| anonim_4396 a întrebat:

Am o mică problemă, și o să scriu cam mult. Sper să citiți tot. happy
Pe 20 mai, m-am cunoscut cu un băiat, care acum e iubitul meu. Mama mea îl detestă, și i-am tot spus să nu mai vorbească cu el. Aseară, a mers la o amică și l-a sunat de pe Facebook-ul ei. L-a tot certat, i-a spus să mă lase în pace că mă stresează și mă hărţuieşte, când nu e deloc așa. Nu știu ce tot insinuează! El are grijă de mine, mă face fericită, are grijă de mine, îmi spune să învăț, și când sunt cu el nu am probleme și e totul ok. Doar că mama mea refuză să înțeleagă asta. I-am explicat de un infinit de ori că îl iubesc, și tot nu vrea să înțeleagă. În fiecare seară face tot felul de crize, până sunt nevoită să ies din casă, și să stau toată noaptea afară.Eu nu vreau să îl pierd din vina mamei mele, îl iubesc enorm! Jur că nu știu ce să mai fac. Puteți să îmi dați ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Te inteleg perfect.Si mama a fost si este la fel, nu ii convin alegerile mele dar ce sa faci...
Acuma depinde si ce varsta ai cum am mai spus.O relatie adolescentina fara complicatii prea mari nu a omorat pe nimeni, in fond trebuie sa cunosti oamenii ca mai in colo sa stii ce sa alegi.E prostesc sa te faca de rusine cand poate foarte bine sa te asculte, sa va cheme la ea si sa stabiliti niste reguli.
Incearca cu rabdare sa il integrezi daca crezi si tu ca el e ce trebuie.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar să ai rădare.
Eventual dacă te agresează verbal poți suna la protecția copilului.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar daca ai sub 18 cred ca poti vorbi cu mama ta si sa ii explici ca aveti o relatie adolescentina cu iesiri in parc si la suc si nu are de ce sa isi faca griji.
Du-te cu el la tine acasa si vorbiti toti 3 si ajungeti la un consens si o concluzie, daca e un baiat serios va accepta si va discuta cu mama ta.Iar daca mama ta are cat de cat un dram de empatie te va intelege si ajuta.

| Plato a răspuns (pentru Freya1):

Dar daca ea are sub 18 si el peste? Oare el nu are cu cine iesi in parc si de aceea o vrea pe ea? Poate ca da, dar zic ca putina prevenire nu face rau.

| Freya1 a răspuns (pentru Plato):

Cat timp il duce la mama ei acasa sa aiba o discutie si etc banuiesc ca isi va da seama toata lumea cum sta treaba si daca merita.
El daca e baiat serios nu ar avea nimic impotriva sa ii demonstreze mamei ei ca e ok.
E buna preventia dar nici sa o faca de rusine sa ii sune prieteni si sa zbiere la ei nu e ok.

| MihaelaIrina0907 a răspuns (pentru Freya1):

Degeaba ar încerca el să-i demonstreze că e ok, ei nu-i convine nimic. absolut nimic! Așa face tot timpul, și cu prietenul meu, și cu restul familiei!? L-am adus și la mine, a vorbit cu ai mei, toată lumea îl acceptă, doar ea nu.

| MihaelaIrina0907 a răspuns (pentru Freya1):

Mamei mele orice i se explică, refuză să înțeleagă...așa e ea!

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Buna idee! Mai degraba asta!

| Freya1 a răspuns (pentru MihaelaIrina0907):

Te inteleg perfect.Si mama a fost si este la fel, nu ii convin alegerile mele dar ce sa faci...
Acuma depinde si ce varsta ai cum am mai spus.O relatie adolescentina fara complicatii prea mari nu a omorat pe nimeni, in fond trebuie sa cunosti oamenii ca mai in colo sa stii ce sa alegi.E prostesc sa te faca de rusine cand poate foarte bine sa te asculte, sa va cheme la ea si sa stabiliti niste reguli.
Incearca cu rabdare sa il integrezi daca crezi si tu ca el e ce trebuie.

| Plato a răspuns:

Cati ani aveti, fetito?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai ce sa-i faci, problema e la ea, a avut experiente neplacute sigur la vârsta ta si vrea sa te protejeze Dar mai mult iti face rau. Poate vrea atentie Mama ta care nu I-o oferi, vorbeste despre asta cu ea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Convinge-o sa mearga la un psihiatru. Sau vorbeste cu tatal tau si poate el va vorbi cu ea si o va convinge. E extrem de grava situatia asa ca nu ezita! O criza de nervi ca raspuns de-al tau catre mama ta va inrautati cazul.

| MihaelaIrina0907 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai știi de câte ori i-a propus fratele meu să meargă la psihiatru?

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaIrina0907):

Fugi de acasa daca esti destul de indrazneata. Dar gandeste-te de zece ori inainte de a o face, sa nu ajungi pe strazi, aurolaca si moarta de foame mai tarziu si sa-ti para rau.Organizarea e cheia catre siguranta.