| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema!
Mama vrea sa ma dea afara din casa doar pentru ca nu vreau sa port ochelari de vedere.Dar ideea este ca eu nu ma simt deloc bine cu ei pe ochi si nu ma simt deloc frumoasa.Ba chiar ma consider cea mai urata persoana din lume si mi-e rusine sa si ies pe strada cu ei pe ochi.
Ce pot sa fac pentru a-i face sa inteleaga?
Va rog, nu imi spuneti sa-i port.Stiu ca ar fi bine, dar sunt urata!
Dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca e bine sa-i porti.Problemele ochilor se pot remedia folosind ochelarii la timp, dar nefolosindu-i se agraveaza.Alege sa porti acum,o perioada, si sa rezolvi problema, ori sa porti ceva usor, ori mai tarziu sa fi obligata sa porti niste dioptrii mari, pentru totdeauna.Mama ta stie asta si vrea sa-ti fie bine.Niste ochelari bine alesi iti pot atribui un oarecare farmec, nu e nimic urat.

| Чернобыль a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Ai funda! Multumesc de raspuns.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu purta ochelari daca nu vrei. Mai bine te chinui sa citesti, sa recunosti pe cineva pe strada, sa vezi daca vine autobuzul, sa traiesti cu dureri de cap, sa iti strici vederea si peste 10 ani sa fii absolut nevoita sa porti niste dioptrii imense.
vezi nu e nicio problema ca nu ii porti.

crezi ca esti urata cu ochelari? hmm poate doar cu ochelari te vezi ca esti urata si tu esti in general urat dar nu vezi. o pereche de ochelari nu te pot schimba atat de mult.

si hai sa iti spun ceva, la cate modele de ochelari exista acum e imposibil sa nu ti se potriveasca una.

| Чернобыль a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate.Ii voi purta doar pentru binele meu.

| Чернобыль a răspuns:

Multumesc tuturor de raspunsuri.
Acum ii am la ochi doar din obligatie.

| Чернобыль a răspuns:

Acum ma simt mai bine.Le-am spus parintilor sa ma strige "Domnisoara Einstein" si asta chiar merge.

| sophieLY a răspuns:

Sunt 99% sigura ca mama ta doar glumeste! Nu te supara, dar ai fi chiar proasta daca nu ai purta ochelari de vedere! E spre binele tau. Chiar daca te vezi "urata" cu ei, iti aduc numai beneficii. Eu, daca ar trebui sa port ochelari de vedere, mi-as lua din aia cu rama gen RayBan. Nu cred ca nu ti-ar sta bine cu ei, aproape toti pe cei care i-am vazut cu ochelari din aia aratau super ok.
Alta cale ar fi lentilele de contact. Nu stiu cat costa si cat sunt de bune si indicate, dar stiu ca daca vrei, iti poti lua lentile de contact de vedere si in acelasi timp, de alta culoare (adica sa iti schimbi culoarea ochilor, intelegi tu).
Bafta!

| IoAlexandra a răspuns:

NU ii purta! Ce stie mama ta? Iti vrea raul! Vrea sa fi urata, sa nu se uite nimeni la tine! Asta este doar un pretext pentru a te da afara din casa, oricum nu te mai vroia. Tine-o pe a ta, ca e mult mai bine. Esti mai desteapta, ai mai multa experienta de viata.Ce stiu ceilalti? Daca nu arati bine, nu conteaza! In viata este important doar look-ul, nu si sanatatea! Am dreptate? NU?! Atunci cine greseste? Poate am fost dura, dar daca citesti postarea de mai multe ori intelegi ce am vrut sa spun.(NU uita, parintii te iubesc si iti vor binele, iar in spatele fiecarui cuvant greu sunt 1000 de regrete).

| DiidiiDuuda a răspuns:

laughing)) Penibila intrebarea, eu inainte ma radeam de cei care poarta ochelari si mi-a trebuit si mie si prima data cand i-am pus pe ochi si eu ziceam ca nu imi sta bine, nu ca sunt ''urata'', plus ca de ce sa iti fie rusine? mie nu mi-a fost cand am plecat cu ei la scoala si am niste colegi retardatii care stiam ca o sa rada, dar nu au facut-o! Si nici altii :p. Asaa ca nu cauta sfaturi de la noi. Mentionez ca daca iti iei ramele pe care le vrei si ti se pare ca mai rasari nu o sa mai pari urata.

| QRelau a răspuns:

1.LOL! Daca mama ta te da afara din casa daca nu vrei sa porti ochelari inseamna ca ori e nebuna ori e un caine care latra dar nu musca
2."Va rog, nu imi spuneti sa-i port.Stiu ca ar fi bine, dar sunt urata!"Daca ai o parere asa de proasta despre tine, o pereche de ochelari nu cred ca te-ar urati mai mult decat pretinzi ca esti
3.Cam stupid suna intrebarea...

| Чернобыль a răspuns (pentru QRelau):

Sunt urata cu ei, nu fara.

| DRS2002 a răspuns:

Daca nu vrei ochelari i-ati lentile cam aceeasi treaba numai ca este greu sa le scoti, adica ai nevoie de specialist ca sa nu-ti strici de tot ochii

| Чернобыль a răspuns (pentru DRS2002):

S-a terminat cu treaba asta.Era acum un an de zile. Oricum, multumesc!