| AlexAL275 a întrebat:

Am o problemă cu fratele meu în vârstă de 8 ani. Problema este următoarea: e prea râzgâiat, înjură și drăcuie, chiar și de morți, ridică mâna la tine și comentează într-una. Să îl vedeți cum face dacă îi faci ceva sau pui mâna pe un lucru de al lui, vine în fața ta, te amenință, uneori pune mâna și pe umărul tău, după care începe cu amenințările,, te omor",,, dacă-mi mai pui mâna pe telefon pun și eu mâna pe al tău". Am ajuns eu la 17 ani ai mei să fiu înjurat, drăcuit de morți, de mama (care e și mama lui), fix de un copil de 8 ani. Bineînțeles că îi dau bătaie când îl aud, prima dată îi explic cu frumosu', după palme la fund, tras de perciuni și câteodată palme peste gură. Și de vină în mare parte sunt numai părinții, am și eu o vină, dar mai mică decât a lor. Ei îi fac toate voile: telefon, tabletă, hoverboard, trotinetă electrică și așa mai departe. Și cu ei face la fel cum face cu mine, îi drăcuie de mame, îi face proști, țipă la ei, ridică mână la ei. Bineînțeles că-și ia cafteală ca lumea. Prima oară îi explică, îl roagă să se potolească, dar degeaba, tot nu înțelege. Și câtă bătaie mai mănâncă și degeaba, tot nu se învață minte. De vină sunt părinții pentru că-l lasă să facă ce vrea, îl lasă pe telefon toată ziua, la teme nici gând să se ducă, poate dacă să-l ia mama dacă nu uită și să fie foarte nervoasă pe el. Părinții mei chiar nu știu să se impună, sunt slabi, imediat cum țipă deoarece îi zic eu să-l pedepsească și pedepsește, țipă, nu-i lasă în pace și într-un final ambii cedează. Într-o oarecare măsură îi înțeleg și pe ei, sunt plecați la muncă și când ajung acasă vor să se odihnească, dar nu pot din cauza lui. Tot susțin că ei sunt de vină. Până la urmă copilul ce vede la părinți aia face, aici și eu sunt de vină. Copilul e oglinda părinților. Eu vreau doar liniște, dar niciodată parte de ea. Maică-mea câteodată mă mai ascultă când ii zic că-i răsfățat, dar zice că nu e vina ei, că e vina tatălui meu vitreg care-i face toate voile. Și eu când îi spun că din vina lor a ajuns așa, îmi spune că o să văd și eu când o să fiu părinte, că vede ea atunci. Vreau soluții! Ps: scuzați-mă dacă am greșeli de exprimare sau de scriere, am scris totul super rapid fără a mai revedea tot ce e scris

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este totul din cauza internetului si telefonului. Am si eu un frate june si aceeasi soarta o are, mai putin injuratul caci in familie nu se injura deloc. Mare greseala au facut parintii tai(si de asemenea toti parintii copiilor de la vreo 14 ani in jos) de ii da telefon. Asa si fratele meu se juca pe laptop inca din pruncie, de la 3-4 ani, iar la 6 ani avea tableta lui proptie personala. Lucru ce l-a distrus. Acum sta in casa cu LUNILE, pur si simplu nu are niciun interes sa iasa. Este extrem de sedentar. El este un copil foarte puternic, mostenit din familie, putea sa faca flotari corecte de mic, dar de la stat pe telefon in continuu s-a pricajit, abia de misca. Nici nu prea mai mananca, imediat se grabeste sa se intoarca la joc, îmbuca doar foarte putin si daca e sa mai manance, mananca doar prostii si zaharuri. A ajuns vai de el din pacate. Cel mai rau e ca sta ore intregi zilnic pe apel vocal cu colegii si aia urla si vorbesc toate prostiile, l-au influentat sa faca si YouTube sa se mai faca de cacao si acolo si sa se dea pe smecherul. Trist. Foarte trist. La un moment dat parintii mei au reusit sa ii ia tableta timp de o saptamana sau doua, primele zile era ca un monstru, urla, plangea, ne batea, ca si cum ar fi in sevraj dupa un drog(ca pana la urma asta e realitatea). Dar dupa cateva zile cand s-a obisnuit a devenit o comoara de copil! Din pacate apoi a primit iar tableta si a ajuns iar sfrijit si vai de el. Incercati sa ii luati cu forta tehnologia, va face foarte urat, va fi ca o bestie, dar intr-un final ii va trece si de va omeni. Scoateti-l afara. Neaparat sa faca miscare si sport! Statul mult pe mobil te anchilozeaza si atrofiaza. Neaparat sa faca un sport sa se căleasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ridice mana la tine nici tu nu mai da in el.

