| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte mare si am nevoie de niste sfaturi. E o poveste foarte complicata. Sunt cu prietenul meu de 9 luni de zile in timpul acestui timp s-au intamplate foarte multe au fost momente n care ne-am certat foarte mult, parintii mei au auzit la un momendat ca ne certam foarte mult si au prins niste cerrturi foarte mari, ma vedeau ca plang ma ertam cu toata lumea nu ma intelegeam cu nimeni, ei sunt plecati din tara dar au venit acasa si cand au auzit cat ne certam nu le-a venit sa creada. Noi petreceam foarte mult timp impreuna chiar de dupa masa pana dimineata la orele 3-4 ( eu am 16 ani el are 18). El era foarte gelos si nu accepta felu in care ma imbracam ma rog au fost si unele greseli de ale mele. Si dupa ce au plecat parintii mei au inceput certuri mult mai mari eu ne mai rezistand am inceput sa iau foarte multe calmeante, mama s-a speriat si a venit in tara. A venit si s-a crtat cu mine ca ea nu vrea sa isi bata nimeni joc de mine si ca nu ma mai lasa sa ma vad cu el, am mers la psiholoaga si dupa 5 zile a plecat inapoi din tara, eu cu prietenul meu ne-am vazut tot pe furis timo de 3 saptamani, De certat tot ne certam dar incercam sa rezolvam >problemele El este o persoana fosrt impulsiva si cu un sirit de conducere si tipul ntelectualuului arogant. Acum de sarbatori au venit napoi acasa parintii mei. ( Mama nu se intelege cu matusa mea cu carte stam in caz, iar ea e cea mai buna preitena de-a mea si mi-a interzis sa mai vb cu ea ). Mama a aflat ca o perioada de timp ii dadeam prietenului meu banii sa mearga acasa cu taxi pentru ca sta in celalat capat al orasului si pleca tarziu, desi mama a zis sa stam pana la ora 12 in weekend si deloc in timpul saptamanii. Si ma se cearta acum cu mine ca zice ca ei nu ii place de prientenul ca nu il vrea pentru mine ca e mult prea gelos ca asa o sa fie mereu si noi acum chiar ne intelegem foarte bine si zice ca profita de mine si ca eu sunt proasta si nu vad ( i-am dat de multe ori bani nu neg i-am dat cu drag si nu pentru ca mi-a cerut pentru ca eram eu mai linistita asa ) Si de mi-a zis ca e un profitor, si ca de acum nu ma mai lasa sa ma vad cu el decat in weekend si nu pana la orele la care stateam si ma ameninta ca vine ea acasa si ca nu o sa imi permita multe. I-am zis prietenului meu tot pentru ce m-am certat ( mentionez ca inainte sa fiu cu el niciodata nu am ridicat vocea la mama) si acum el a zis ca el nu accepta asa ca e vina mea ca eu nu stiu sa vorbesc sa imi impun punctu de vedere si acum el vrea sa ne despartim... CE SA FAC? Va rog ajutati-ma crying((

23 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu mi se pare normal sa se certe cu tine din acest motiv. Trebuia sa te inteleaga, nu sa te indemne sa te certi cu mama ta. Nu e normal sa te certi cu mama ta, pentru ca el iti cere asta. Cat despre mama ta, cred ca ar trebui sa discuti cu ea si sa ii explici situatia. Pentru o perioada, ar trebui sa o asculti ca sa ii arati respect. Imi pare rau sa iti spun, dar cu certurile astea, nu cred ca va merge sau ar fi mers relatia. sad

| Andra_2544 a răspuns (pentru Crisu):

Sunt confuza crede-ma stiu ca nu e bine sa ma cert cu ea dar nici ea nu ma crede ce zic si asta ma deranjeaza cel mai mult. Sunt constienta de tot ce mi-ati spus dar nu e usor dupa 10 luni aproape

| Crisu a răspuns (pentru Andra_2544):

Da, te inteleg. Imi dau seama ca e greu. Dar trebuie sa discuti cu mama ta fata in fata si serios, pentru ca doar asa te va intelege. Daca simti nevoia sa te certi cu ea (nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun), daca ai acest impuls...nu vad nimic in neregula, adica da nu e ok, dar oricum... e ceva din instinct. Dar daca iti cere el sa iti impui punctul de vedere, mi se pare foarte urat. El ar trebui sa fie langa tine si sa te sustina.

