| Lolgame a întrebat:

Buna TPU am o inytrebare fetele de la mine din clasa nu ma prea baga in seama ce sa fac

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Fa-te placut. Fii imbracat curat si decent, fii politicos, ai intotdeauna ceva interesant de spus, ai putea sa fii pregatit cu bancuri de bun gust. Ofera-ti ajutorul daca te pricepi. Gaseste modalitati de a fi interesant.

| danay72 a răspuns:

Cum pot înfrunta presiunile colegilor?
„La şcoală îţi stau în faţă multe tentaţii: ţigări, droguri, sex. Ştii că e o prostie să faci ce zic colegii. Totuşi, sunt situaţii în care pur şi simplu nu poţi să dai bir cu fugiţii." — Eve
E FIRESC să-ţi doreşti să fii acceptat de cei din jur. Iar presiunile exercitate de colegi exploatează tocmai această dorinţă. De pildă, dacă ai fost crescut potrivit normelor biblice, ştii că e greşit să întreţii relaţii sexuale înainte de căsătorie şi să bei alcool în exces (Galateni 5:19–21). Mulţi colegi de-ai tăi însă insistă să faci şi tu ce fac ei. Dar oare, când au ales să facă aceste lucruri, au meditat şi au luat ei o decizie în cunoştinţă de cauză? Probabil că nu. Majoritatea au cedat influenţei celor din jur. Deoarece vor să fie acceptaţi de anturajul lor, îi lasă pe alţii să le modeleze valorile. Faci şi tu la fel? Sau ai curajul de a-ţi apăra convingerile?
Fratele lui Moise, Aaron, a cedat presiunilor cel puţin o dată în viaţă. Când israeliţii s-au strâns în jurul lui şi i-au cerut să le facă un dumnezeu, el a acceptat! (Exodul 32:1–4) Gândeşte-te: Omul acesta îl înfruntase pe faraonul Egiptului, transmiţându-i plin de curaj mesajul lui Dumnezeu! (Exodul 7:1, 2, 16) Dar când fraţii lui, israeliţii, au exercitat presiuni asupra sa, Aaron a cedat! Se pare că-i fusese mai uşor să-l înfrunte pe faraon decât pe israeliţi, fraţii săi!
Ce se poate spune despre tine? Ţi-e greu să ţii cu fermitate la ceea ce ştii că este drept? Ţi-ar plăcea să poţi face faţă presiunilor din partea colegilor fără să pari crispat sau cuprins de teamă? Adevărul este că poţi! Important este să anticipezi situaţiile în care se vor face presiuni asupra ta şi să te gândeşti cum să reacţionezi. În continuare sunt enumeraţi patru paşi care te pot ajuta în acest sens.
 1. Anticipează (Proverbele 22:3). De multe ori poţi anticipa problemele. Imaginează-ţi, de pildă, că te îndrepţi spre un grup de colegi care fumează. Cât de mare e probabilitatea de a ţi se oferi o ţigară? Anticipând problema, vei fi pregătit fie să o eviţi, fie să-i faci faţă.
 2. Gândeşte-te (Evrei 5:14). „Cum am să mă simt mai târziu dacă acum urmez glasul mulţimii?", te-ai putea întreba. E drept, poate că un timp te vei bucura de simpatia colegilor. Dar cum ai să te simţi mai târziu, când vei fi cu părinţii tăi sau cu prietenii tăi creştini? Eşti dispus să renunţi la starea aprobată pe care o ai acum înaintea lui Dumnezeu doar ca să le fii pe plac colegilor?
 3. Ia o hotărâre (Deuteronomul 30:19). Mai devreme sau mai târziu, toţi slujitorii lui Dumnezeu trebuie să aleagă: fie să-i rămână fideli şi să culeagă binecuvântări, fie să nu-i rămână fideli şi să culeagă roade amare. Oameni asemenea lui Iosif, Iov şi Isus au făcut alegerea corectă, în vreme ce Cain, Esau şi Iuda, nu. Şi tu trebuie să alegi. Ce vei face?
