| Lamaitzza a întrebat:

Am observat ceva de un timp..in lumea asta daca nu esti indiferet si rece esti luat drept prost,mai ales de persoanele pe care le iubesti straight face. Din pacate sunt o fire sincera,nu imi place sa mint dar de fiecare data cand am fost sincera cu mine si cu ceilalti,am avut neplacerea sa imi aud tot felul de barfe,sa aud ca ma rad pe la colturi tot felul de persoane. Mi-am propus sa ma schimb,multi mi-au spus ca atunci cand esti indiferent esti vazut mai bine si ai o viata oarecum mai buna,departe de suferinta. As vrea sa ma schimb, dar nu cred ca eu as putea,adica mie imi e mila de orice,sunt usor influentabila,pot crede orice minciuna si pot fi pacalita foarte usor,asa ca multi si-au batut joc de mine, in special baietii. Mi-au dat sperante inutile apoi m-au aruncat ca pe un nimic.As vrea oarecum sa ma schimb, dar cum, ce sa fac eu ca sa fiu mai. puternica. Pe mine ma poate minti cineva de 100 de ori,cu stirea mea desigur,si tot sa il iert si trec peste,sa fim prieteni. straight face Pur si simplu asa gandesc eu, adica eu nu tin suparare,nici nu as putea. Cum sa ma schimb,pentru ca m-am saturat sa sufar,stiu ca in general e bine sa fi asa cum vrei si sa fi natural,dar eu m-am saturat de chestia asta,vreau sa nu mai imi pese de nimeni si de nimic, oare e posibil? Multumesc pentru timpul acordat cititului si va mai rog de asemenea fara raspunsuri jignitoare. happy

19 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Salut, am putea sa stim cati ani ai?

| Lamaitzza explică (pentru Leon):

Daca este asa important atunci bine, am 13 ani. Dar nu ma judecati gresit datorita varstei. :*

| Leon a răspuns (pentru Lamaitzza):

Nu te judecam, vroiam sa stiu ce sa iti raspund

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

No' raspunde-i acum, daca mai ai chef! rolling on the floor
Sau e prea mica si "nu se merita efortul"?

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fiu sincer nu ma asteptam la asta laughing

| Lamaitzza explică (pentru Leon):

Eh. ai putea desigur sa imi raspunzi cu ceva ce i-ai raspunde unui om mare, sau ma rog, desi am 13 ani am trecut prin cateva lucruri. Oricum apreciez foarte mult raspunsurile voastre, fiecare m-a ajutat in felul sau. Multi dintre voi ati spus ca apreciati persoanele sincere, pai.ei bine si eu apreciez persoanele care apreciaza sinceritatea. Multumesc inca odata! happy

| BruneTTe a răspuns:

Sa te schimbi ar fi cea mai mare greseala. Sa devii "unul de-al lor ar fi o mare prostie. Tot ce trebuie tu sa faci e sa incerci mereu sa faci o diferenta intre cei care-ti merita atentia si cei care nu. Trebuie sa acorzi atentie numai persoanelor pe care le consideri importante iar pe celelalte sa nu le bagi in seama, sa ignori tot ceea ce tine de ele. Asa vei ramane persoana care esti dar nu vei suferi.

| sabin89 a răspuns:

E bine sa fii sincer, dar aceasta calitate trebuie impletita si cu altele. Este bine, in acelasi timp, sa fii si prudent, prevazator..."fara rautate ca porumbeii, dar intelept ca serpii".

| 0PopaPorno a răspuns:

Pur si simplu fii cum ai mentionat ca ai vrea sa fii. Daca nu poti, asta e. Asa esti tu si nu poti schimba asta, deoarece fiecare este exact cum l-a lasat Domnul.winking

| Musique a răspuns:

Poți s-o faci,au demonstrat-o alții.
Doar, luptă și nu le mai lua pe toate personal, însă nu-i uita niciodată pe cei dragi, tratează-i cum merită, dar dă-le ceva-n plus față de restul.
Așa, nu ești luat de prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost asa, o fire usor influentabila de care toti profitau, apoi ma aruncau la gunoi ca pe un nimic, si crede-ma ca mi-a fost tare greu sa ma schimb. In primul rand, gandeste-te ca oamenii care profita de tine sunt niste insensibili ordinari si nu merita sa suferi pentru ei, dar asta nu inseamna ca ii poti ierta dupa ce a facut o carpa din tine. Asta se intampla pentru ca tu le permiti sa iti faca asta. Incearca de acum inainte sa le impui niste limite, iar daca nu le accepta, PA SI PUSI! se vor intoarce ei la tine cand vor realiza ce greseala imensa fac. Gandeste-te ca nu e sfarsitul lumii daca se supara unul din ei pe tine pentru ca nu le accepti scuzele. Observa comportamentul prietenilor tai mai tupeisti, mai indiferenti si vezi cum se descurca ei. Fa si tu la fel. Nu iti spun sa ii copiezi, ci doar sa adopti unele caracteristici pe care ei le au. Iti recomand sa mergi in vizita la psihologul scolii, deoarece chiar te poate ajuta, suntem fiinte umane, e normal sa avem unele defecte. Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te schimba.
Mai suporta nitel cu stoicism ironiile altora, fara sa reactionezi cu aceiasi moneda, pana cand o sa li se acreasca lor de propia viata, iar tie a ta o sa iti para in continuare curata si apretata... daca prinzi ideea.
Cum sa zic asa, mai pe romaneste... Nu mor caii cand vor cainii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect, doar atit pot sa iti spun.