| Andra_2544 a răspuns (pentru Crisu):

Vreau sa va spun ca am reusit si eu si mama sa ne calmam am discutat frumos a inteles si ea, insfarsit m-a ascultat si pe mine ce am avut de zis si am lamurit cat de cat situatia. Si cu prietenul meu desi ne-am despartit cand vorbeam cu el nu ne certam adica vorbeam calm, a inteles si el am lamurit si cu el, si pot sa zic ca desi nu ma asteptam sa se desparta de mine pe bune, a fost prima oara cand am vazut ca intr-adevar poate sa ma inteleaga, a inteles si el a zis ca ii pare rau ca s-a bagat si mama mi-a zis ca dc nu a venit azi ca ea nu ii zicea nimic laughing... Si apropo, Va multumesc la toti ca m-ati ascultat si m-ati sfatuit, undeori simt nevoie sa vorbesc si cineva sa ma asculte pot sa zic ca m-ati ajutat foarte mult prin simplu fapt ca mi-ati raspuns indiferent de pareri

| Crisu a răspuns (pentru Andra_2544):

Ma bucur! Daca mai ai probleme...scri si te ajutam! :*

| Lexy ♥ a răspuns:

Daca ai ajuns sa crezi ca mama ta te invata de rau atunci ai o problema una mare si grava. Femeia aia munceste ca tu sa ai de toate si tu iti bati joc de munca ei, sa iti fie rusine nu stiu cum o mai poti privi in ochi ti mai mult la necioplitul ala decat la ea.Sta saraca cu gandu la tine in loc sa fie linistita eu te-as pune pe tine sa muncesti sa vad daca atunci i-ai mai da bani asa usor nu mai accepta cadourile lui daca te simti obligata fata de el ca dupa aceea sa ii le platesti ca eu asta am inteles el iti face cadori si tu nu sti cum sa ii dai banii pe ele si atunci ii dai bani de taxi. Nu vezi ca habar nu ai cum se poarta un barbat cu o femeie adica te invata ca la mama ta sa tipi iar in fata lui sa nu scoti un sunet pai asa zici tu ca se procedeaz? Nu imi este de mirare ca daca acum te suna tu ai pleca in patru labe la el in timp ce el nu da doi bani pe tine si te lasa cand are el chef vad ca lucrul asta nu il vezi.sti ce iti meriti soarta si o sa ajungi acolo unde trebuie noi toti (impreuna cu mama ta) iti explicam ca acest baiat nu este bun pentru tine si tu ne contrazici pe toti atunci fa cum te taie capu` daca noi toti te invatam de rau. Dar nu ti-ai pus si tu intrebarea de ce renunta asa usor la tine? Cunosc pe cineva care e la fel de bomba ca si tine nimic nu scoti de la ea poate sa ii faca ala orice ca ea tot in patru labe se duce dupa el.Pacat de tine la 16 ani stai sa iti complici viata aiurea...

| copiladolescent a răspuns:

Il iubesti? esti sigura ca este un baiat bun, oare nu egoismul lui, mandria lui, infumurarea lui, in opinea mea chiar si faptul ca este profitor, te face pe tine nefericita? mama ta a incercat inca de la inceput numai sa te protejeze, te iubeste si nu vrea sa te vada suferind. la urma urmei ai doar 16 ani, nu este timpul sa inveti ceea ce inseamna sacrificiul in dragoste cand de fapt nu exista nici o problema reala, nici o drama adevarata. esti inca un copil, iar viata trebuie sa fie inca usoara si libera. asa si este! tu desigur trebuie sa ii explici foarte bine mamei tale cum stau lucrurile si nu printr-o cearta ci o marturisire sincera. nu uita ca tot ce vrea ea este sa isi protejeze cel mai pretios lucru din lume. dar nu uita sa nu ii marturiseti minciuni, arata-i situatia adevarata si nu inflorita, nu incerca sa o convingi ca intre tine si iubitul tau este o dragoste adevarata cand de fapt tu nu esti sigura de asta. vezi daca el te iubeste si daca te iubeste intr-un fel frumos in care are grija de sentimentele tale si doreste ca tu sa fii fericita. pentru o asemenea relatie ar trebui sa lupti nu pentru nefericire, agitatie si certuri. nu lasa niciodata un baiat sa te desparta de familia ta. poate ar trebui sa luati o pauza (chiar as sugera-o) va fi greu dar tu trebuie sa fii puternica si sa lupti pentru fericirea ta, e responsabilitatea ta, restul pot doar sa te protejeze. eu nu cunosc atat de bine situatia asa ca tine, ia o decizie buna, una care desi poate fi dureroasa si grea sa fie cea corecta. sper ca te-am ajutat. succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deschide ochii, mama ta are dreptate.Nu vezi ce-ti face? Se joaca cu tine, nu stiu ce intentii are el... dar dupa cum se poarta cu tine, nu te merita.Mai bine pune tu punct relatiei si mergi mai departe.La inceput e greu... dar decat sa-ti manance asta nervii in continuare, nu e mai bine sa scapi de el? Gandeste-te bine!

