| GabbyTPR a întrebat:

Am o problemă.
Ai mei sunt divorţaţi şi eu sunt în custodia tatălui. Tatăl meu vrea să ne mutăm Germania şi eu nu ştiu ce să fac. Adică...Pe o parte vreau şi pe o parte nu vreau să plec. Vreau pentru că sunt sătulă de persoanele care mă înconjoară şi la noi în e foarte greu să îţi găseşti de lucru. Nu vreau pentru că... dacă nu mă întegrez? Spuneţi-mi şi mie ce să fac, pentru că eu una chiar nu ştiu.
P.S. Sunt în clasa a VIII-a şi am 15 ani. Tata vrea să plecăm după ce termin a VIII-a.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din pacate va trebui sa faci ce spune tatal tau.Inca nu ai varsta la care poti sa hotarasti singura.La cine ai ramane in tara daca tatal tau totusi pleaca acolo? Te vei adapta acolo. Tatal tau stie ca acolo iti poate asigura un viitor mai bun decat aici.

| benga94 a răspuns:

Sfatul meu e sa te duci! In afara e mult mai bine din toate punctele de vedere, primul an o sa iti fie mai greu pina inveti limba pina te acomodezi cu tot ce e nou si usor usor o sa iti faci si prieteni mai mult ca sigur, gandeste-te ca vei creste si poate nu vei mai avea ocazia sa pleci in afara si aici in tara e foarte greu, eu am avut aceiasi ocazie ca si tine sa plec dupa ce termin a 8 a si nu am plecat, si acum imi pare foarte rau ca nu mai am aceeasi ocazie de plecare, caut de munca in tara si nu gasesc pe cind daca plecam sigur imi era mult mai bine!

| SandraM a răspuns:

Te vei integra. Nu spun ca va fi foarte usor la inceput, insa nu cred ca va fi imposibil. Germania iti poate oferi mult mai multe si din ce vad eu, iti place scoala (nu vad greselile gramaticale pe care le fac cei de virsta ta), asa ca sint sigura ca va fi bine. Mult succes!

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Gata scoala si facultate dupa mine. Dupa ceea tu hotarasti. Exista si posibilitatea ca dupa facultate sa te duci in Germania si sa lucrezi in domeniul care l-ai facut si de asemenea masterul trebuie. Dupa aceea trebuie sa stii germana perfect te duci lucrezi si aduni bani dupa care vi si iti formezi propria ta afacere.Eu stiu Germana si m-am gandit ca dupa ce fac toate acestea eu ma duc pe veterinara, si stiu 2 limbi.Ma duc acolo sa lucrez, imi strang bani, si merg in Anglia sau undeva unde imi pot contrui propriul cabinet.Nu m-am ganditsa ma intorc in Romania.Asta ar fi planul meu. Drautza dupa mine esti prea mica sa te duci acolo pentru ca ai doar 15 ani. Apropo, nemtii (germanii) sunt foarte reci.Nu au nici un fel de afectiune ca si cum nu te-ar vedea.Nu ai prea multa afectiune nici din partea familiilor care le cunosti.Eu am fostin Germania la matusa mea si la verisorul meu cel mic.Este bine ca iei un salariu mare si daca te faci profesoara iei in jur de 2000 de euro am auzit. Mult noroc! Tu trebuie sa faci doar ce simti nu uita!

| BiTW a răspuns:

E greu de dat un răspuns sigur, sunt multe motive pro și contra.

Personal cred că e mai bine să mergi în Germania, dar îți va lua ceva timp până vei învăța limba și te vei obișnui cu condițiile de acolo, mai ales din mediul școlar. Dar odată ce te vei obișnui și te vei descurca, șansele tale de a reuși în viață sunt foarte mari. În schimb, dacă rămâi aici, în primă fază ți-ar fi mai ușor, dar în viitor va veni timpul când vei regreta, pentru că nu trebuie să ne ascundem...la noi e jale, sistemul din învățământ e la pământ, și nu puțini sunt cei care au terminat o facultate, și acum spală mașini sau vând prin magazine.

Sincer să fiu, singurul motiv pentru care te-aș sfătui să rămâi aici, ar fi mama ta. Indiferent de părerea pe care o ai despre dânsa, tu trebuie să o iubești și să o respecți mereu. Dacă ai merge în Germania, nu știu de câte ori ai mai avea ocazia să o vezi...

În orice caz, pentru binele tău, cred eu că ar trebui să te stabilești împreună cu tatăl tău în Germania, fiindcă la noi e aproape imposibil să ajungi sus fără relații, indiferent de cine ești și ce ai realizat.

| GabbyTPR explică (pentru BiTW):

Mama mea e în Spania. Oricum ne vedeam rar...cam o dată pe an, rar de două ori.

| ShadowDancer a răspuns:

Acum depinde de ceea ce vrei sa alegi. Eu as alege sa raman aici si sa-mi termin studiile pentru ca Romania are aceleasi drepturi ca orice alt stat european. Stiu ca este greu sa te gandesti acum la viitor, nici eu nu o faceam cand eram de varsta ta dar, gandeste-te bine. Vrei o viata numai a ta in viitor sau vrei sa o sacrifici de dragul parintilor? Ramai aici daca ai rude unde sa locuiesti. Urmeaza o facultate si apoi vei avea timp pentru toate...

| corrados a răspuns:

Eu sunt in Germania din septembrie. Cam tot asa a fost si la mine situatia. M-am integrat foarte repede. Vino aici pentru ca e mult mai bine. Prieteni iti faci cu timpul. Stiu ca iti este greu sa te desparti de prieteni si de Romania pentru ca acolo ai crescut si cunosti totul. Lumea nu e asa stresata ca la noi. Trebuie sa te gandesti ce ai sa faci pe viitor cu viata ta. In Romania viitorul nu prea suna bine. Lasa-mi un id de mess sau cv si vb. Bafta