| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, si port ochelari de aproape 3 ani. De cand am inceput sa nu mai vad bine, pe la 10 ani si ceva, aproape 11, dioptriile mele au tot crescut, si acum am ajuns sa nu mai vad nimic fara ochelari, daca ii dau jos sunt atat de chioara incat daca merg pe strada ma pot impiedica de ceva, pentru ca nu vad pe unde merg.
Problema mea este ca m-am saturat de ochelari. Sa stau sa ii pun, sa ii scot cand imi fac dus, si nici sa nu vad unde e gelul de dus si sa alunec prin cada, odata m-am lovit rau la genunchi pentru ca am alunecat si am facut o vanataie pe tot genunchiul, cand imi pun castile ma deranjeaza (eu am casti de alea pe care le pui peste urechi nu le bagi in ureche, pentru ca alea imi cad, am urechea intr-un anumit fel, si nici nu aud bine la ele) si fara ei nu pot sta pentru ca nu vad absolut nimic, cand fac sport imi aluneca din cauza transpiratiei, eu sunt la scoala intr-o clasa de sport intensiv, deci va dati seama cum e, eu alerg mereu si sar si imi tot cad ochelarii. Si nu mai vorbesc de faptul ca am si aparat dentar si cica unii prosti din scoala (nu din clasa mea pentru ca aia din clasa mea sunt ok), imi spun,, tocilara".
Si imi schimba total fața ochelarii. Ma fac urata si imi fac fața sa arate ciudat. Mi se pare ca arat mai bine fara ei.
As vrea sa intreb: de la ce varsta e recomandat sa porti lentile de contact? Eu am 13 ani si 2 luni, am auzit ca cica dupa 8-10 ani e bine, pentru ca atunci ti se termina de dezvoltat ochiul cumva. Dar nu stiu exact. Altii spun ca de la 13-14 ani in sus. Vreau doar o solutie pentru cativa ani, pana fac 18 ani, cand o sa imi fac operatie la ochi daca tot prost vad. Adica, mai sunt 5 ani si fac 18 ani, si nu vreau sa mai port ochelari atata, pentru ca ma chinui cu ei, va dati seama dupa aproape 3 ani, m-am saturat si eu de ei, nu e sa zici ca ii port de 1 luna si deja nu mai vreau.
Deci asta este intrebarea mea: de la ce varsta poti purta lentile de contact?
Stiu ca e greu sa le ingrijesti, dar cred ca sunt destul de mare si am responsabilitatea sa am grija de ceva. In plus, o sa vreau sa am grija de ele, pentru ca o sa ma faca sa arat bine si sa nu ma mai chinui.
Mai ales ca acum imi place de un baiat, si ma simt frustrata ca arat asa. Aparatul dentar mi-l scot de Pasti, pentru ca il port de 1 an si ceva aproape 2. Deci sunt o ochelarista cu aparat de aproape 2 ani crying((
Nu mai vreau deloc sa port ochelari! Mi se pare ca arat ciudat si imi schimba total fața si expresia, si ma fac sa arat mai mică, eu oricum arat zici ca sunt clasa a 5-a sau a 6-a, am aproape 1, 52 m.
Astept raspunsurile voastre!
Multumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te poti opera la ochi dar nu stiu daca e posibil la o varsta asa de mica

| alessia5158 a răspuns:

Numai dupa implinirea varstei de 18 ani vei putea purta lentile de contact recomandate de catre medicul oftalmolog care iti monitorizeaza viciul de refractie.Motivul este ca niciun medic nu-si asuma riscul unei acuzatii de malpraxis recomand asemenea lentile unui copil!

| Subsemnatul123 a răspuns:

Pai tocmai asta fac ochelarii, iti corecteaza vederea atat timp cat ii porti pe ochi. Ochii se invata in timp cu lentilele si n-o sa mai vada nimic fara ele. Si eu de mic incepusem sa port ochelari, ce-i drept doar la scoala si la calculator. Acum vreo 5-6 ani am decis sa renunt la ei si de atunci vad cam la fel, vederea nu prea mi s-a modificat. Este mai bine decat sa ajungi dependenta de ochelari. Am vazut ca exista exercitii pentru ochi, poate cu o alimentatie corespunzatoare si daca te feresti sa stai prea aproape de ecrane, poate iti va imbunatati vederea odata cu trecerea anilor.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Deja m-am plictisit de treaba asta. Ce spun eu, ce spune altul! Eu am zis clar ca s-a tot inrautatit de cat ii port, am zis ca sunt complet chioara, nici nu vad pe unde merg, si tu te apuci sa imi spui ca nu o sa mai vad nimic daca port lentile. Cu ochelarii nu crezi ca e la fel? Si nu am zis deja ca nu vad absolut deloc? Si in legatura cu ce ai zis la inceput, ochelarii nu iti modifica vederea, cum e aparatul dentar care iti modifica dintii pe parcursul a mai multor sau un singur an. Ochelarii te ajuta sa vezi clar. Ochii tai raman la fel, nu se schimba nimic daca porti ochelari, doar vezi mai bine cand ii porti. Totul depinde de ochiul tau daca se repara si vezi mai bine, nu e din cauza ochelarilor. Eu port aparat de 1 an jumate cum am zis mai sus, si s-au modificat de tot dintii, nu mai am nici golul dintre dintii din fata, si mi s-a marit maxilarul de jos, care era foarte tras in spate. Eu purtam ochelari cu mult inainte sa imi pun aparatul, si nu s-a schimbat nimic, mai rau mi s-a facut vederea, zici ca sunt baba chioara. Daca imi ascunde cineva ochelarii, nici nu vad unde sunt si nici nu vad pe unde sa merg si cum sa ii gasesc.

| 0oanonimo0 a răspuns:

Am citit undeva, si toti doctorii o spun: se face dupa 18 ani, cand esti major. Si asta o sa si fac, cand o sa fiu mai mare, daca tot asa vad. Nu mai stau cu ochelarii toata viata.