| Schweitzer a răspuns:

Mama ta are dreptate. Lasa-l ca mai sunt si alti baieti. Di comportamentul pe care il are imi dau seama ca nu e pentru tine. Eu ca baiat nu as accepta niciodata bani de la o fata, chiar de as merge pe jos. Stai linistita ca o sa iti gasesti altul care o sa stie sa te pretuiasca. Toate cele bune!

| skrtelmrs a răspuns:

laughing)))..permite-mi sa-ti spun ca esti o proasta, o naiva...
in primul rand credeam ca prietenul tau e un om bun..insa ce am auzit la final m-a socat..in al doile rand fiind fata ar fi trebuit sa te ai bine cu mama ta. dupa ce te-ai bagat cu el ai inceput sa ridici vocea la ea. da semne ca esti o proasta si tii foarte mult la ala..nu esti normala la cap sa ii dai bani aluia ca sa vina sa te vezi cu el laughing)asta e cel mai de rahat lucru..crezi ca el platea bani de taxiu daca erai in locul lui..iti spun eu nu...
el incearca sa te faca de bani..sa te stoarca. o sa ajungi sa-ti bagi bijuteriile la amanet din cauza lui..cunoasc cazuri
impaca-te cu maicata..gandeste-te ca ai 16 ani. daca o sa continui asa..gagicuto ala ori o sa te bage la produs or cersetoarewinking
mama ta tine ff mult la tine..de unde crezi ca ai avut bani pentru ai plati taxiul boului aluia? de la maicata..corect?
sfat. dal in pi** ma*ii pe ala, dai papucii, imapacate cu maikta si lasa gagicii pana al 18-20 ani..esti prea micawinking

| Andra_2544 a răspuns (pentru skrtelmrs):

Sa despartiminet de mine nu credeam ca o sa o faca crying Faza cu banii era ok pentru ca de multe ori venea la mine cu cumparaturi de 1-2 milioane cand ieseam in oras aproape tot timpul platea el, Si plus de asta imi lua doar cadorii scumpe... Si acum ma doare si plang si u stiu ce sa fac nu pot sa o las asa pentru ca il iubesc crying(

| skrtelmrs a răspuns (pentru Andra_2544):

Iubirea este oarba si s-ar putea sa ramai si tu asa.
daca te uiti la televizor vezi si tu fetele alea ademenite de proxeneteti. le iau ca prietene, le imbraca le aranjeaza, locuiesc in apartamente luxoase..si apoi dupa cateva luni le vezi in Italia la produs.
ai grija..si faza cu cumparaturile si cadourile scumpe..sa iti mai explica ceva..ai vazut cand vrei sa prin un soarece in cursa. ce ii pui acolo? mancare putrezita? nu, normal ca nu..trebuie sa ii pui mancare care miroase bine:friptura/carne ceva care sa aiba gust bun.winking
deci..asta e realitatea..lasate de gagici pana la 18-20 ani. ti-am mai spus

| Andra_2544 a răspuns (pentru skrtelmrs):

Dar nu e asa usor chiar deloc. Si stiu ca si el mai iubeste pentru ca asa e si cu parintii lui ma inteleg foarte bine, nu stiu ce sa fac acum sunt SOCATA chiar nu imi vine sa cred nu pot sa renunt asa nu-i deloc usor, mai ales ca asa cum a fost a fost frumos si m-am simtit bine, am renuntat la multe pentru relatia asta ca sa fie bine si acum am ramas fara nimic straight face

| skrtelmrs a răspuns (pentru Andra_2544):

