| anonim_4396 a întrebat:

am o situatie foarte dificila si nu stiu cum sa reactionez.

Am 15 ani si mama a plecat in Spania pentru a munci.Intre timp, totul a mers bine pana am intrat din curiozitate pe telefonul lui taica-miu, pe whatsapp.Am observat ca vorbea cu o tipa si ca isi dadeau inimoare,emojiuri,ii spunea sa aiba grija si chestii.
De exemplu,in timp ce mancam el statea pe telefon si vorbea in asa fel in cat sa nu vad, nu era mama pentru ca nu era activa.

Am vazut ca ii scria ca a vorbit cu mama si ea a raspuns: "a si in timp ce vorbeai cu nev. te gandeai la sex cu mine" sau ceva de genu...

Chiar nu stiu ce sa fac, mama munceste in Spania sa ne fie bine iar el...Nu stiu daca sa ii spun, probabil va iesi scandal mare, chiar nu stiu.

Va rog ajutor

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie anuntata victima (ea) si pleci cu ea daca e dincolo pana cand ai chef tu apoi te intorci daca aveti casa unde sa stati in tara

| sabin89 a răspuns:

Nu pune la inimă cuvintele lui XKronstedt. El jigneşte oamenii în mod curent. Aşa e el.
Referitor la întrebare, am văzut că unii sunt de părere să-i spui mamei, alţii să vorbeşti cu tatăl. Eu aş înclina spre varianta de a nu vorbi nici cu unul, nici cu altul. Cel puţin nu deocamdată. Mai aşteaptă.

| relian a răspuns:

Sa fiu sincer,atat iti zic,nu am vazut femeie plecata din RO la munca in Spania,Italia etc si sa nu aibe pe careva acolo. Unele chiar casatorite si au iesit cu barbati acolo.
Acum nu spun ca sigur si mama ta ar avea dar am spus ce stiu si am vazut,auzit etc.
Stii cand stai cu cineva nu stii de ce esti capabil,dar cand ajungi singur pe altundeva,atunci vezi exact cum esti.
Cei mai multi oameni,mai ales cei care plkeaca pe afara,odata ce pot face asta sigur pot face si altele,aia ce nu fac nu pleaca din tara,sta acolo linga barbat linga femeie.
Acum de taicatu ce sa zic,cam aiurea ca ai vazut tu ce face,dar pana la urma e treaba lui,ar trebui sa iti vezi de activitatile tale si sa alsi pe aia maturi sa isi rezolve ce au.
Acum despre tqicatu stii ce fel de om e ste,adica dacai pleaca femeia el nu sta,merge si pe la altele laughing asta e,se intampla,asa fac majoritatea barbatilor si femeilor.
Deci nu-i zi mamei ta,sigur va face scandal,te asigur ca si in cazul in care ea ar avea acolo unu,tot ar face scandal,asta pentru ca voi nu stiti si ea se simte inselata cumva,chiar daca si ea calca stramb pe acolo laughing asa is oamenii,o sa intelegi asta cand o sa vie timpul.
Poate taicatu o iubeste pe maicata si cu cea de acu doar isi face si omu treaba, ca doara no sta pe uscat pana vine mama ta acasa laughing taicatu poate e f activ sexual si atunci trebuie sa faci ceva cumva nu? Daca iti este foame ce faci stai fara?laughing asa ca sincer sfaturi in astfel dee situatii, mai greu.
Daca e sa o iei logic, normal ar fi sa-i zici si lu tactu si lu maicata laughing ca vorba aia au o relatie, te are pe tine, trebuie sa stabileasca ceva inainte sa plece mama ta la munci.Bnaui ca asa a ramas ca tot impreuna sunt,asa ca tactu indiferent cat de taur comunal ar fi,ar trebuie sa stea linistit,iar daca nu poate,atunci cand vine mama ta sa-i zica ca el vrea pe alta care e linga el, sau ori merge si el cu mama ta ori sta maicata acasa cu el.
Cu alte cuvinte nu-i bine si nici frumos sa iti bati joc de partener indiferent cum este, cum arata, ce caracter are, odata ce esti cu el macar respectal ca om.
Deci tactu nu o respecta pe mama ta, asta e clar.Acu ca si maicata o calca pe acolo prin oale asta nu stim, asa ca ne limitam doara la ce stim, tactu este un idiot sa zic asa, scuze laughing

| Roelly202 a răspuns (pentru relian):

Multumesc de raspuns.Stiu sigur ca mama nu are pe nimeni acolo, ea tine la relatie si mai ales ca sunt casatoriti de 16 ani sau chiar mai mult..Si,te aprob la ultima fraza.

| Wr3nch a răspuns:

Sincer eu zic ca nu ii spui nimic la mama ta pana nu vine din Spania. Sau deloc, Nu stii daca nu are si ea pe cineva acololaughing

| sierra1 a răspuns (pentru Wr3nch):

"u stii daca nu are si ea pe cineva acolo" - corect!

| Emma30555 a răspuns:

Eu as zice sa nu te bagi. Ei sunt maturi și se descurca

| Legion7X a răspuns:

