| AlexAL275 a întrebat:

Am o problemă mai delicată, tatăl meu vitreg a început să ridice mâna la maică-mea, bea și fumează întruna. Maică-mea nu tace, îl ațâță mai rău, ea când vorbește mai mult țipă și și-a mai luat-o de câteva ori. Frate-meu mai mic drăcuie, înjură, ridică mâna la ei, țipă la ei, e un nesimțit fenomenal. Am înnebunit, îmi vine să-i închid în cameră și să-i joc în picioare, nici nu știu dacă mă mai pot controla, până la urmă o să se umple paharul și o să-i bat măr, aici mă refer la taică-meu chiar dacă vorbesc la plural. Ești un om de nimic dacă dai într-o femeie, un gunoi. Sunt la liceu, am trecut a XI-a, sper să fie ceva de capu' meu în viață și să reușesc să mă mut, că nu pot sta cu nebunii, mă aduc în stare de mai fac cine știe ce. Ce exemple, copilul ăla e mai mic și vede o sumă de lucruri pe care nu trebuia să le vadă niciodată, asta educație, numai cu bătaie. Le-am spus să o mai termine, dar mă înțelege pe mine cineva, când le zic imediat sar cu gura la mine, că nu-i nimic de capu' meu. Dacă am ajuns eu să le spun să înceteze că dacă nu iese urât. Deci mie situația mi se pare incredibilă. Sfaturile și părerile sunt bine venite

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te rogi la Cel de Sus. Nu te cobori la nivelul lor. Doar atât poți face deocamdată.
Să rămăi calm sub ploaia de gloanțe este o condiție a luptătorului învingător. Ai o șansă unică acum să exersezi asta.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Măcar pot învăța ceva din asta, ceva ce nu trebuie să fac niciodată.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu numai atât. Lucrurile care nu trebuie să le faci niciodată sunt 1000. Lucrul cel mai important care trebuie să îl faci vreodată e unul singur. (Temă de meditație).

| Andreeush a răspuns:

Dacă mamei tale nu o preocupă ce se întâmplă în familia voastră nu cred că ai ce să faci.
Când ai ocazia mută-te singur.

| mastadont a răspuns:

Mutăte cât mai curând, e singura soluție. Lasă-i să trăiască ei în atmosfera aceea, poate vor înțelege o dată și o dată ce rău au făcut.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!