| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si nu am cu cine discuta Am aproape 19 ani si familia mea mereu isi bate joc de mine. Fac glume pe seama mea, imi spun ca sunt grasa, urata si ca nu stiu sa comunic cu nimeni. Daca ma vad mancand imi spun ca sunt batoza (nu sunt foarte grasa) daca i-au note mari la scoala niciodata nu se bucura sa imi zica ca sunt mandrii de mine. Mai am putin si dau bac-ul si ma descurajeaza in absolut tot ce fac. Mereu ii i-au apararea fratelui meu mai mare care face misto de mine de fiecare data cand ma vede, si toata familia ma injoseste in fata tututor si chiar acasa cand vine cineva. Nu mai suport sa fiu bataia lor de joc Mereu rad cand ii aud ca fac glume pe seama mea si o tine langa cu aceeasi problema, eu rad ca sa ma abtin sa nu plang in fata lor. Mai bine nu ma nasteam a mai trecut cineva prin asa ceva? ce pot face?

11 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai trebui sa vorbesti cu ei,adica e ok sa vorbesti cu persoanele cu care nu te intelegi,dar nivelul de comunicare are o limita,niste persoane care te trateaza asa nu merita pic de respect,adica e ok sa se faca o glumita in familie despre fiecare dar la tine e clar exagerat,cel mai bine tine capul sus,mai ai putin, te duci la facultate si ai scapat, iar cand ai ocazia rupe orice legatura, decat cu o astfel de familie mai bine singura, tine-te de invatat sau gaseste-ti o ocupatie astfel incat sa te mentii tare, pana la urma toate au un sfarsit.Si inca cevabig grinaca vrei ca viata ta sa se schimbe, fi schimbarea.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ei despre asta pana la urma e familia ta si nimeni nu merita sa fie tratat asa

| thewomaninwhite a răspuns:

Pai mai bine ai plange si le-ai spune in acelasi timp ca ti-ai dori sa nu te nasti in familia asta si ca ai prefera sa traiesti in cele mai josnice conditii decat sa fii nemultumita daca razi probabil ei cred ca pe tine nu te deranjeaza si iti convine incearca sa le faci o scena din asta si vezi cum reactioneaza

| thewomaninwhite a răspuns:

Foarte nasol daca propria familie te trateaza asa atunci ce asteptari sa mai ai de la ceilalti? din lume

| thewomaninwhite a răspuns:

Dar ce au cu tine i-ai dezamagit intr-un fel sau i-ai facut de ras?

| thewomaninwhite a răspuns:

Pai ar fi cazul sa le spui verde in fata dar folosindu-te de plans vezi daca rezolvi ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Catalina_Cristina_1998 a răspuns:

Plateste-le cu aceeasi arma : razi si tu de ei. sa vada si ei cum e

| xKnDiLy214 a răspuns:

Sa stii ca si eu am trecut prin ceva asemanator dar, cred ca mai mult distanta dintre mine si familia mea m-a apropiat mai mult. Incearca sa vorbesti cu ei la modul cel mai serios si sa le spui cat te doare.
Stiu ca e greu sa le spui exact ceea ce simti dar asta e tot spre binele tau, altfel vor continua sa te tachineze iar tu vei fi nevoita sa inghiti totul.
Si sa nu te abtii sa plangi pentru ca razand ei nu isi vor da seama ca te ranesc foarte mult. Incearca sa iti faci multi prieteni si sa nu te inchizi in tine. Daca vrei, poti sa-mi dai id-ul tau. Mult noroc si sper sa te impaci cu ai tai :* >big grin

| xKnDiLy214 a răspuns:

Nu merge sa trimit mesaje pentru ca sunt noua pe TPU. Inearca tu poate merge.