| RockOut4ever a întrebat:

Am o problema. Eu scriu poezii, vineri a fost festivitatea de premiera la un concurs national cu participare internationala de literatura si am luat locul II la sectiunea lirica. Mama vazand toate acestea a insistat sa imi vada caetul de poezii. A vazut o parte din el dar am facut tot posibilul ca sa cireasca cat se poate de putin din el deoarece acel caiet este plin de poezii in care am scris descrierea sentimentelor mele si cum in ultima perioada sunt indragustita doar 2 poezii din 50 nu au nici o legatura cu dragostea. Ea a spus ca vrea sa scoata-mi scoata o carte si vrea sa vada si ea daca poeziile sunt bune. Dar acel caiet e ca un jurnal pentru mine si simt ca imi este incalcata intimitatea. Adica sunt unele chestii pe care nu vreau sa le stie mama. Ca de exemplu daca sunt indragostita si cat de puternic e acel sentiment. Ieri-seara, dupa ce a vazut nu stiu ce la tv cum ca marea majoritate din adolescenti isi incep viata sexuala pe la 16 ani, a inceput sa tipe la mine sa ii aduc caetul de poezii sa vada ce am scris. I-l-am adus si m-a intrebat daca am luat poeziile de pe net si am spus da pentru a o oprii sa citeasca in continuare. Dar de fapt poeziile acelea sunt scrise de mine. Si vreau sa scot caretea aia. Si mai e o problema. A sp sa ii arat site-ul de unde l-eam copiat si nu stiu ce site sa ii arat. Cum as putea sa opresc suspiciunile mamei mele ca mi-am inceput viata sexuala si sa scot cartea?
PS : NU MI-AM INCEPUT VIATA SEXUALA

2 răspunsuri:
| Marina_1478 a răspuns:

Incearca sa vorbesti deschis cu mama ta, spune-i adevarul si nu mai ocoli problemele de genul asta. e normal ca la 16 ani sa te indragostesti si sa vrei sa-ti exprimi sentimentele cumva.continua sa scrii poezii si din cand in cand arata-i si mamei tale unele dintre ele si spune-i exact ce te-a inspirat in acel moment.ar trebui sa mearga.succes

| nico12_3685 a răspuns:

Poti s-o consideri pe mama ta ca pe o prietena, iar ia trebuie sa-ti inspire acest sentiment in care sa-ti pui inima in palma ei ca prietena nu ca fica, fara teama si cu incredere.Totul este sa ai curajul sa porti o discutie cu mama ta.