Nu are rost să îi spui. Lasă lucrurile să vină de la sine. Nu trebuie să fi tocmai tu, cel care îl descoperă. Ea trebuie să îl cunoască mai bine pe tatăl tău, să îi stie toate apucaturile din din trecut până in prezentul neașteptat. Un barbat când înselă nu o face numai când îsi are nevasta plecată din Țară, probabil a făcut-o și când era mama ta în Țară, iar tu nu ai de unde să sti asta pentru că probabil sunt strict între ei iar mama ta cu siguranță stie ceva. Sfatul meu este să lasi treaba, pe instinctul mamei, stai deoparte, nu este treaba ta, nu te stresa. Nu trebuie să te stresezi tu psihic pentru niste chestii, privind cine pe cine trage pe sfoară. Până la urmă tu crești, iesi pe afară cu prieteni sau mai târziu probabil vei dori să pleci pe undeva si cred n-ai cum să stai toată ziua după fundul tatălui tău urmarindu-l ce face. Mama ta este femeie, a dormit cu el în pat, a ieșit cu el în oraș, a râs cu el, a glumit cu el deci, nu trebuie sa îi spună un copil ce face pe neașteptate soțul ei. Așa că Nu te stresa!

Si încă un lucru, nu discuta cu tatăl tău despre asta. Daca este o fire irascibilă probabil o te deprime puțin psihic. Mai bine lasă situația așa. Nu-i treaba ta.

Dacă i-ai spune care crezi că ar fi rezultatul? Posibil certuri, reproșuri si interpretări zic eu, însa măcar chestia asta să nu pornească de la tine deoarece, Vei suferi puțin gândindu-te că poate nu trebuia să te pripesti în decizi stârnind totodată diferite reacții între ei afectându-te.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu as aprecia foarte mult sa fiu instiintata daca vreodata se intampla ca partenerul meu sa ma insele.
Crezi ca merita ca mama ta sa munceasca pentru voi, iar el sa se distreze cu alta / altele?
Atunci mai bine se despart pe cat posibil de frumos, si isi refac amandoi viata, iar tu decizi cu cine vrei sa locuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt de părere că ar trebui să-i spui mamei tale dar să o faci arătându-i și dovezi, astfel tatăl tău nu ar mai avea ce să nege.
Fă în așa fel încât să ai acces la telefonul tatălui tău iar apoi să faci niște screenshot-uri cu discuția dintre el și tipa aceea, apoi să i le trimiți mamei tale.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Am aceeași părere ca Sabin89. Nu deocamdată.

| RaAlexandra a răspuns:

Off..in ce situatie esti. Spune-i adevarul mamei tale dar fara sa audă tatăl tău. Eventual poți să mai aștepți puțin sa vezi ce discuții mai surprinzi, sau daca poti afla cine e tipa sa discuți cu ea. Ai grija de tine!

| Depoka a răspuns:

Mai ușor cu jignirile. Dacă nu ai intenția de a o ajuta, atunci poți foarte simplu sa te intorci la ale tale.

Răspuns utilizator avertizat
| Roelly202 a răspuns:

Sper din tot sufletul sa nu fi facut sex cu tipa aia..Am incercat sa o caut pe Facebook dar nu o gasesc.

| sierra1 a răspuns (pentru Roelly202):

"sa nu fi facut sex cu tipa aia"

ce e mai jos,

"a si in timp ce vorbeai cu nev. te gandeai la sex cu mine"

ne spune că faptul e consumat deja. Ambii părinți sunt maturi incât să-și gestioneze problema SINGURI

| Roelly202 a răspuns:

Foarte usor de zis. "sa se desparta" Dar imi este frica cum o sa reactioneze mama acolo.

| Roelly202 a răspuns:

Apropo,sunt baiat

| Roelly202 a răspuns:

Salut TPU, am venit cu o actualizare.

Am reusit sa am acces la contul de whatsapp al lui taica-miu si am vazut tot ce vorbesc ei.

Din cate am vazut, trece printr-o situatie dificila, si s-a atasat de o fata de la servici de la el.

Fata i-a zis ca ii place ca are grija de ea si ca i da atentie dar a zis ca e prea mult, ca nu poate sa faca nimic altceva.

Taica-miu i-a raspuns ca stie si ca o sa isi revina dupa ce o sa vina mama

In seara asta vine acasa tata de la servici si o sa ii spun totul laughing wish me luck

| DoamnaGasca a răspuns:

Mai bine spune-i totul mamei tale nu-i Ok ca tatăl tău să o însele plus că dacă mama ta afla asta singură ar fi și mai dureros, până la urma e mama ta și te-a crescut. Iar despre tatăl tău nu știu ce să zic... o să se despartă și o să alegi cu cine vrei sa stai, chiar dacă lucrurile nu vor fi la fel o să fie bine. Dar te sfătuiesc să faci niște screenshot-uri de pe telefonul lui și sa le trimiți tie in caz că tatăl tău șterge conversațiile

| Ionut121208 a răspuns:

Eu recomand sa nu ii spui mamei tale pentru ca va ieși cu scandal, mai bine vorbești cu tatăl tău și ii spui ca ai aflat, și ca ii vei spune mamei, normal ar trebui sa se oprească, dacă începe sa te agreseze sau lucruri de genul, POLITIA! oricum, și eu am fost într-o situație asemănătoare, am găsit prezervative în borseta lui tata, nu am știut ce sa fac, am lăsat-o asa, nu am spus nimanui