 4. Acţionează. Probabil, îţi spui în sinea ta că acesta e cel mai greu pas pe care-l ai de făcut. Dar nu este aşa! Dacă te-ai gândit deja la consecinţele acţiunilor tale şi ai luat o hotărâre, îţi va fi incredibil de uşor să-ţi precizezi poziţia, iar rezultatele nu vor întârzia să apară (Proverbele 15:23). Nu te îngrijora, nu e nevoie să le ţii colegilor o predică din Biblie. Poate că un „nu" spus pe un ton categoric va fi suficient. Sau, pentru a-i face să înţeleagă că poziţia ta nu e negociabilă, ai putea spune:
„Pe mine să nu mă puneţi la socoteală!".
„Eu nu fac chestii de-astea!"
„Chiar nu mă cunoaşteţi? Ştiţi doar că nu mă pretez la aşa ceva!"
Soluţia este deci un răspuns prompt şi convingător. Vei fi surprins când vei vedea ce repede dau înapoi colegii la o astfel de replică. Dar ce-ai să faci dacă râd de tine şi-ţi spun: „Hai măi, ţi-e frică?". Gândeşte-te că, tachinându-te, ei nu vor decât să te facă să cedezi la presiuni. Cum le-ai putea răspunde? Ai cel puţin trei opţiuni.
● Poţi admite ce ţi se spune. („Ai dreptate, îmi este frică!" Apoi, le poţi spune pe scurt care e motivul.)
● Poţi redirecţiona tachinările, precizându-ţi poziţia, dar fără să faci prea mult caz din asta.
● Le poţi răspunde franc tot printr-o tachinare. Explică motivul refuzului tău şi gâdilă-le orgoliul. („Vă ştiam mai deştepţi. Nu credeam că o să ajungeţi să fumaţi!")
Dacă nu încetează cu batjocurile, pleacă! Cu cât stai mai mult în preajma lor, cu atât vor insista mai mult. Chiar dacă va trebui să pleci, nu uita un lucru: Tu deţii controlul asupra situaţiei, deoarece nu i-ai lăsat să te preseze în tiparul lor!
Unii poate-ţi vor zice că-i laşi pe alţii să ia decizii în locul tău. Dar tu ştii că nu e aşa. În fond, Iehova doreşte să constaţi tu însuţi care este cea mai înţeleaptă cale: aceea de a înfăptui voinţa sa (Romani 12:2). De ce să fii jucăria colegilor tăi? (Romani 6:16) Rămâi de partea a ceea ce ştii că e drept!
Realist vorbind, de presiuni nu ai cum să scapi. Însă ştii ce ai de făcut: Precizează-ţi poziţia şi preia controlul asupra situaţiei. La urma urmei, alegerea îţi aparţine în exclusivitate! (Iosua 24:15)
PENTRU INFORMAŢII SUPLIMENTARE, VEZI VOLUMUL I, CAPITOLUL 9
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Duci o viaţă duplicitară? Cum te-ar putea ajuta părinţii dacă ar afla?
VERSETE-CHEIE
„Cine umblă cu înţelepţii devine înţelept, dar cine se întovărăşeşte cu cei fără minte o duce rău." (Proverbele 13:20)
SFAT
Ca să capeţi mai mult curaj, citeşte în publicaţiile noastre relatările slujitorilor lui Iehova din timpurile moderne, slujitori care au susţinut ce e drept.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Puţini dintre colegii tăi de clasă te vor mai căuta după un an de la terminarea şcolii. Mulţi, probabil, nici nu-şi vor mai aminti numele tău. Familia ta însă şi, mai presus de toate, Iehova Dumnezeu vor fi mereu interesaţi de binele tău (Psalmul 37:23–25).
