| GivingUp a întrebat:

Buna TPU.
O sa intru direct in subiect. M-am saturat sa sufar, din clasa I e aceeasi poveste, colegii se iau de mine pentru ca ma cred urata sau grasa, nu spun ca sunt frumoasa si stiu ca nu sunt slaba dar nici grasa nu sunt. Toata lumea isi bate joc de mine crying dar totusi am avut si am prieteni care ma cunosc si ma iubesc asa cum sunt si eu ii iubesc dar cei care nu ma cunosc, pur si simplu imi fac viata un calvar, ma fac sa imi doresc sa mor! Am ajuns in clasa a 9-a si aici aceeasi poveste ca in 1-8. Un coleg mi-a facut o poza in clasa si nu am iesit, dupa cum era de asteptat, bine. A pus-o pe facebook. Am iesit oribil, da. Dar sufar din cauza ca nu ma lasa nimeni in pace, sa imi vad de viata mea crying( toata lumea care a vazut poza comenteaza ca cica sunt un monstru, iar in pozele pe care le am eu cu mine toata lumea imi zice ca sunt frumoasa, si nu, nu modific pozele. Le las exact asa cum au iesit. Si chiar persoane care nu ma cunosc zic ca arat bine dar nu inteleg, de ce altii isi bat joc de mine si ma fac sa ma simt atat de oribil incat imi doresc sa ma arunc de pe un bloc de 10 etaje?! Vreau sa fiu lasata in pace crying toti imi spun ca sunt grasa, in afara de cei ce nu ma cunosc cu adevarat. Familia ma iubeste. Nu mai vreau sa sufar! crying Nici nu stiu daca intelegeti ce am zis aici sad Pur si simplu isi bat joc de mine si eu trebuie sa suport pentru ca ei sunt multi iar eu sunt doar una sad. Nu stiu ce sa fac, cum sa fac sa nu imi pese de ce cred altii despre mine sad grasa, slaba, frumoasa, urata etc, vreau sa nu imi pese! crying Dar nu reusesc. Si de fiecare data cand fac glume in clasa despre mine iar eu nu bag de seama, cred ca pot deveni imuna la jignirile lor daca nu le dau importanta si nu le arat ca sufar, dar mereu ei fac ceva care sa ma faca sa cedez, sa izbucnesc in lacrimi si sa ma rog la Dumnezeu sa ma omoare, sa scap de rusine crying Va rog, orice sfat, sa ma intareasca, ceva sa ma faca sa, nu stiu, sa nu imi mai pese sad vreau doar sa fiu lasata in pace, sa nu mai sufar sad

Răspuns Câştigător
| ana290 a răspuns:

Stiu prin ce treci. Si eu as putea spune ca trec prin asa ceva, doar ca eu sunt a 7-a si m-am obisnuit cu glumele colegilor meu. Ma inteleg cu putine persoane din clasa mea si chiar nu stau decat cu cea mai buna prietena a mea. Ne stim de multa vreme, cam de cand s-a mutat de la altascoala. Ne aparam reciproc, dar chiar si asa ceilalti se iau de noi, mai ales de mine.

Nu sunt frumoasa, am cosuri, sunt timida, deci nu sunt sociabila. Dar chiar si asa ma stradui sa le raspund la vorbe. Ma afectau toate aceste barfe, dar cu timpul am invatat sa nu le mai bag in seama. Mi-am dat seama cat de prosti sunt si prefacuti. Stau mereu in clasa si am vazut cum rad acum de o alta colega doar pentru ca sunt gelosi de medile mari pe care le are. Rad pe la spatele ei si cand ea se intoarce in clasa, sunt cele mai bune prietene.

Nu le baga in seama. Ei rad de tine doar pentru ca sunt prefacuti. Toti cei care rad de genul asta de persoane, cum arm fi noi, este pentru ca se cred tari ca au un grup al lor. Ca totul le apartine si daca nu faci cum vor ei esti cea mai mare proasta. Asta e. Invata sa nu ii mai bagi in seama. Sunt mai mica de cat tine si mi-e frica de ziua in care voi ajunge la liceu. Dar stiu ca si acolo pot sa-mi fac o prietena, poate din clasa mea sau din alta, cu care sa-mi petrec timul. Ei pot sa rada pentru ca tot ei sunt prosti. Atata timp cat te simti bine in pielea ta nu conteaza ce spun alti despre tine. Nu conteaza daca esti frumoasa sau urata, doar simtate bine in pielea ta.

Nu te gandi sa mori. Gandeste ca poate acum toti se comporta asa, doar pentru ca nu au de cine sa se ia si te-au gasit pe tine din cauza unei intamplari. Gandeste-te ca poate sunt gelosi. E o prostie sa suferi tu din cauza altora. Gandeste-te la vitor. Stii ceva? M-am uitat la o poza pe care scria.

,, Da Doamne viata lunga la dusmani mei, ca sa-mi vada sucesul." In fine nu stiu daca chiar asa e cuvant cu cuvant...

Nu conteaza cum arati, peste 10 ani poti sa fii concurenta la miss iar toate acele persoane care radeau de tine sa aiba riduri. Conteaza mai mult sufletul si ce fel de om esti

Oricum, daca vrei putem sa vorbim, trimite-mi un mesaj pe privat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai vorbi asa si sincer eu zic sa nu ti pese de ce zic alti si de mine au ras foarte multi prieteni si chiar colege si de cand am crescut stiu cum sa i tratez sa i ignori dumnezeu vede pe oricine si ii pedepseste intr-o buna zi crede-ma tu singurul lucru ce trebuie sa faci crede in dumnezeu si roaga-te la el cat poti de mult si sa te rogi din inima si sunt convinsa asa ca fii tare si ignorai pe cei ce rad sau fac glume daca vrei sa ma cunosti sau sa fim amici iti las aici id meu gheradu93

| poisonedheart a răspuns:

Știu că ești poate frustrată, însă nu aspectul contează. Ești o persoană, nu un monstru. Atâta timp cât ai mâini și picioare, cât poți auzi și vorbi nu ai nevoie de cei din jurul tău. Ai prefera să îți spună toți că ești frumoasă și să își bată joc pe la spate? Încearcă să-i ignori, pentru că ei prin vorbele lor vor să te facă mai slabă. Schimbă-ți mentalitatea dacă vrei să nu mai suferi și nu mai pune totul la suflet. Sunt de o vârstă cu tine și aproape toată generația asta e de ratați care preferă ambalajul. Sunt curioasă ce o să iasă din ei...