| frikk a răspuns:

Hmm la nastere ti se da in caracter si nu e CEVA ce sa poti schimba DOAR traiesti cu ACEL ceva(caracter) ca sa fi mai puternica. vezi u ce nu te omoara te face mai puternica

| Scikofit a răspuns:

Daca esti la scoala atunci sigur ai colegi mai retrasi,care sunt dati al o parte,imprietenestete cu ei,si nu ii baga pe aia in seama,dar in niciuncaz nu te chimba doar pentru ca asa vor peiteteni tai! Si eu sunt la fel, de catava vreme am observat ca nu ma imi baga in sema deoarece nu ascult aceeasi muzica pe care o ascult ei sau nu fac ceea ce fac ei(adica nu sunt in gasca lor).Si eu am facu tla fel, ira acum ei ma subestimeaza pe mine, si eu fac ce vreau mi-am ales prietenii, sunt mai buni decat ei si nu asculta aceeasi muzica adica muzica aceea idioata(manele)) sau etc.P.S. nu te schimba pentru ca asa vor prieteni tai;) iti dau un link de fb daca vrei sa povestim despre viata, prieteni etc.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002021925616

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Exista carti despre mimica fetei. Citindu-le vei invata sa iti dai seama cand cineva minte sau spune adevarul sau ce sentimente traieste el atunci. Nu zice nimeni sa minti, doar fii mai rezervata si nu mai spune tot ce gandesti. Deasemenea, mai triaza din prietenii barfitori si limiteaza-te doar la cativa. Iti recomand si cartile de aici> http://paginadefolos.blogspot.ro/......odoxa.html

| serenaS a răspuns:

Buna draga mea,
Tu esti tot ce ai nevoie, tu trebuie sa te simti bine cu tine.In nici-un caz nu iti inchide portile sufletului din cauza a ceea ce ai patit.Ia-le ca pe niste lectii de viata.De exemplu, daca cineva iti greseste iarta-l odata, a 2a oara nu mai merita, dispari din viata respectivei persoane.
Nu e nimic rau, in faptul ca esti sincera, astfel vei reusii sa tii langa tine doar persoanele care te apreciaza.Eu personal respect persoanele sincere si nu iert minciuna, pentru ca e o insulta adresata inteligentei mele, iar tu prin sinceritate nu faci dcat sa ii respect p cei din jur. Daca ei nu vad lucrurile asa, problema e a lor, draguta.
Be safe and be care!

| victoria00 a răspuns:

Ma bucur asa de mult ca mai sunt si oameni sinceri pe lumea asta.M-am saturat de oameni prefacuti, care pretind ca te iubesc doar atunci cand au nevoie de tine, care fac orice pentru a ajunge in varf, fara sa conteze daca ranesc pe altii.

Sa stii ca pana la urma se vor descoperi cei cu intentii rele si cei egoisti...dar asta in timp.
Te rog sa nu te schimbi! Esti minunata asa.

Zambeste!happy

| cosminaa15 a răspuns:

Hei.
Imi aduc aminte de o vorba spusa de o persoana foarte draga mie "oamenii buni vor fii mereu luati de prosti". Îi dau dreptate pentru ca persoanele bune care incearca mereu sa ajute si sa faca totul bine ajung sa cada de fraiere. Asa se intampla mereu. Eu de exemplu, sunt genul de persoana mai indiferenta si mai rece fata de cei din jurul meu. Nu am incredere in oricine, nu ma atasez prea mult de oamenii..sunt genul de om care prefera sa nu stie tot cartierul cand îmi este bine si cand nu. Mereu am preferat ca ceilalti sa vada exact ce am vrut eu. Adica sa ma vada fericita atunci cand poate eram trista s.a.m.d
Revenind la problema ta,pot sa iti spun sa incepi prin a te cunoaste si iubi mai mult. De asemenea incearcasa iti pastrezi calmul in orice situatie,pastreaza-ti expresia neschimbata si controleaza-ti reactiile. Asculta tot ce zic cei din jurul tau,cu bune cu rele,dar NU crede nimic.
Învata sa ii asculti pe cei din jurul tau dar sa iti poti exprima clar si punctul tau de vedere.
E greu, dar nu imposibil. Am ajuns la concluzia ca oricate fapte bune ar face un om, lumea il va critica mereu pentru cele mai putin bune.
Nu te increde in nimeni in ziua de azi. Toti sunt falsi si ajung mai devreme sau mai tarziu sa te dezamageasca. Uneori iertam oamenii doar pentru ca îi vrem in continuare in viata noastra. Nu mai ierta orice lucru, incerca sa mai spui si "NU" atunci cand cazul.
Pastreaza unele lucruri doar pentru tine, incearca sa nu mai crezi tot ce spune gura lumii.
Cam astea ar fi sfaturile mele. Nu stiu in ce masura o sa te ajute, dar am incercat.
O zi frumoasă!