| Justacrazygirl a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema, sau mai degraba o ingrijorare, in legatura cu fratele meu. Maine face 10 ani si nu a invitat pe nimeni la ziua lui,a zis ca nu are prieteni pe care sa ii invite,la scoala sta de obicei singur, mai vorbeste cu colegi, dar mai mult despre scoala. Acum 3 luni i-am facut Facebook,m-am gandit ca l-ar ajuta sa socializeze cu colegi de clasa,si a mers la inceput. Pare ca nici nu mai vrea sa incerce sa isi faca prieteni, cand ii zic sa mai iasa pe afara ca sunt copii in fata curti,nu vrea. Sunt foarte ingrijorata, cum as putea sa il ajut? Inainte facea karate, dar acum s-a lasat. Ati avut experiente asemanatoare cu frati /surorile voastre? Cum au devenit cand au crescut? Vreau sa stiu ca nu o sa ramana singur dupa ce plec la facultate. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fara bani la scoala nu te baga nimeni in seama. Nici daca acasa nu ai un ps4 sau ce le plac copiilor de varsta lor. Copii despre asta vorbesc; si daca fratele tau nu are asa ceva, despre ce sa vorbeasca cu colegii lui? Cum ar putea sa intre in vorba cu ei? Fortat in nici un caz. Deci trebuie sa fie atras de discutie, sa aiba ceva in comun cu ceilati colegi.
Stiu ca nu e bun un ps4 sau un pc de ultima generatie full cu jocuri, sau un telefon mai "acatarii". happy Dar fara macar un lucru de mai sus, fratele tau nu are ce sa vorbeasca cu colegii lui, si in veci nu-si va face prieteni. Prietenii daca vin la el vor sa se joace. Cu masinute sau cu papusi? ^_^ Nicidecum. Stiu si ca o sa fie dezamagit de astfel de prieteni -invatat sa nu se bazeze pe ei, nu va avea de suferit; dar totusi, si daca nu-si va face prieteni va sta prost toata viata la capitolul socializare, chiar daca peste ani va ajunge sa aiba diplome peste diplome si doctoratul.
Un copil are nevoie de mai mult decat de strictul necesar.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Indruma-l spre un hobby, ce-i place. Acolo sigur isi va gasi prieteni cu acelasi interes.
Daca-si va gasi un domeniu unde sa se poata mandri ca e mai bun decat colegii cu "telefoane destepte" (si prosti la invatat), atunci el va putea decide cu cine sa mai stea de vorba...

| William a răspuns:

Cred ce cel mai bine ar fi sa il introduci limbajelor de programare (html, css, php, javascript, c++, etc). Si nu, nu este prea mic. Crezi ca nu il va ajuta? Ai incercat tu si nu a mers?

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Ce legatura are asta cu intrebarea?laughing E ok sa invete, evident ca il va ajuta, dar asta nu inseamna sa se izoleze de ceilalti. Nu sunt in masura sa dau sfaturi, daca nu il cunosc pe fratele tau, imi e greu sa raspund, probabil nu are interese comune cu colegii.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Indruma-l spre un hobby.( citit/sport/sah)
Inscrie-l la un curs.
Poate nu vrea sa isi petreaca timpul cu toti " pacalicii". Discuta cu el, asa poti afla cel mai bine ce se intampla.

| Eu12131415 a răspuns:

Salut! Nu ma pricep in domeniul psihologiei, dar ma gandesc ca poate l-ar fi jignit un coleg/prieten si l-ar fi afectat foarte mult. Vorbeste cu el si intreaba-l. Copii sunt rai si daca este foarte sensibil probabil ca, copii profita de o slabiciune a lui. Am un coleg in clasa care e foarte foarte sensibil, si vad cum copii il iau la misto aproape in fiecare zi. Intreaba-l pe fratiorul tau cum e la scoala, cum se comporta copii cu el etc...

| Justacrazygirl explică (pentru Eu12131415):

Din cate am inteles, nu e nimic serios, se inghiontesc mai mult, dar ceea ce il afecteaza pe el e ignoranta lor, nu il baga in seama sau nu il iau in serios. Mersi pentru ajutor