Si eu am ramas fara multe fete tot din cauza parintilor laughing. dar nu`i o problemawinking deoarece fetele sunt mai multe decat barbatii + gandeste daca tu te`ai fi maritat cu el. ce ai fi facut? a fi bagat divort/ai fi plecat la parinti/ai pleca de la el?
astept un raspuns

| Andra_2544 a răspuns (pentru skrtelmrs):

As incerca sa ma calmez as pleca de acasa si as astepta sa vad daca ma cauta, si cum tot timpu ma cauta cand vede ca ma iau si plec si cand isi da seama ca nu e bine ce a facut ma suna si atunci ne-am impaca si daca nu l-as suna eu sa ne vedem si sa lamurim El acum s-a suparat ca am tot zis ca il sun si l-am sunat o data si astepta sa vada ce am rezolvat cu ai mei si el venea spre mine si i-am zis sa nu ne vedem azi sa pot vb cu ai mei dar ei au plecat de acasa si nici el nu a mai venit la mine daca stiam nu ii spuneam sa nu vine... am vorbit cu el la telefon e si el suparat il cred pentru ca povestea e mult mai complicata de atat...

| skrtelmrs a răspuns (pentru Andra_2544):

Ai o imaginatie mare fetito..credema ca lucrurile nu merg asa niciodata.
lasa`l in pace pe baietaswinking..aman2 sunteti de vina..nu mai agrava lucrurile

| zZAlexandruZz a răspuns:

Poti sa imi spui draga mea, in ce limba ai scris?

| RamooNebunik a răspuns:

Mama ta are dreptate lasa-l mai sunt destui baieti pe lumea asta nu o fi singurul baiat de pe Pamant.Mai sunt destui dar trebuie sa ai tu putin timp intr-o buna zi vei gasi tu un baiat care sa te merite si sa te iubeasca.Nu unul care sa profite dupa tine care sa te faca sa suferi sau sa et faca nu te mai intelegi cu parintii tai In primul rand inainte sa fi cu cineva intai cunoastel mai bine si dupaceeia sa fi cu el, si dupa aceea cand ti-ai dat seama ca e numai bun pentru tine poti fi cu el, dar nu uita sa il prezinti parintilor tai ca daca va intalniti pe ascuns poate vor afla si nu o sa va imi lase sa fiti impreuna happy

| Ely3 a răspuns:

Poi nu te lasa manipulata de el. Spune-i sa va despartiti si daca el te iubeste cu adevarat o sa revina.Si eu stiu ce inseamna sa iubesti un baiat care iti face rau. Dar sincer acum cel mai bine e sa il lasi pentru ca el poate te si inseala.Deci asta e sfatul meu:*:*

| Maddutza96 a răspuns:

Sunt total de acord cu mama ta. Daca el vrea sa va despartiti, Imi pare rau sa spun, dar poate chiar profita de tine. Fii indiferenta fata de baiat. Sunt sigura ca esti o fata de treaba si cred ca meriti pe cineva mai bun decat el. Nu dispera, mai ai mult timp de trait, viata de abia incepe. Eu zic ca ar fi mai bine daca ai termina liceul si dupa sa iti mai faci prieten. Asta este parerea mea, tu faci cum doresti happy.

| noqq a răspuns:

Nu te supara ca-ti zic, dar esti cam prostuta, nu asa trebuie sa faca un baiat cu o fata... daca eu eram fata si eram pus in situatia ta, de mult ii ziceam pa.stii cum e iubirea e oarba si trecatoare, frumusetea trece, deci nu merita sa suferi sau sa tot ierti un idiot, mai bine iti cauti altu.

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Nu cred ca e bine asa si mama ta are dreptate tu trebuie sa nu te certi asa mult cu iubitul tau si dc nu iti cauti un baiat care te va lasa sa te imbraci asa cum vrei ti si tot felul

| Uknown a răspuns:

Prea mult timp petrecut impreuna nu-i bun de loc. si e bun sa asculti de parintii... si gelozia e foarte rau el o sa te manince toata viata asa si poate mai rau o sa faca.