PLAN DE ACŢIUNE
Mă pot pregăti să fac faţă presiunilor colegilor astfel: ․․․․․
Când colegii au să facă presiuni asupra mea ca să adopt o conduită greşită, am să ․․․․․
Aş vrea să-l întreb pe unul din părinţi sau pe amândoi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● În ce situaţii ţi-ar putea fi utile cele patru sugestii menţionate în acest capitol?
● Ce se poate întâmpla dacă cedezi presiunilor din partea colegilor?
● În ce moduri ai putea face faţă presiunilor lor?
[Text generic pe pagina 131]
Mulţi ştiu că sunt Martor şi mă respectă. Când vor să vorbească despre ceva deşucheat, îmi spun: «Mike, am vrea să vorbim despre ceva. Dacă vrei, poţi să pleci».‘‘ — Mike
[Chenarul de la paginile 132, 133]
Foaie de lucru
presiuni din partea colegilor — plan Model
1 anticipează
Care e tentaţia? Fumatul.
Unde m-aş putea confrunta cu această tentaţie? Pe holul şcolii.
↓ ↓
Ce se va întâmpla ← 2 gândeşte-te → Ce se va întâmpla
dacă cedez tentaţiei? dacă zic „nu"?
Am să-i supăr pe Probabil am să fiu
Iehova şi pe părinţi. tachinat sau mi se va
O să mă mustre zice în tot felul. Poate
conştiinţa şi o să-mi că unii colegi mă vor evita.
fie mult mai greu Dar am să-l fac fericit pe
să spun „nu" Iehova şi am să devin o
data viitoare. persoană mai curajoasă.
↓ ↓
Dacă cedez, ← 3 ia o hotărâre → Am să mă împotrivesc
înseamnă că tentaţiei deoarece
nu sunt suficient de bine ştiu că nu-i place
pregătit pentru a înfrunta lui Iehova şi
presiunile celor din jur. că-mi distruge
Pun mai mare preţ pe sănătatea.
aprecierea colegilor decât pe
aprobarea lui Iehova.
↓ ↓
← 4 acţionează → Am să
spun „nu" şi am să plec.
tachinările colegilor
Dacă un coleg zice: „Hai, ia o ţigară.
Sau ce, ţi-e frică?".
Aş putea reacţiona
admiţând redirecţionând răspunzându-i franc
„Ai dreptate. „Nu-ţi strica „Nu mulţumesc.
Mi-e frică. Nu ţigările Nu fumez."
vreau să fac pe mine!"
cancer la plămâni."
NOTĂ: Pleacă imediat dacă vezi că presiunile nu încetează. Cu cât vei sta mai mult, cu atât şansele de a deveni jucăria colegilor sporesc. Acum, fă-ţi propriul plan pe pagina următoare.
presiuni din partea colegilor — plan Xeroxează această pagină!
1 anticipează
Care e tentaţia? ․․․․․
Unde m-aş putea confrunta cu această tentaţie? ․․․․․
↓ ↓
Ce se va întâmpla ← 2 gândeşte-te Ce se va întâmpla
dacă cedez tentaţiei? dacă zic „nu"?
․․․․․ ․․․․․
↓ ↓
Dacă cedez, ← 3 ia o hotărâre Am să mă împotrivesc
înseamnă că . . . tentaţiei deoarece . . .
․․․․․ ․․․․․
↓ ↓
← 4 acţionează Am să . . .
․․․․․ ․․․․․
tachinările colegilor
Dacă un coleg zice: ․․․․․
Aş putea reacţiona
admiţând redirecţionând răspunzându-i franc
․․․․․ ․․․․․ ․․․․․
Repetă răspunsurile cu unul din părinţi sau cu un prieten matur.
[Legenda ilustraţiei de la pagina 135]
Dacă cedezi presiunilor colegilor, devii jucăria lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le baga nici tu. Nu fii prost. Daca o fata te va placea pentru ceea ce esti te va baga, daca nu, nu merita efortul tau.

| Vi003 a răspuns:

Pune-te bine cu una din grup, trage-o de limba si afla ce se-ntampla. Vei fi surprins cate o sa afli.