):

Da dar ar fi sanatos, incearca sai explici ca e minor si drogurile iti fac rau. vb cu mama ta. dar sa stii ca numai asa il poti ajuta. nu poti sal ascunzi la tine acasa. fiind minor si la spital daca il duci vor suna politia si vor lua masurile care trebuie. mai tarziu o sati multumeasca.

| Biiannca explică (pentru lacrimanegru):

Da, stiu. am incercat sa-i explic si o sa mai incercstraight face. Astept sa ajunga mama acasa sa discut cu ea. Multumesc mult pentru sfaturi.

| lacrimanegru a răspuns (pentru Biiannca):

nu ai pentru ce sper sa fie totul bine. sa ne scrii si noua ca sa fim linistiti. ai grija si nu intra in panica totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce nu are parinti cine sa il invete ce e bine si ce e rau?! El fiind destul de mare ar trebui sa se gandeasca mai bine la deciziile pe care le ia in viata.Si cred ca poate fi nepasator din cauza ca nu il intereseaza viata lui pur si simplu isi bate joc de viata lui.Presupun ca nu are multi prieteni care sa il sustina poate ca e deprimat.Deci e foarte trist sa nu ai parinti si eu am o prietena care e de varsta cu amicul tau si la fel ca si el a luat cateva decizii gresite+ca are o sora care ii ia exemplul ea fiind sora mai mare.Dar ea are o poveste mai complicata i-au murit parintii deci a fost educata intr-un fel dar tot a luat drumul gresit.In schimb cu amicul tau e altfel ai putea sa ii dai sfaturi sa il indrumi pe o cale mai bună. Sper ca te-am fost de ajutor te pupkiss

| Biiannca explică (pentru anonim_4396):

Am incercat sa-l incuurajez sa nu mai faca asta, si imi zice ca nu poate simte ca moare daca nu ia droguri... Multumesc mult pentru sfat oricum, nu ma dau batuta poate o sa reusesc sa-l conving, daca nu ii voi spune mamei si vad ce imi zice ea. cu ce sa-l ajut