| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,
Am o intrebare,stiu ca pare penibila, dar...
Eu am 16 ani,iubitul meu 19, ne intelegem foarte bine si suntem ca o familie,el vrea sa ma mut la el,eu as pleca de acasa,parintii mei nu au o relatie parinteasca buna cu mine,uneori cand aud povestile altora cu parinti lor,imi dau lacrimile,dar ce pot face.
eu as plecat la el, dar daca parintii mei depun plangere asupra lui, poate pati ceva?
Caci am auzit ca daca eu am.peste 16 ani, pot lua unele decizii.

Răspuns Câştigător
| Choasmakerangel a răspuns:

Da,cred ca poa' sa-l bage la corupere de minori. Daca te iubeste asa mult cum zici tu si chiar ai incredere 100% spune-i si tu sa mai astepte pana faci 18 ani si dupa sa va mutati.Cat despre parinti incearca sa stai de vorba cu unu din ei mai mult despre anumite subiecte.Nici eu nu ma inteleg mai deloc cu tata, il ignor mai mereu pentru ca tot timpul' imi spune ca nu sunt si eu smecher cum is baietii din sat si nu umblu cu fete si ca nu-mi place fotbalul si ce cacaturi ii mai plac lui.Cum am spus, spune-i iubitului te astepte pana faci 18 ani si o s-o faca daca chiar te iubeste.

| Modem21 a răspuns (pentru Choasmakerangel):

Multumesc de sfat!
Am discutat cu el,si el imi zice sa astept,dar nu ma inteleg cu ai mei,avem certuri dese, si cam de fiecare data nu fac nimic, sunt o fire calma, si foarte linistita.
Asta cu plecarea la iubitul meu, eu am decis-o.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea pleca de acasa, dar nu te sfatuiesc s-o faci.
Parintii pot obtine intoarcerea ta la domiciliul lor dar numai in baza unei hotarari judecatoresti in acest sens, dupa un proces civil, in care vei fi si tu ascultata si se vor administra si alte probe, posibil si o ancheta psiho-sociala si numai daca judecatorul va constata ca este mai bine pentru tine sa stai la prietenul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti lua nicio decizie pînă la 18 ani, incă esti minoră, iar daca stai cu băiatul acela el poate avea probleme deoarece corupe o minoră, ăla sigur vrea sa faca sex cu tine, nu stă degeaba cu tine.Parintii tai sau altcineva din familia ta daca depune plîngere la politie impotriva prietenului tau, el va avea probleme cu legea.

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu poti lua nici o decizie pana faci 18 ani.
Si pun pariu ca parinti tai nu vor fi de acord niciodata cu asa ceva, ai 16 ani, poate sa astepte si el 2 ani ce e asa mult?

| Paulvasile10 a răspuns:

Problema nu e ca el are 19 ani si ca vrea sa va mutati, ci faptul ca majoritatea de varsta lui cam vor sex, mai ales daca fata e minora, si chestia cu mutatul e ocazia perfecta pentru ei sa isi indeplineasca misiunea

| Ioyo a răspuns:

Eu zic sa iti termini liceul si apoi sa te muti cu el, daca te iubeste te asteapta cat este nevoie si te intelege.O sa inteleaga si parintii tai ca o sa cresti si trebuie sa iti iei proprile decizii

| Modem21 a răspuns (pentru Ioyo):

Oricum scoala nu vreau sa o las neterminata! Asta e sigur.