Si oricum are 8 ani. Tu te superi ca te injura un copil de 8 ani? Ar trebui sa te superi daca te-ar injura unul mai mare decat tine, atunci ar fi grav. Ca te injura unul de 8 ani e fix pix. Crede-ma. Unii copii nu fac diferenta dintre bine si rau. Pe mine m-ar apuca rasul daca m-ar injura frate-tu, sincer. laughing

Gen, e ca si cum te-ar durea ceva. Fratele tau iti zici sa iei pastila X si doctorul zice sa iei pastila Y. Tu de care parere tii cont? Pe care o iei in serios?
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. happy

| AlexAL275 explică (pentru anonim_4396):

Din contră, dacă râd parcă face mai rău.

| Adrian5575 a răspuns:

Violenta nu e buna la nimic. Trebuie sa inteleaga ca nu se comporta cum trebuie, nu sa fie batut, el nu intelege nimic din asta. Trebuie luat cu frumosul. De unde a invatat el toate astea? De la familie si de pe internet. Invatati in primul rand voi sa nu mai fiti violenti si sa vorbiti urat, si pe urma invatati copilul de 8 ani. Si trebuie sa il urmariti la ce se uita pe telefon. Totul trebuie facut cu calm, nu cu nervi.

| AlexAL275 explică (pentru Adrian5575):

Eu în general nu înjur, îmi mai scapă uneori cuvântul prost sau idiot, dar rar. Părinți mei mai drăcuie și le-am zis de atâtea ori să se calmeze și să nu mai drăcuie, dar n-am cu cine să mă înțeleg. De înjurat, înjură din ce a auzit de pe internet sau de la poartă. Eu când le zic părinților să-i ia telefonul', degeaba, că ei știu mai bine. Și când ies eu afară cu băieții, cu fete de aceeași vârstă cu mine sau mai mici cu un an sau doi, e fix lângă mine, nu pot scăpa de el, se ține ca lipitorea după mine. Când le zic părinților că cică lasă să stea și el cu tine, că n-are cu cine sta, el având bineînțeles prietenii lui. Practic eu sunt singurul prost/idiot care încearcă să schimbe ceva, să se împotrivească. Mă simt ca la o casă de oameni nebuni, o să o iau și eu razna cel curând.

| Adrian5575 a răspuns (pentru AlexAL275):

E nasol daca parintii nu isi dau interesul. Ramane doar sa te ocupi tu de el. Trebuie sa petreci cat mai mult timp cu el si sa faceti diverse activitati care il calmeaza, il bucura, sa va jucati impreuna, sa mancati impreuna etc. Singuratatea in fata telefonului ne afecteaza mult. Evident ca nu o sa mai scapi de el, o sa vrea sa stea si mai mult cu tine, dar macar isi corecteaza comportamentul.

| KR0NSTADT a răspuns:

Reducerea drastică a accesului la net și tehnologia aferentă. Sabotează-l elegant, vis a vis orice jucărie sau plăcere are. Fă-l să îți spună "te rog", să depindă de tine.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Poti vorbi cu mama ta si tatal tau sa il pedepsiti adica îl luati telefonul si tate jucariile hawerbord etc si ce o sa faca o sa aiba niste crize in care va injura iar apoi o sa stea sa se uite la pereti fiind ca nu o sa aiba telefon Daca nu se impun parinti pedepsestel tu arata-i cine e seful