| GabbyTPR a întrebat:

Pff, cam am nevoie de ajutorul vostru. straight face
Sunt în clasa a 8-a. Ei bine am două opţiuni: să fac un liceu în România şi să rămân doar cu o diplomă de bac sau de facultate -părerea lui tata- sau, să plec în Germania, lucru pe care l-aş vrea şi nu prea. Adică, în România m-am cam lămurit, dar totuşi este viitor -zic eu- nu doar în străinătate, mai greu dar este, nu? În Germania...îmi e frică (,) că dacă nu mă acomodez? Dacă nu mă integrez? De prieteni nu îmi fac griji că sunt destul de lămurită cu ei oh go on Vă rog spuneţi-mi ce să fac, pentru că sinceră să fiu, eu nu ştiu. Prin primăvară ar trebui să plec. straight face Taică-miu a spus că depinde doar de mine, el are loc de muncă asigurat...in fine, dar dacă eu nu vreau, nu mai plecăm şi chestia e că nici situaţia financiară aici nu e prea bună mai ales că am o soră in facultate si maică-mea nu contribuie cu nimic oh go on straight face Deci, vă rog ajutaţi-mă, spuneţi-mi ce să fac.

Răspuns Câştigător
| ZeHelp a răspuns:

Du-te in Germania... Romania s-a stins de mult timp. Aici esti ignorat chiar daca ai 4 facultati, in Germania iti pupa picioarele. Iti spun din proprie experienta. big grin.
Sper sa iei decizia corecta pentru viitorul tau si chiar daca este greu din punct de vedere financiar, macar o sa ai un viitor, nu o sa stai toata viata pe spinarea parintilor.

| GabbyTPR explică (pentru ZeHelp):

Îţi mulţumesc mult de răspuns. Nici nu îţi poţi da seama cât de mult m-ai ajutat. Mulţumesc din nou. happy

| ZeHelp a răspuns (pentru GabbyTPR):

Ma bucur ca am fost de folos. Succes!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu as pleca in Germania

| aNdRaSkUmPy a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa te duci unde crezi tu ca iti va fi cel mai bine... big grin