| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Va rog ajutati-ma
Mama mea cu mama ei ( Bunica mea ) nu se prea inteleg adica se cam cearta cam tot timpul din cauza unor probleme din copilaria mamei.
Eu am crescut la tara la bunica si bunicul ( parinti mamei mele ) intre ani 4-7 si dupa am venit la oras. mai obisnuiam sa ma duc la tara in timpul vacantei de vara. Fratele mamei cu care nici cu el nu se prea intelege tot din cauza copilariei mamei are un copil de un an ceea ce mia distrus copilaria. Acum un an bunica mea era bucuroasa ca o sa mai aiba un nepotel ceea ce pe mine nu prea ma bucura. Cand s-a nascut nici nu voiam sa aud de el nu ma interesa ceea ce bunicii mele nu prea ii placea. Acum baietelul care este varul meu primar are un an si bunica mea tot vorbeste de el si mie tot nu imi pasa. dar nu asta este problema problema este ca de cand s-a nascut asa zisul meu zar eu am inceput sa ma indepartez de bunica mea ceea ce ma dore foarte tare. va rog dati-mi un sfat

4 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

E normal ca bunica ta sa-l iubeasca si pe el, doar e nepotelul ei.Si apoi daca ii acorda ceva mai multa atentie, e din cauza ca el e mai mic.In loc sa fii invidioasa, mai bine incearca sa te apropii de varul tau si sa-l iubesti.

| Radu284 a răspuns:

Cat de egoista poti fi sa zici ca un copil de un an ti-a distrus copilaria?
Daca TU te indepartezi de bunica, si nu invers, nu ti se pare evidenta solutia?

| kiri11 a răspuns:

Invidia si egoismul tau au facut ca bunica ta sa te indeparteze. Solutia ar fi sa iti dai seama ca familia este cea mai importanta iar tu ar trebui sa te bucuri de nasterea varului tau asa cum o face si bunica ta.

| Ana_Maria_Chitic_1972 a răspuns:

Incearca sa te bucuri ca ai familie alti stau pe strazi :eu zic sa nu lasi sa se bage acest lucru intre tine si ia daca s-a nascut el nu inseamna ca nu tine la tine, poti discuta cu ia despre asta ca vrei sa povestiti despre altceva nu despre el