| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema... De cateva saptamani, in familie exista numai certuri in fiecare seara intre parinti pe baza serviciului si alte lucruri de genul financiare etc. Pe langa asta, noi avem si un catel de care m-am atasat enorm si de care nu pot renunta dar parintii vor sa il dea pentru ca e cam nazdravan si nu este prea suportat si ma rog... nu ma pot concentra pe nimic. La scoala sunt ganditor tot timpul, saptamana viitoare dau teza la mate si am tot felul de lucruri acumulate pe cap. Nu ma mai pot concentra pe teza sa am note mari, nu stiu ce sa fac si ce sa nu fac ca sunt incoltit tot timpul si e o atmosfera nasoala in familie din cauza certurilor si a grijii mele ca il vor da pe catel si alte lucruri care s-au acumulat si nu stiu cum sa fac sa se linisteasca apele. Parintii ma pun sa fac modele pentru teza dar dupa nu e bine ca nu pot sa stau cu catelul si sa ma ocup de alte treburi dar nici invers.Va rog frumos, ajutati-ma sa trec peste perioada asta nasoala.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Invearca sa nu te mai lași afectat, concentrează-te pe lucrurile pozitive din viata ta, încearcă sa te descurci la teza dar sa ști ca notele nu sunt cele mai importante, nu te mai lasă copleșit de probleme, totul e trecător, trebuie sa ai răbdare și sa nu te lași prada sentimentelor negative, discuta cu ai tai serios și spune le ca nu dai cățelul, ca nu e corect sa procedeze asa în viata, sa renunti la ceva când ti e greu ci sa fii puternic și sa treceți împreună peste greutăți, spune le și lor ca te afectează certurile și sa se poarte ca doi adulți care au decis sa și facă o familie frumoasa.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parintii tai s-ar putea chiar sa aiba probleme, iar catelul tau le mai creste nevrozitatea.
Cel mai bine ar fi sa dati catelul in pastrarea unei rude sau cunostinte apropiate, unde sa-l poti vizita in week-end sau vacanta.
In ceea ce priveste starea ta de imposibilitate de a concentra, acest aspect ar trebui sa le spui si parintilor si sa discutati impreuna, sa gasiti o solutie impreuna, care sa fie buna pentru toti din familie.

| Mosotti a răspuns:

Pai ignora-i, ce treaba ai tu ce problemele lor? Vezi de treaba ta si aia e, asa treci peste, depinde de tine, deci lucrezi la asta si incerci sa fie bine, sau te lasi condus de asta si va fi nasol, altceva nu ai ce face. Inchide usa la camera si lasa-i sa-si dea si in cap daca atata ii duce capu`.
Sau du-te peste ei si intreaba-i "ce aveti nene? Eu trebuie sa invat, terminati-va ca problemele nu se rezolva asa, daca va certati ce rezolvati?", eu asa le mai faceam pe vremuri la ai mei, le faceam ceva educatie ca prostia nu are varsta oricum. Se mai potoleau, le aratam ca au mintea cat o nuca uneori, si se convingeau si ei ca le puneam argumentele pe masa.

Acu catelu e problema? Tine-te de carte, teze, ca e viitorul tau in joc, daca vor sa-l dea, nu ai tu ce face, daca te certi si din cauza asta, chiar ca e nasol, ca ei daca vor sa-l dea, or sa-l dea. Daca poti sa ii convingi bine, daca nu, aia e, adica daca insisti si nu vor, ii enervezi si situatia se inrautateste, si asa sunt ei nervosi.

| aimullah123 a răspuns:

Sunt foarte multe de spus aici, motiv pentru care iti recomand sa mergeti toti trei la un specialist.
Eu o sa iti zic 2-3 lucruri importante dar pe scurt.
In primul rand nu ai tu nicio treaba cu problemele parintilor tai.
Fiecare om are problemele lui in viata si de aceea nu este cazul sa se consume si pentru ale altora.
Parintii tai sunt maturi si cu siguranta vor sti ce au de facut.
Doar nu se bat.
Cat despre caine, nu trebuie sa te atasezi tu asa de un caine. De fapt nu trebuie sa te atasezi asa mult de nimic in viata ca sa poti gandi limpede. Esti barbat si nu esti un copil, ceea ce inseamna ca nu trebuie sa fii chiar asa sensibil.
Daca parintii tai vor sa arunce cainele pe camp cum fac multi, e un lucru nasol, pe care nu l-ar face un om sanatos la cap. Dar poate ca vor sa il doneze big grin Asa ca va fi in siguranta, parintii tai vor fi multumit iar tu nu vei fi asa de trist. big grin Oricum, poate il pastrati.
E normal sa nu iti mai arda de invatat daca tu esti asa stresat. Ba mai mult, daca o tii tot asa, te indrepti spre anxietate.
Asa ca iti recomand sa fii mai indiferent. Nu te mai implica tu emotinal unde nu e nevoie.
Fii barbat!

| Mosotti a răspuns (pentru aimullah123):

Ei nu au bani si tu vrei sa se duca la specialist sa dea 150 lei ora? Nu e vb de nici un specialist aici, e vb de prostia lor din cap, sa faca una din cele doua care am propus. Ce sa zica specialistu` "sunteti niste..si nu va dati seama ca si daca va certati nu se rez problemele?". Asta trebuie sa stie si ei, sau sa se mai bage si el. Si oricum, nu ar vrea sa se duca, ca ei nu considera ca fac ceva anormal.
Aiurea de bani, nu se mai suporta, ala e doar un motiv, de fapt ei stiu bine ca nu e bine ce fac strict referitor la problema. Si daca nu se mai sporta adios muciacios, nici nu se vor mai suporta vreodata.

El sa-si vada de carte sa-si faca viata lui si sa plece de acolo in final.

| aimullah123 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu te mai da tu mai destept decat specialistii. 150 de lei e putin.

| Mosotti a răspuns (pentru aimullah123):

O sa-ti dau un privat ca sa nu deviez de la subiect aici.